Sobota 13. dubna 2024
Svátek slaví Aleš, zítra Vincenc
Polojasno 22°C

Přídavky na děti se zvýší o čtvrtinu a dostane je víc rodin, schválila Sněmovna

Autor: ČTK, mach - 
13. července 2021
18:41

Přídavky na děti se zvednou o přibližně čtvrtinu a dosáhne na ně více rodin. Novinku dnes schválila Sněmovna spolu s novelou o sociální podpoře a technickými úpravami horní komory. Předloha také zvýší sazby přídavků pro pracující rodiny a daňové zvýhodnění na druhé a další děti. Nyní poputuje k podpisu prezident Miloš Zeman.

Přídavky vzrostou o 26 procent. Nárok budou mít rodiny s příjmy do 3,4násobku životního minima, namísto dosavadního 2,7násobku. Úprava začně podle ministryně práce sociálních věci Jany Maláčové (ČSSD) platit zpětně od července. Navýšení dávek pro víc dětí by mělo ročně stát zhruba 5,5 miliardy korun. Nyní je pobírá asi desetina dětí, nově by to měla být pětina. 

Přídavek by tak mělo mít kolem 490 tisíc dětí, dosud jich je přibližně polovina. Děti do šesti let nyní dostávají 500 korun měsíčně, od šesti do 15 let 610 korun. Dávka pro studenty od 15 do 26 let činí 700 korun za měsíc. Podle novely se bude nově vyplácet podle věku dítěte 630 korun, 770 korun a 880 korun. V rodinách, kde aspoň jeden z rodičů pracuje, podniká, je na rodičovské, nemocenské, ošetřovném či v důchodu, je dávka o 300 korun vyšší. Novela sumu zvyšuje na 500 korun. Výdělek ze studentské praxe či brigády se nebude započítávat do posuzovaného příjmu a rodina kvůli tomu o přídavky na děti nepřijde.

Video  Maláčová nechce neplatiče výživného pustit na fotbal ani na hokej. Zmínila naplnění noční můry  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Daňové zvýhodnění na druhé a další děti vzroste asi o 15 procent. Senát částky mírně upravil tak, aby byly dělitelné 12, tedy počtem měsíců v roce. U druhého dítěte bude činit daňová sleva 22 320 korun ročně místo nynějších 19 404 korun. U dalších dětí vzroste z 24 204 korun na 27 840 korun za rok. Daňová sleva by měla státní rozpočet vyjít zhruba na 2,5 až 2,7 miliardy korun.

Při narození dalšího dítěte se bude podle novely rodičům jednorázově doplácet nevyčerpaná rodičovská na staršího potomka. Ministerstvo práce a sociálních věcí podle dřívějších informací nevyplatilo loni kvůli předčasnému ukončení čerpání rodičovského příspěvku zhruba 11 900 rodinám celkem asi 950 milionů korun. Předloha počítá také s tím, že dávky bude vyřizovat úřad práce v místě skutečného bydliště, ne podle trvalého bydliště. 

Debatu ve Sněmovně vyvolalo zejména vystoupení Pirátky Olgy Richterové, která obsáhle přibližovala svůj pohled na rodinnou politiku. Předsedající Vojtěch Filip (KSČM) následně varoval, že bude odebírat slovo, pokud se projevy nebudou týkat rozdílů mezi sněmovní a senátní verzí. Pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík protestoval slovy, že předsedající by měl být neutrální a že není správné měnit zavedené zvyklosti. Předseda SPD Tomio Okamura obvinil Piráty z blokování.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

jajas ( 14. července 2021 21:11 )

Asi budou volit ČSSD!

ebohun ( 14. července 2021 10:59 )

Kdyby to bylo podmíněno prací, tak tleskám.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa