Pátek 12. dubna 2024
Svátek slaví Julius, zítra Aleš
Polojasno 19°C

Osm let od policejního zásahu na Úřadu vlády: Zeman i Šlachta razii hájí, zlato stát nevrátil

Autor: ČTK, kal - 
13. června 2021
14:35

Policie postupovala před osmi lety při zásahu v úřadu vlády, po němž padl Nečasův kabinet, podle zákona. V pořadu Partie na CNN Prima News to řekl někdejší šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta a v Otázkách Václava Moravce (OVM) v České televizi končící nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Web Info.cz pak upozornil, že desítky kilogramů tehdy zabaveného zlata majitel, podnikatel Luboš Pašek, zatím nedostal zpět kvůli obvinění v jiné kauze. Cenný kov je tak dál v policejních trezorech, jeho majitel byl až více než rok po zásahu obviněný v jiné kauze - případu laboratoře Chambon.

„My jsme postupovali striktně podle zákona... konal jsem tak, jak jsem měl,“ řekl Šlachta (Přísaha), který nyní usiluje o zvolení do Sněmovny. Dodal, že nemá důvod se za zásah omlouvat. Podle něj byl postup prověřen, když na něj a jeho kolegy pak mířily desítky trestních oznámení.

Také nejvyšší žalobce Zeman v České televizi řekl, že státní zastupitelství a policie postupovaly v souladu se zákonem. Poukázal na rovnost občanů před zákonem v praxi. „V tomto směru státní zastupitelství, ale i policie ukázaly, že jsou schopny zasáhnout bez ohledu na postavení člověka, na jeho bohatství, veřejnou funkci či vliv,“ uvedl Zeman. Podle Šlachty je dobře, že policie takové kauzy zpracovává a měla by to dělat i v budoucnu.

Zeman: Zásadní jsou podmínečné tresty pro Nečasovou a bývalé zpravodajce

Kauza má několik větví. Podle Zemana je důležitá i větev, která se týká zneužití Vojenského zpravodajství ke sledování dřívější manželky tehdejšího premiéra Petra Nečase (ODS). Podmínečné tresty dostali někdejší šéfka Nečasova kabinetu a jeho nynější manželka Jana Nečasová a bývalí zpravodajci Ondrej Páleník, Milan Kovanda a Jan Pohůnek. „To považuji za velice zásadní, poněvadž bych nechtěl žít ve státě, kde je možné si jako soukromá osoba objednat u tajné služby provedení nějaké akce,“ poznamenal Zeman. Nejvyšší soud nedávno rozhodl o dovoláních všech čtyř aktérů, výsledek ale zatím nezveřejnil.

Nečasová chtěla uspíšit Nečasův rozvod, vláda po ní padla

Nečasová si u odvolacího soudu vyslechla tříletou podmínku a desetiletý zákaz působení ve vedoucích funkcích státní správy. Podle rozsudku zosnovala zneužití pravomoci, když v roce 2012 nezákonně zaúkolovala zpravodajce, aby zařídili sledování premiérovy tehdejší manželky Radky. Získáním informací o její předpokládané nevěře chtěla uspíšit Nečasův rozvod.

Kauza v roce 2013 přispěla k pádu Nečasovy vlády. Zpravodajci Páleník, Kovanda a Pohůnek dostali podmínky v délce 2,5 roku, dvou let a 20 měsíců a zákazy činnosti ve zpravodajských službách a bezpečnostních sborech na osm, sedm a šest let. Všichni odsouzení vinu od počátku odmítali. Státní zástupce se pro čtveřici naopak domáhal nepodmíněných trestů vězení.

Video  Premiér Nečas oznámil demisi  - Video - David Malík
Video se připravuje ...

Bartošek: Kauza má bídný výsledek. Je jedno, kdo byl čí milenka

Místopředseda lidovců Jan Bartošek označil zásah před osmi lety za krajně nešťastný a jeho výsledek za bídný. „Není podstatné to, koho obviníte a odstíháte, ale odsoudíte. Je mi líto, ale zasahovat na úřadu vlády je vysoce citlivá záležitost. Je jedno, kdo byl čí milenka. Je důležité, jestli se dodržoval zákon,“ uvedl Bartošek.

Podle poslance opozičních Pirátů Ferjenčíka ani po osmi letech nejsou v kauze pravomocné rozsudky a justice by měla fungovat rychleji. Míní, že na pád vlády kauzy „s trafikami a kabelkami za schůzky“ stačí. „Samopaly na úřadu vlády byly navíc, nedal se čekat ozbrojený odpor úředníků,“ řekl Ferjenčík.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

wenzel trousil ( 14. června 2021 10:28 )

Proc asi byl spachan ten prevrat v 89? Abysi kazdy mohl koupit banany?

wenzel trousil ( 14. června 2021 10:26 )

Proc TV ukazuji extremisty a klerofasisty ktomu v ruznych besedach? Zna nekdo stranu ktera by htela neco jineho nez blahobyt jako klerofasoun Bartosek?

sarina ( 14. června 2021 07:01 )

Přesně to bych Babišovu ANO přála, aby se spojil ve dvou nebo i trojkoalici a tak UKÁZAL SÍLU, kdo se bude potom vysmívat, že ANO slábne a už je jen třetí bude třetí i když se spojí???????????

doktormediciny ( 13. června 2021 19:40 )

Ja tem prispevkum nerozumim, asi muz nastava vecer...Cela ta kauza dost zdiskreditovala ODS, nebo se snaD MYLIM

ksicht ( 13. června 2021 15:35 )

Václav Hlodavec miluje Feriho

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa