Sobota 2. března 2024
Svátek slaví Anežka, zítra Kamil
Oblačno 11°C

Tajná česká půjčka 1,3 miliardy pro Sověty: Měl za ní stát Klaus, nic prý o ní neví

Autor: ČTK - 
25. května 2021
08:08

Ministerstvo financí vedené Václavem Klausem tajně odeslalo na přelomu 80. a 90. let do Sovětského svazu půjčku přibližně 1,3 miliardy amerických dolarů, píší dnešní Hospodářské noviny (HN). Deník se odkazuje na dokumenty z Národního archivu, které vypátral ve spolupráci se serverem Aktuálně.cz, týdeníkem Respekt a protikorupční organizací Observation post. Peníze půjčené na základě dohody uzavřené komunistickou vládou Ladislava Adamce se staly součástí mnohamiliardového dluhu, ze kterého Rusko vrátilo Česku pouze část. Klaus pro HN popřel, že by o půjčce věděl.

S návrhem na poskytnutí miliardového úvěru Sovětskému svazu přišel v dubnu 1989 úředník ministerstva financí Zdeněk Rachač a dohodu schválila Adamcova vláda, píší HN. V listopadu téhož roku ale komunistický režim padl a 10. prosince se ujal vlády kabinet Mariána Čalfy, ve kterém Klaus zastával post ministra financí.

Ministerstvo pod Klausovým vedením dál hledalo způsob, jak Sovětskému svazu peníze poslat, a nakonec ho našlo, píší dnešní HN. Co se stalo s půjčkou zaslanou Mezinárodní bance hospodářské pomoci, kterou založili Sověti s dalšími státy Rady vzájemné hospodářské pomoci, není jasné, uvádí HN. Úvěr se podle nich stal v 90. letech součástí takzvaného ruského dluhu, o kterém politici tvrdili, že obsahuje pohledávky z předlistopadových dob.

Klaus: O půjčce jsem nevěděl

Podle písemnosti, v níž Rusové dluh uznávají, odešlo Sovětům přibližně 1,3 miliardy amerických dolarů, uvádí deník. Peníze zaslané Klausovým ministerstvem tak podle něj představovaly přibližně třetinu celkové pohledávky vůči Rusku, který i s pohledávkami z předlistopadové éry činil zhruba 100 miliard korun.

Klaus popírá, že by o půjčce věděl. „Opakovaně říkám, že o jakési smlouvě z 10. listopadu 1989 nic nevím. Dokonce nevědí nic všichni z těch, kterých jsem se mohl v současnosti zeptat,“ řekl HN. Podle deníku ale existuje dopis z prosince 1989, ve kterém Klause coby ministra financí před odesláním půjčky do Ruska varoval tehdejší ředitel Československé obchodní banky (ČSOB).

Poskytnutí peněz Rusku Klaus podle HN na počátku 90. let nepřiznal poslancům Federálního shromáždění. Pouze jim řekl, že se stát kvůli zahraničním pohledávkám zadlužil u státní banky.

Po roce 1989 se Česko pokoušelo po Rusku dluh v celkové hodnotě 3,6 miliard dolarů získat zpět. Za vlády premiéra a současného prezidenta Miloše Zemana zhruba dvě třetiny dluhu odkoupila od státu bez výběrového řízení společnost Falkon Capital za přibližně 750 milionů dolarů, podle některých expertů nevýhodně.

V srpnu 2013 schválila vláda premiéra Jiřího Rusnoka dohodu s Ruskem o splacení zbytku dluhu. Česko podle tehdejšího Rusnokova vyjádření mělo získat ze zbytku dluhu přibližně 80 procent, tedy minimálně 6,5 milionu dolarů. Před Vánoci 2013 ruské ministerstvo financí oznámilo, že dluh vůči Česku byl uhrazen dodávkami průmyslové produkce a částečně penězi.

Video  Klaus: Ekonomika koronavirus pocítí. Česko ale nezasáhne nijak výrazně  - Epicentrum
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

jajas ( 25. května 2021 11:38 )

A navíc to vypadá, že nám to ani moc nechybělo ve státní pokladně.....

strejda777 ( 25. května 2021 11:28 )

Jen nechápu, jak mohla být taková částka odeslaná bez vědomí ministra financí.....že by si toho Klaus nevšiml?

wenzel trousil ( 25. května 2021 10:28 )

Nojo...KLaus nesmrdi US analem, ba naopak...TAk je ho po letech treba poplivat i od tech co on sam mel zalezle ve svem , Kauzovskem konecniku...CEska politika..

yosan ( 25. května 2021 09:10 )

Piš český,kdo to má šifrovat.

Jozef Jašica ( 25. května 2021 08:52 )

Zaujimave co Cesi riesia, pozicku Rusku z pred 30 rokov, pozicku. Predstavte si ze by Cesko DALO, nie POZICKA ale DALO napr. ako Slovensko dalo, DALO, DAROVALO - GRUZINSKU tisice EURO na "BOJ PROTI DEZINFORMACIAM". Nie pozicka ale dar. Nedava Cesko takto peniaze kadetade a zastiera to pozickou Rusku ... a dokoca posledne vety clanku pisu ze pozicka bola splatena - teda co riesia ?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa