Středa 24. dubna 2024
Svátek slaví Jiří, zítra Marek
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Blatný pod palbou, k Zemanovi se přidala KSČM: Lidé se perou o vakcíny, on odmítá Sputnik!

Video se připravuje ...
Aktualizováno -
10. března 2021
23:07
Autor: simao, ČTK - 
10. března 2021
20:28

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) po kritice ze strany prezidenta Miloše Zemana podával ve středu poslancům informace vlády ke strategii očkování. A zostra se do něj pustili komunisté. Lidé se podle nich takřka perou o vakcíny, Blatný však nadále odmítá, aby se v Česku očkovalo Sputnikem V., který však na rozdíl od dodávaných vakcín nemá schválení Evropské lékové agentury.

Po ostré kritice ze strany prezidenta Miloše Zemana, který lobbuje za použití vakcíny Sputnik V. při očkování v Česku, se do ministra Jana Blatného (za ANO) pustili ve středu v podvečer i komunisté. A vyzývali Blatného k demisi kvůli tomu, že odmítá očkování ruskou vakcínou Sputnik V., pokud nebude schválena Evropskou lékovou agenturou (EMA).

Blatný: Nemám nic proti Sputniku, protože je z Ruska

„Proč stále pan ministr Blatný odmítá tuto vakcínu posoudit České republice a pokud nebude schválena EMA?“ čílila se poslankyně Hana Aulická Jírovcová (KSČM). 

„Já nemám nic proti Sputniku, protože je z Ruska. Já jenom chci, aby byl hodnocen stejně jako všechno ostatní, a úplně stejný návrh bych podal k jakékoliv jiné vakcíně, kdyby byla třeba z Francie, Německa, ze Spojených států,“ vzkázal v ČT Blatný.

Češi se perou o vakcíny?

Dle poslankyně Aulické Jírovcové však nyní dochází v některých očkovacích centrech k tomu, že „dokonce někde musí být i policisté, protože naši občané se prostě doslova perou o to, aby tu vakcínu dostali“.

„Tohle jsme opravdu chtěli? Ten strach a zároveň říkat: my vám ty vakcíny dodáme, ale my je nemáme,“ pokračovala poslankyně.

Ať odstoupí, vyzvala komunistka Blatného

V Česku se očkuje vakcínami Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca. Dosavadní dodavatelé však dle poslankyně „nás zase vypekli“ a snížili v průběhu nasmlouvané dodávky. Vláda však podle Aulické Jírovcové nedokáže zajistit, co slibovala.

„A zároveň tam (vláda) stojí a říká: Ano, ona sice je vakcína jinde ve světě jiná, ale my to neumožníme, protože nechceme, abychom obcházeli EMA, a zároveň nejsme schopni, aby SÚKL tohle všechno obhospodařil a řekl: ano, ta vakcína samozřejmě je v souladu s těmi podmínkami, které jsou, a je bezpečná pro naše občany a můžeme nakupovat ve velkých dávkách tak, abychom zabezpečili co nejdříve proočkovanost našich lidí. Myslím si, že to je nezodpovědnost a pan ministr Blatný by měl z toho vyvodit prostě nějaké důsledky. Myslím tím osobní,“ vyzvala komunistická poslankyně Blatného k rezignaci.

Ondráček: Ať klidně jde celá vláda

Podobně mluvil i poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM). „Chceme, aby konečně tahle vláda začala něco dělat, včetně pana ministra, a pokud ne, tak ať prostě odejdou, ať prostě odejdou a nechají tam někoho jiného, kdo pro tu vládu bude chtít dělat. Včetně pana ministra, včetně ředitelky SÚKL a myslím, že to řekl pan prezident dostatečně jasně,“ uvedl ve Sněmovně komunista.

Odmítáním ruské vakcíny přitom podle Zemana Blatný a šéfka SÚKL Irena Storová nesou odpovědnost za úmrtí lidí v Česku na covid-19.

„Sám neodstoupím. Trvám na tom, že Sputnik V musí mít před možným využitím v ČR souhlas EMA,“ citovala Blatného reakci ČT.

Piráti se komunistů ptali na obsesi Sputnikem

Aulické Jírovcové oponoval poslanec Pirátů Jan Lipavský, který varoval před používáním léků, „které neprošly náležitou certifikací, které nemají všechny ty razítka, štemply, a z principu nevíme, co v těch ampulkách je, kdo to vyrobil, jak to vyrobil“. EMA či SÚKL dbají na to, jaké látky jsou pacientům podávány, upozornil. „Jakékoliv snahy o obcházení těchto institucí jsou velice nebezpečné,“ podotkl s tím, že stejný proces schvalování mají projít vakcíny, ať jsou z USA nebo z východních států.

Pirát Tomáš Martínek se pak komunistů ptal na „obsesi Sputnikem V, který si většinově nechtějí aplikovat ani ruští občané, proč by měl být zvýhodněn pouze a právě ruský výrobce, který vzhledem ke svým výrobním kapacitám není schopen dodat nějaké relevantní počty této vakcíny v současné době.

Vy ponesete tu zodpovědnost? Vy ponesete nějakou zodpovědnost vůči těm lidem, kterým to případně přinese nějaké další komplikace?“ tázal se komunistické poslankyně Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Benešík: Nejde o ničí šikanu

Lidovec a šéf výboru pro evropské záležitosti Ondřej Benešík také upozorňoval na to, že všechny vakcíny procházejí stejným procesem schvalování, a nerozumí tomu, proč Rusové nepostupovali stejně jako jejich západní konkurenti a se žádostí o certifikaci pro evropský trh váhali.

„Ta certifikace, kontrola a testování těch medikamentů, těch vakcín, tady není prostě proto, aby někoho šikanovala nebo vylučovala. Tady se prostě jedná o bezpečnost, zdraví a možná životy občanů. To znamená testovaná prověřená vakcína standardní cestou, ať je použitá, ať se jmenuje jakkoliv, a to platí pro ruského výrobce nebo ruskou vakcínu stejně jako pro americkou nebo indickou. Tady to má chránit naše občany a jejich zdraví. O nic jiného nejde,„ upozornil Benešík.

„Já si jenom kladu dvě otázky, proč ruská strana už dávno nepožádala o prověření a certifikaci, já jsem zaznamenal zprávu, že snad dnes k tomu konečně došlo po těch dlouhých týdnech a možná měsících, kdy se o tom mluví, ale na rozdíl od ostatních výrobců to neudělala a protahovala to,“ dodal poslanec KDU-ČSL.

Svoboda: Nesmysly komunistů

V reakci na komunisty se rozlítil i poslanec ODS, porodník a exprimátor Prahy Bohuslav Svoboda. „Mně se skoro nechce mluvit, když tady slyším ty nesmysly. Živím se medicínou celý život a pravidla pro to, co podáváme pacientům, jsou velmi přísná proto, aby ti lidé neumírali, proto, aby se ti lidé vyléčili, a když se vyléčí, aby byli zdraví, a ne aby si poškodili některé jiné orgány. To je naprosto zásadní věc, od té není žádná výjimka,“ upozornil.

„Já jsem přesvědčen o tom, že třeba je ta vakcína dobrá, ale když to nevíme a nemáme to potvrzené, nesmíme tu výjimku udělat. To je prostě zákon, který platí. Platí v medicíně a já jako lékař bych nikomu nepodal lék, který by byl na takovouto výjimku puštěn ven,“ dodal Svoboda a upozornil, že se tak děje jen ve výjimečných případech, když se např. řeší nějaký konkrétní nádor či onemocnění, kdy se použije experimentální lék.

Blatný: Ruská vakcína nás nezachrání

Ministr zdravotnictví Blatný v průběhu debaty o Sputniku V a očkování v Česku upozornil i na úmrtí po očkování, která se prošetřují.

„V České republice zemřelo osm lidí, kteří zemřeli v nějaké době po podání vakcíny a nebylo prokázáno, že to bylo v přímé souvislosti. Takže jenom chci naprosto jasně říct, že by nebylo správné, ani pravdivé, říkat, že tady někdo zemřel kvůli podání vakcín, které jsou schválené v Evropské unii. I těch osm úmrtí se velmi pečlivě sleduje a vyšetřuje a nebyl tam prokázán žádný takový efekt,“ uvedl Blatný ve Sněmovně.

Kritiky odrážel rovněž i slovy o tom, že i on si přeje, aby Sputnik V prošel zdárně schvalovacím procesem Evropské lékové agentury.    

„Já si taky přeji, aby tato vakcína dostala schválení EMA. Ale jenom abychom to všechno dali do stejného ranku. Nemáme vůbec nikde zajištěno a nikdo neumí dokázat, že by zrovna vakcína Sputnik najednou dodala miliony dávek všem. Ten rozdíl není takový, že by nás měla ruská vakcína zachránit. Ruská vakcína nám nezachrání žádné životy, které by nám nezachránily jiné vakcíny,“ pokračoval Blatný.

„Do konce června bude do České republiky dodáno tolik dávek, že budeme moci naočkovat oběma dávkami 6 milionů lidí. To znamená, když dospělá populace je někde kolem 8 milionů lidí, tak těch 6 milionů lidí je více než požadovaných 60 až 70 %,“ dodal ministr zdravotnictví.

Video  Blesk Podcast: Milenky, striptérky, dcery. Navalnyj odhalil Putinovo nitro  - Jiří Marek
Video se připravuje ...

LuCo ( 11. března 2021 21:56 )

ASTROU ZENECOU se přes odpor starších lidí i doporučení samotného výrobce (NE NAD 65 LET) i negativní zprávy, vesele očkuje bez pochybností! A to ji schválil kdo mohl z těch kompetentních institucí. Copak například Maďaři jsou při názoru na ¨SPUTNIKA úplní tupci a my na všechno ti nejchytřejší hloupí honzové?

hodnej ( 11. března 2021 17:08 )

Pokud bych si mohl vybrat,tak jedině Ruský Sputnik a hlavně nebrat vakcínu Zeneca a další západní jedy,které u nás ve velkém propagují havlisti,evrohujeři a "demokraté". Bohužel díky ministru Blatnému a dalším odmítačům Ruského Sputniku si nelze nechat naočkovat tuto desítkami států v praxi ověřenou a osvědčenou vakcínu!!Kdo je a kdo bude zodpovědný za zmařené lidské životy z důvodu nedostupnosti Ruské vakcíny Sputnik a taktéž ostatních - v praxi kladně ověřených vakcín?

marmat ( 11. března 2021 13:36 )

flesch2z: Co Vám brání se "proslavit" ???
a z celé zásilky - 20.000 dávek Sputniku se nechat
PŘED KAMEROU OČKOVAT......j???
Jen pak nesmíte při potížích NIC rekla­movat­/uplat­ňovat u naší pojišťovny !!!

marmat ( 11. března 2021 13:32 )

anna1234: Hrad je v tomto případě průhlednej jak studánka....
stejně jako Prymula
Snad se nechá Sputníkem očkovat i Mynář a spol....Zeman se chytře vyhnul...

marmat ( 11. března 2021 13:29 )

Všichni fandové Sputniku....už se očkování sebe i rodin tímto zázrakem dočkáte....

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa