Brusel znovu kárá Česko za střet zájmů, Babiš je spokojený. Přišla i pochvala
Česká republika sice za poslední rok pokročila v reformách soudnictví, stále však efektivně neřeší střety zájmů na nejvyšší vládní úrovni. Vyplývá to z druhého ročního hodnocení stavu právního státu ve všech 27 zemích Evropské unie, které dnes zveřejnila Evropská komise. Unijní exekutiva vidí nedostatky v zavádění do praxe vládní protikorupční strategie. Pluralita médií v zemi sice podle komise zůstává zaručena, médiím těžce zasaženým covidovou krizí se však nedostalo veřejné podpory a volbu členů Rady České televize provázejí politické tahanice. Pro Českou republiku vyznívá hodnotící zpráva Evropské komise o stavu právního státu znovu celkově pozitivně, napsal ČTK premiér Andrej Babiš (ANO). Komise podle něj neshledává žádná systémová selhání.
Podle komise Česko od loňska pokročilo v zavádění reforem týkajících se výběru soudců a jejich disciplinárního režimu, které mohou posílit nezávislost justice. Zvýšila se i efektivita občanských, obchodních a správních soudů.
České zákony podle komise sice obecně řeší boj s korupcí, nedaří se však převést do praxe vládní protikorupční strategii počítající například se schválením zákonů o lobbingu či ochraně oznamovatelů korupce.
„Co se týče korupce ve vyšších sférách, vyšetřování a audity využití fondů EU na národní a evropské úrovni nedávno získaly důkazy o střetech zájmů na nejvyšší vládní úrovni. Na jejich základě začal případ vyšetřovat Úřad evropského veřejného žalobce,“ uvedla dnes komise o situaci v Česku.
„Pro ČR vyznívá zpráva znovu celkově pozitivně, máme dobře fungující systém. Komise neshledává žádná systémová selhání a provedli jsme oproti minulému roku i některá zlepšení, například zvýšení efektivity soudního systému,“ sdělil Babiš.
Mezi zmíněnými nedostatky jsou podle premiéra stále ve Sněmovně neprojednané zákony o lobbingu a whistleblowingu. Zpráva také zmiňuje konkrétní auditní nález a riziko střetu zájmů ve vztahu ke specifické kauze.
„Nečiní však na tomto základě žádné nové závěry, pouze poukazuje na existenci daného nálezu. ČR se v této věci angažuje, trvá přitom na tom, že v dané věci se jedná o odlišné právní názory státní správy ČR a unijních orgánů, přičemž o správném výkladu může rozhodnout jen Soudní dvůr. Výroční zpráva proto v této věci nepřináší nic nového,“ dodal premiér.
Auditoři Evropské komise letos dospěli k závěru, že české úřady neřeší systémový problém střetu zájmů premiéra Andreje Babiše. Ten podle závěrů auditu stále ovládá holding Agrofert, ačkoli jej vložil do svěřenských fondů. Babiš tvrdí, že střet zájmů nemá a že dodržuje české zákony.
denisz:
