Pondělí 17. června 2024
Svátek slaví Adolf, zítra Milan
Oblačno 25°C

Zemanem nenáviděný šéf BIS Koudelka: Nesledovali jsme nejvyšší ústavní činitele. Hrad „střílí“ dál

Aktualizováno -
26. srpna 2021
12:35
Autor: Jakub Veinlich, Jakub Kopřiva - 
26. srpna 2021
05:00

Ve sněmovně se dopoledne sešli poslanci z komise pro kontrolu činnosti BIS. Asi hodinu prověřovali obvinění prezidenta Miloše Zemana, že tajná služba odposlouchávala telefony jeho spolupracovníků, a tedy i jeho hovory. Zeman to řekl v neděli ve vysílání Blesk Zpráv v pořadu S prezidentem v Lánech. Koudelka potvrdil, že za dobu jeho vedení nebyl odposloucháván žádný z nejvyšších ústavních činitelů, ani nezažil nátlak na ukončení sledování, konstatovala komise. Prezidentova obvinění kategoricky šef BIS odmítl.

„Pan ředitel Koudelka odmítl a to kategoricky obvinění, která zazněla z úst prezidenta republiky. Zopakoval, že zákonné povinnosti BIS neporušila,“ řekl po jednání sněmovní komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby její předseda Pavel Bělobrádek.

Bělobrádek pak zopakoval pravidla, za kterých může získat BIS povolení k nasazení odposlechů. „Povolení musí být písemné a týká se veškeré zpravodajské techniky. Povolení platí čtyři měsíce, pak se musí eventuálně požádat o prodloužení. Ten důvod identifikace a doba jaký přístroj se odposlouchává, je vždy v žádosti uvedeno a je to vždy poslední možnost, když se nedá k informacím dospět jinak,“ dodal předseda Bělobrádek s tím, že dozor nad eventuálními odposlechy má předseda senátu Vrchního soudu v Praze. 

Koudelka před komisí také vyloučil další slova prezidenta Zemana, který tvrdí, že byli odposloucháváni také další ústavní činelé. Zeman v neděli v rozhovoru S Prezidentem v Lánech řekl, že s jedním z takových odposlouchávaných ústavních činitelů bude chtít situaci probrat osobně. 

„Jednoznačně jsme byli informováni, že za dobu funkce pana plukovníka Koudelky nebyla na nikoho z ústavních činitelů použita odposlechová technika,“ tlumočil závěry jednání sněmovní komise Bělobrádek. 

„Jasně zaznělo, že premiér Babiš nevyvíjel tlak na pana ředitele Koudelku, aby jakkoliv zastavoval jakékoliv operativní prověřování osob,“ doplnil Bělobrádka místopředseda komise Robert Králíček z hnutí ANO. „Jsem rád, že nám to pan ředitel takto potvrdil,“ doplnil. 

Michal Koudelka členům komise podle Bělobrádka potvrdil, že BIS pracuje na šetření úniků informací z prostředí tajné služby.

Proč se tvrzení prezidenta Miloše Zemana a premiéra Andreje Babiše rozcházejí není jasné ani Bělobrádkovi. Na otázku, zda prezident lhal, ale neodpověděl. 

„Jsou to tvrzení proti tvrzení, kdy na jedné straně je tvrzení předsedy vlády a ředitele BIS a na druhé prezidenta republiky. To je vše, co k tomu mohu říct,“ dodal. 

Hrad: Šéf BIS zneužívá informace pro svou potřebu

Na jednání komise reagovala také Zemanova kancelář. Prezident už prý v roce 2018 požadoval po řediteli BIS informace, zda nasazením odposlechů na zaměstnance Kanceláře prezidenta republiky či spolupracovníky hlavy státu „byla zjištěna konkrétní bezpečnostní rizika pro Českou republiku v rámci zákonné působnosti BIS.“ Do dnešního dne prý ale Zeman nedostal na svou otázku žádnou odpověď, což prezident považuje za porušení zákona. 

BIS prý hlavu státu neupozornila ani na žádná bezpečnostní riziky v jeho okolí. „Průkazný je v tomto smyslu obsah korespondence mezi prezidentem republiky, předsedou vlády a ředitelem BIS z let 2018 až 2021. Dosavadní průběh vede k závěru, že pan Koudelka dlouhodobě porušuje zákon a zpravodajské prostředky BIS zneužívá ke shromažďování informací pro svoji osobní potřebu,píše prezidentský kancelář ve svém prohlášení. 

Odposlechy Nejedlého i Mynáře?

Miloš Zeman tvrdí, že BIS odposlouchávala telefon jeho ekonomického poradce Martina Nejedlého. Kancléř Vratislav Mynář uvedl pro CNN Prima News, že i on měl mít telefon „napíchnutý“.

„Informoval jsem o tom pana premiéra, posléze mi pan premiér za přítomnosti pana kancléře sdělil, že odposlechy zastavil, ale nebyla to pravda, protože z útrob Bezpečnostní informační služby jsem se opět dozvěděl, že odposlechy pokračují,“ řekl Zeman v neděli v pořadu S prezidentem v Lánech pro Blesk a Blesk Zprávy.

Video  Zeman o BIS i Koudelkovi: Odposlouchávají i mě!  - Blesk TV
Video se připravuje ...

„Ani vláda, ani já jako premiér nemáme žádnou kompetenci pro povolování a zastavování odposlechů. Samozřejmě, že nemám ani žádné informace o tom, koho BIS nebo Policie odposlouchává, a odposlechy povoluje soud,“ reagoval ještě během vysílání premiér Babiš a později navíc vyloučil i tvrzení prezidenta, že slova o zastavení odposlechů padla před kancléřem Mynářem.

„No, já si pana prezidenta samozřejmě vážím a mám s ním velmi dobrý vztah, ale nemyslím si, že je potřeba veřejně mluvit o tajných službách. Tajné služby jsou od toho, aby byly tajné. A myslím, že by takové měly zůstat. Takže mě překvapilo, že o tom pan prezident takto mluví,“ dodal premiér ve čtvrtek v rozhovoru pro iDnes.cz. „Je ale pravda, že pan prezident má s panem Koudelkou velice vyhrocený, až nepřátelský vztah,“ řekl o vztahu mezi Zemanem a Koudelkou. 

„Nejsme dozorový orgán ani jsme nedostali žádný podnět. Ta obvinění jsou natolik závažná, že stojí za to, abychom si vyslechli stanovisko pana ředitele Michala Koudelky,“ řekl před jednáním komise Blesk Zprávám Bělobrádek.

„Jednoznačně za tím vidím politický boj mezi prezidentem Zemanem a premiérem Babišem. Já bych takový požadavek ani nepoložil, ani na něj neodpovídal,“ doplnil při příchodu na jednání komise Marek Benda (ODS).

Jednání komise v utajeném režimu trvalo asi hodinu. Premiér Andrej Babiš ani nikdo z Hradu podle informací Blesk Zpráv pozvánku na jednání zatím nedostali.

Poslanci v komisi přijali závěr, ve kterém konstatují: 

  • Pověřený ředitel BIS plukovník Koudelka potvrdil komisi, že za dobu jeho působení nebyl odposloucháván žádný nejvyšší ústavní činitel.
  • Informoval, že nikdy nebyl tlak ze strany předsedy na jeho osobu, aby ukončil operativní prověřování jakékoliv osoby.
  • Neexistují žádné indicie, že by BIS použila zpravodajskou techniku v rozporu se zákonem.

„Pan Koudelka nám sdělil vše, co mohl tak, aby nebyl porušen zákon. A poté my jsme se domluvili na výsledném usnesení, které bylo jednomyslně schváleno kromě jednoho detailu, který nepodpořil pan poslanec Rozvoral o tom, že veškeré nasazení odposlechů je v souladu se zákonem,“ řekl po jednání Komise Blesk Zprávám Lukáš Kolařík z Pirátské strany. 

Video  Zeman o teroristech z Tálibánu, BIS a odposlouchávání či "nadlidech" a snobech ve Varech. Podívejte se na záznam celého přoadu S prezidentem v Lánech 
Video se připravuje ...

sarina ( 27. srpna 2021 14:50 )

Ale szuline, kdes přišel na to že bych já šahala na Babišovy kobliháře Asi ti dělá problém přečíst příspěvek abys tomu i rozuměl. To ne já ale Feťáci by chtěli ty Babišovy koblihy a nejen koblihy ale i důchodce a proto jim slibují astronomicky velké důchody, jen aby je měl kdo volit. Taky se feťácký premiér opičí a snaží se psát knihu o svém životě a dokonce na Babiše útočí, že chce voliče oklamat a bude zvedat astronomicky daně, jenže zapomněl že slibovali ty astronomické důchody myslíš že by důchodcům pak až by vyhrál díky jim ty astronomické důchody dal? HOUBY, až by byl premiér, vykašlal by se na všechny a dělal by si z naším státem co chtěl.

sarina ( 27. srpna 2021 09:18 )

Poslední pokusy jak zlikvidovat Babiše-je to spíš HON NA BABIŠE, chtějí ho zdiskreditovat aby měli volné pole a berou všechno co by Babiše odrovnalo. Jenomže na Babiše nemají, nějaké poskládané koalice ho neohrozí. Už vůbec ne sliby feťáků důchodcům že budou mít důchody astronomické výšky, za kolik za 3 roky? Už jsem psala že feťáci by brali i ty koblihy, vůbec by jim nevadilo že mají IQ 50 jen kdyby je volili.

sarina ( 27. srpna 2021 09:05 )

kalina přesně tak, kdyby nepracoval pro amíky ale pro ČR nedostal by medaili od amíků, ale z ČR.

sarina ( 27. srpna 2021 00:06 )

Řeším jak se kdo chová k nejvyšším představitelům státu-prezidentovi a premiérovi, to mě zajímá! Jak se předháníte a překonáváte z urážkami je co nejvíc zesměšnit a jak se to líbí pisálkům a opozici...Je tu dost včetně tebe co jich mají už předem za lháře aniž by otevřeli pusu, tak se nediv že něco takového vůbec neřeším a nevím že by některý lhal.

sarina ( 26. srpna 2021 19:53 )

Je mi jedno co tě zajímá budeš si to muset vyřešit sám, brugal a jeho otázky už jsem tě prokoukla, ty na otázky nerad odpovídáš, zdejchneš se jak pára nad hrncem.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa