Středa 29. května 2024
Svátek slaví Maxmilián, zítra Ferdinand
Oblačno 21°C

Válek ostře: Arenberger by měl skončit, zklamal mě. A zmínil lži i poškození Česka

Aktualizováno -
25. května 2021
12:00
Autor: Dagmar Machotová - 
25. května 2021
05:00

Nedůslednost ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) ve vykazování majetku nazdvihla obočí nejednomu opozičnímu politikovi. Podle Vlastimila Válka (TOP 09) by měl ministr skončit a neprohlubovat rozklad rezortu zdravotnictví. Kromě toho vyzve Válek Arenbergera na čtvrteční mimořádné schůzi Sněmovny k vysvětlení ukončení spolupráce se skupinou MeSES. Jako lži označil výroky ministra ohledně klinických studií, které budou ústředním tématem českého předsednictví EU příští rok. Petr Arenberger v úterý oznámil, že ve funkci končí. Nahradí ho první ministr Babišovy vlády Adam Vojtěch (za ANO)

„Covid je bezesporu velký problém. Ale nám tady reálně hrozí, ne kvůli covidu, ale kvůli brutálnímu rozvratu na ministerstvu, extrémní ohrožení péče o naše pacienty. Ta situace se pomalu stává nevratnou,“ řekl Blesk Zprávám člen Výboru pro zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Podle něj fluktuace ministrů a následné rošády na postech náměstků a šéfů jednotlivých odborů ohrožují fungování samotného úřadu. O setrvání současného ministra rozhodne premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu.

Video  Ministr zdravotnictví Petr Arenberger ke svým daňovým přiznáním a spekulacím o jeho konci ve funkci  - abl
Video se připravuje ...

Dokumenty o ministrově majetku, které premiér obdržel v pátek, zatím nestihl prostudovat. O situaci už ovšem mluvil s prezidentem Milošem Zemanem. „Pokud to bude mít v pořádku, tak není důvod ho odvolávat,“ byl premiér opatrný s tím, že nového ministra v tuto chvíli nehledá. 

Rezort v rozkladu

„Arenberger by měl skončit! Vykládat, že tatínek, který dělal za bolševika doktora, si vydělal na třicet domů a on si vydělal z platu doktora na 60 domů? Já jenom čekám, kdo kdy vytáhne, jaké jsou platy ve zdravotnictví,“ komentoval ministrovo vysvětlení Válek.

Dodal, že ho ničí, že každý ministr, který ví, že je jeho mandát maximálně na půl roku nebo i méně, kompletně vymění celý tým na ministerstvu. „Vymění všechny náměstky, vymění i některé ředitele, a odcházejí mu dokonce i úředníci. Myslím si, že nikdo nemá ani vzdáleně představu, v jak obrovském rozkladu to ministerstvo je,“ stěžuje si Válek. 

Klinické studie živí mnoho lidí

Kromě nesrovnalostí v majetkových přiznáních Válkovi vadí i výroky ministra zdravotnictví ohledně klinických studií, které Českou republiku poškozují v očích mezinárodních struktur. „My máme příští rok předsedat Evropské unii a jedno z hlavních témat je koordinace klinických studií. To, co o nich řekl Arenberger, je čistá lež. Studie živí spoustu lidí a některé ústavy, jako Žlutý kopec (Masarykův onkologický ústav v Brně, pozn. red.), by bez studií neexistovaly. To je čistá lež!“ řekl Válek. 

Z jeho pohledu se klinické studie v České republice provádějí velmi korektně a mnohdy jsou jedinou možností, jak pacientům nabídnut špičkovou léčbu, kterou by jim nezaplatila pojišťovna. „Firma zaplatí nemocnici a ta jí vykáže kompletní výkony a zdarma dodá lék. Zvláště v malých zemích tento systém umožňuje, aby se pacienti dostali k moderní léčbě a zadarmo,“ vysvětlil Válek. 

Hlavní řešitel dostane odměnu nejen od nemocnice, ale často i od firmy, která studii platí. „To není protizákonné a řešitel tyto příjmy samozřejmě musí zdanit,“ říká Válek s tím, že bohužel to někde funguje tak, jak řekl ministr Arenberger. „On řekl, že na studiích se nevydělává. To je čistá lež. Jsou obory, kde špičková biologická léčba některých pacientů je možná jen proto, že máme klinické studie.“

Klinické studie v EU

„V rámci našeho předsednictví EU máme navrhovat, jak se klinické studie budou koordinovat v Evropě, aby ten standard byl všude stejný a aby se naši pacienti ještě lépe dostali k těm klinickým studiím, které u nás nejsou a ministr zdravotnictví řekne toto,“ zmínil Válek a dodal, že souběh funkce ředitele nemocnice, přednosty soukromé kliniky a ministra je nestandardní.  

„Jak potom máme bojovat za spravedlnost ve zdravotnictví? Co si o tom mají myslet mladí doktoři, kteří mají 8–10 služeb a chcípají na urgentu? Mně je to fyzicky nepříjemné. Znám Arenbergera 30 let, je to špičkový dermatolog, ale tohle je pro mě zklamání."

wenzel trousil ( 25. května 2021 15:16 )

Bacha NATO! Tenhle ValeCek se trepe na funkci jak sulc na taliri na cibuli!!! Jen malo bezperspektivnich poliTRuku je tak agresivnich!! Lide!! Bdete!

Covid_19 ( 25. května 2021 11:18 )

Babiš mohl vytáhnout ještě horšího ministra zdravotnictví než je Vojtěch, určitě by jich našel hodně, protože do ANO se přesunuli šmejdi ze všech stran, dost i z ODS, třeba jako Jermanová atd

strejda777 ( 25. května 2021 11:01 )

Á.... kolečko se otáčí....začínáme od znova.... jedeme !

Covid_19 ( 25. května 2021 10:56 )

je to šikovný obchodník, ale ne pro stát....

Covid_19 ( 25. května 2021 10:56 )

vykrádal svěřenou nemocnici, to je ten problém, mohl nemovitosti pronajmout někomu jinému ( ale v záplavové oblasti moc firem nechce pronajmout nemovitost), neměl si přihrávat klienty ze svěřené nemocnice do soukromého kosmetického salónu, což je pěkná levárna

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa