Úterý 21. května 2024
Svátek slaví Monika, zítra Emil
Oblačno, déšť 22°C

Brusel hrozí Česku kvůli dotacím a Babišovi: Bez lepší kontroly peníze už nebudou

Autor: ČTK, šamol - 
30. srpna 2021
08:50

Evropská komise (EK) varovala, že by mohla pozastavit vyplácení dotací, pokud Česko nezlepší kontrolu střetu zájmů a poskytování dotací firmám ve svěřenských fondech, uvádí web iROZHLAS.cz. Podle něj to vyplývá z dopisu, který komise minulý týden poslala ministerstvu průmyslu a obchodu, resortu financí a ministerstvu pro místní rozvoj. Předmětem sporů mezi Českem a EK je v poslední době údajný střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO).

Šéf Generálního ředitelství pro regionální politiku Mark Lemaitre a šéf Generálního ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování Joost Korte v šestistránkovém dopisu vyzývají české úřady, aby podaly zprávu o opatřeních ke zlepšení fungování systému rozdělování evropských dotací. Pro případ, že by Česko kontrolu nezlepšilo, varují vysocí představitelé EK před „možným částečným přerušením platební lhůty,“ u jakýchkoliv budoucích průběžných plateb, uvádí iRozhlas.cz. Komise by tak mohla pozastavit proplácení projektů, a to do doby, než by se české úřady s námitkami dostatečně vypořádaly.

Komise po Česku požaduje, aby ministerstva odpovídající za rozdělování evropských dotací vedla seznam veřejných funkcionářů a firem, které vlastní nebo ovládají. Brusel dále požaduje, aby české úřady zavedly metodiku, podle které mají věnovat při posuzování střetu zájmů zvláštní pozornost firmám vloženým do svěřenských fondů. U všech operačních programů má také Česko určit všechny příjemce ze svěřenských fondů, kteří čerpali dotace od 1. září 2017, od kdy v Česku platí zákon o střetu zájmů. Jejich seznam pak mají úřady poslat do Bruselu.

EU: Dotace jsou pro Agrofert. Firma i Babiš to odmítají

Předmětem sporů mezi Českem a EK je v poslední době údajný střet zájmů premiéra Babiše. Podle auditorů EK je předseda vlády ve střetu zájmů, protože ovládá svěřenské fondy, do nichž vložil svůj majetek. Dotace ze strukturálních fondů Evropské unie v celkovém řádu stamilionů korun, které dostaly firmy z holdingu Agrofert od 1. září 2017, jsou proto podle závěru auditorů neoprávněné. Premiér i Agrofert střet zájmů opakovaně odmítají.

EK zamítla žádost o proplacení dotace pro plastikářskou firmu Fatra ze svěřenského fondu premiéra Babiše. České úřady se podle iRozhlasu pomocí žádosti snažily otestovat, zda Brusel peníze kvůli Babišovu střetu zájmu skutečně neproplatí, a získat rozhodnutí o zamítnutí platby napadnutelné u soudu.

Jozef Klement ( 3. září 2021 18:23 )

Já jsem ještě velmi zvědavý, jak se toto vyvine dále ...

luder ( 1. září 2021 07:03 )

Jestli chcete místo auty jezdit na kolách či pěškobusy tak volte Piráty a Stan! Velké zdražování městské dopravy a parkování i na okraji měst, o to se vám Piráti postarají a svůj Zelený program budou aplikovat postupně na celou ČR! Elektromobily?
Nařízení EU a Piráti tomu tleskají! Elektřina zdražuje a razantně bude zdražovat i nadále a to se pořádně prohneme. Vše ke spokojenosti Pirátů směřuje k omezování a likvidaci aut a o tom to je!

sarina ( 31. srpna 2021 11:19 )

myuk, milej zlatej ty tady každého jen sprostě urážíš když už někdo začne s českou gramatikou, tak už je v pr.. došla mu řeč a ta gramatika je jen zástěrka.

sarina ( 31. srpna 2021 11:12 )

MAMKA ke všem tvým třem příspěvkům ....

Milan Šmid ( 31. srpna 2021 10:38 )

NEBÝT BABIŠE TAK UŽ NÁM TADY NEPATŘI ASI ANI KOLEJNICE A DÁLNICE PRAVICE,KDU-ČSL,ČSSD,TOP BY PRODALI ASI I JADERNÉ ELEKTRÁRNY ???

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa