Středa 6. prosince 2023
Svátek slaví Mikuláš, zítra Ambrož / Benjamín
Zataženo, sněžení -2°C

„Babiš se chová jako srab,“ hřímá Rakušan kvůli Koudelkovi. Rýpla si i koalice Spolu

Autor: ČTK - 
6. srpna 2021
11:55

Pokud premiér Andrej Babiš (ANO) nenavrhne nynějšího šéfa Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku na pokračování ve funkci ředitele kontrarozvědky, chce koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) svolat mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny. Podpisy sesbírala, uskutečnila by se v příštím týdnu, sdělil na dnešní tiskové konferenci předseda ODS Petr Fiala. „Pan premiér se chová jako srab. Jednoznačně se ustupuje tlaku prezidenta Miloše Zemana,“ rýpl si šéf STAN Vít Rakušan.

Babiš oznámil, že v pondělí bude o obsazení místa šéfa BIS jednat s předsedou koaličních sociálních demokratů Janem Hamáčkem. Předtím neuspěl s návrhem, aby téma dnes probral bez vládního návrhu nominanta sněmovní bezpečnostní výbor.

„Budeme se snažit situaci odblokovat krokem, který považujeme za krajní, a to je, že jsme shromáždili podpisy ke svolání mimořádné schůze Sněmovny, která by se touto věcí zabývala,“ řekl Fiala.

Jde podle něj o krok mimořádný. „Jsme připraveni ho nepoužít, pokud pan premiér Babiš udělá to, co by bylo logické, a v příštích dnech navrhne jméno pana plukovníka Koudelky a vyřeší záležitost tak, aby kontinuálně pokračovala práce BIS,“ doplnil šéf občanských demokratů.

Fiala míní, že se Koudelka ve funkci osvědčil, proto by měl pokračovat. BIS se podle něj těší důvěře partnerů a služba i ředitel mají podporu napříč politickým spektrem. Připomněl, že Babišova vláda několikrát navrhla ředitele BIS na povýšení do generálské hodnosti. Tomu ale nevyhověl prezident Miloš Zeman.

Podle předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky je důležité, aby si Česko uchovalo vysoký bezpečnostní standard z posledních let. „Je důležité, aby BIS nebyla znejisťována, měla dobré personální vedení a byla předvídatelná i pro své zahraniční partnery,“ řekl.

Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová v souvislosti s BIS připomněla kauzu Vrbětice. České bezpečnostní složky mají důvodné podezření, že do ničivého výbuchu muničního areálu byli zapojeni příslušníci ruské tajné služby, což na jaře vyvolalo diplomatickou roztržku s Ruskem.

„Moc dobře víme, kdo sehrál klíčovou úlohu k tomu, aby se podařilo pachatele identifikovat,“ řekla. Destabilizací situace v BIS by bylo podle ní nadšené právě Rusko.

Koudelku chtějí i Starostové a Babiš je srab

Také opoziční STAN vyzvalo vládu, aby postupovala podle zákona a rozhodla, kdo povede BIS po 14. srpnu, kdy skončí Koudelkovi mandát. Lavírování je nedůstojné pro BIS, urážející pro Koudelku a ostudné pro ČR, řekl novinářům předseda hnutí a člen bezpečnostního výboru Sněmovny Vít Rakušan. STAN podle něj jednoznačně podporuje setrvání Koudelky, zároveň žádá, aby vláda rozhodla „alespoň nějak“, když ne pro něj.

„Rozhoduje vláda, výbor návrh pouze projednává, bere na vědomí, může mít kladné stanovisko,“ uvedl Rakušan. Správný postup by podle něj byl, kdyby Babiš učinil rozhodnutí a na výbor vláda přišla už s nominací. Zmínil, že část výboru chtěla věc probrat s předstihem a žádala o jednání před měsícem, opoziční poslanci ale neuspěli. Současný postoj premiéra svědčí podle Rakušana o jeho licoměrnosti, nedostatku státnickosti. Chová se podle něj jako srab, když vláda dlouhodobě doporučovala prezidentovi, aby se Koudelka stal generálem, a nyní není schopna se za něj v rozhodné chvíli postavit.

Rakušan má za to, že Babiš jednoznačně ustupuje prezidentu Miloši Zemanovi, který Koudelku dlouhodobě kritizuje, což má i mezinárodní kontext. Připomenul, že spojenecké země vyjadřují obdiv k českým bezpečnostním službám, jmenovitě Koudelkovi. „My lavírujeme, zda má pokračovat,“ konstatoval. Může to podle něj vyvolávat otázky ohledně náklonnosti k názorům Ruska.

Situaci v BIS dnes bezpečnostní výbor probírat nebude, ani se nesejde. Hamáček, se kterým by se měl premiér setkat v pondělí, je zatím na dovolené. Místopředseda výboru Jan Birke (ČSSD) ČTK řekl, že s ním bude hovořit telefonicky během víkendu.

Kontrarozvědka ve svých zprávách opakovaně upozorňuje na nebezpečí práce ruských a čínských špionů na českém území. Její pracovníky opakovaně ocenila vláda, Sněmovna, Senát nebo spojenci. Kritizuje ji naopak dlouhodobě prezident Zeman, který několikrát požadoval Koudelkův konec v čele této tajné služby. V květnu nevyhověl pošesté návrhu vlády na jeho povýšení do generálské hodnosti. Loni koncem roku předal Babišovi kritický materiál ohledně Koudelky.

Babiš se Zemanem o budoucnosti Koudelky jednal v pondělí v Lánech. Premiér prezidenta požádal, aby se s ředitelem BIS sešel. Zda se tak stane, nechce Pražský hrad sdělovat.

Video  „Nejde kšeftovat se suverenitou státu.“ Šedivý se obul do Hamáčka a zmínil slabost  - Pavlína Horáková, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

sorguf ( 14. srpna 2021 12:59 )

Rakušane a vám podobní, zameťte si pořed svým prahem.

luder ( 10. srpna 2021 15:50 )

Rozdělení v roce 1992 je neplatné!

Přátelé, vypadá to, že žijeme v neexistujících republikách a že všechno, co politici napáchali od takzvaného rozdělení v roce 1992 je neplatné! Česká a Slovenská Federativní republika fakticky nikdy nezanikla, protože, cituji: Federální shromáždění České a Slovenské Federativní republiky se usneslo na tomto ústavním zákoně: čl.1 1)V referendu mohou být předloženy občanům České a Slovenské Federativní republiky. 2) O návrhu na vystoupení České republiky nebo Slovenské republiky z České a Slovenské Federativní republiky lze rozhodnout jen referendem. Konec citace. Pokud referendum neproběhlo, rozdělení bylo nezákonné a existence ČSFR trvá, nejsme tudíž členy EU, nejsme členy NATO! Co vy na to? Je to úmysl nebo bordel?

luder ( 10. srpna 2021 08:08 )

Nějaký žvásty o estébákách si můžete natlačit akorát tak do anusu, to nikomu žíly netrhá! StB bylo zrušeno před 30 lety a pochybuji vy znalče estébáků že jste byl vůbec na světě! Ti znalci vašeho střihu jsou vždycky nejchytřejší! K smíchu!

luder ( 10. srpna 2021 08:01 )

Kdyby byl Babiš srab, tak už by dávno sekl premiérskou funkcí a politikou po těch létech vulgarit proti němu a jeho rodině zleva - zprava a spousty demonstrací! Babiš je takovej „srab“ že dlouhá léta dává celý svůj plat na charitu matkám samoživitelkám; to by miliardář za bukem Kalousek nikdy nedal! Kalousek by nedal ani korunu, hladovec!

luder ( 10. srpna 2021 07:52 )

Miloš Zeman dlouhodobě kritizuje práci Koudelkou vedené BIS,
která podle jeho názoru ignoruje hrozbu islámského terorismu v Česku a včas neodhalila činnost pražského imáma Sámera Shehadeha, místopředsedy Muslimské obce v Praze,[18] který byl obviněn z podpory terorismu. Koudelka pravidelně varuje před hrozbami ze strany Ruska a Číny. Podle Koudelky se ruské tajné služby snaží „zničit EU a NATO. Pokud chtějí zničit tyto dvě instituce, chtějí zničit i Česko, jež je jejich součástí.“

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud