Neděle 13. června 2021
Svátek slaví Antonín, zítra Roland
Oblačno 19°C

Milionové kšeftíky u Zemana. Soud poslal šéfa Lánské obory na tři roky za mříže

Aktualizováno -
7. května 2021
12:23
Autor: ČTK - 
7. května 2021
09:42

Kladenský soud dnes uložil šéfovi Lesní správy Lány Miloši Balákovi nepodmíněný tříletý trest ve věznici s ostrahou, čtyřletý zákaz činnosti a peněžitý trest 1,8 milionu Kč. Podle rozsudku ovlivnil veřejnou zakázku. Manažer firmy Energie stavební - báňská (ESB) Libor Tkadlec dostal podmíněný trest dva a půl roku s odkladem na čtyři roky a peněžitý trest. Firma ESB má zaplatit jako trest přes pět milionů korun a má tříletý zákaz účasti ve veřejných zakázkách. Rozsudek není pravomocný, na místě se odvolala advokátka ESB, ostatní počkají na písemné vyhotovení rozsudku. Obžalovaní od začátku odmítají, že by se dopouštěli nezákonného jednání.

Veřejná zakázka se týkala druhé etapy zajištění a odvodnění svahů v Lánské oboře kolem vodní nádrže Klíčava. K nezákonnému zjednání výhody mělo dojít zhruba před pěti lety. Balák si rozsudek vyslechnout nepřišel, naopak Tkadlec absolvoval všechna hlavní líčení soudu i vynesení dnešního verdiktu. Komentovat jej nechtěl.

Soudce Petr Sedlařík dnes řekl, že obžalovaní ovlivňovali přípravu projektu a porušili zásady pro zadávání veřejných zakázek včetně rovného přístupu pro všechny účastníky a transparentnosti. Společnost ESB měla mít ze zakázky zisk téměř devět milionů korun, to se ale vzhledem k zahájení trestního stíhání nestalo.

Tkadlece při hlavním líčení někteří svědci popisovali jako člověka, který ve skutečnosti nemá takové pravomoci, aby zakázku mohl ovlivnit. „Fungoval jako součást tohoto celku,“ uvedl soudce. Tkadlec působil zároveň za Lesní správu Lány a zároveň dával informace ESB. Podle Sedlaříka je trestné už to, že firma informace využívat může.

Podle soudce měla měla ESB díky Lesní správě Lány od začátku žolíka v ruce. Už na podzim projektant soudu popsal pocit, že k finální podobě řešení projektu byl nasměrován. Balák už dříve uvedl, že neformální žádost o odborný názor Tkadlece a hrubý odhad nákladů svědčí o zodpovědném přístupu šéfa Lesní správy Lány. Soudce údajné tržní konzultace označil za podvodné kooperativní jednání. Činnost obžalovaných popsal jako plánovanou a dlouhodobou. „Balákovi přitěžuje to, že trestný čin částečně dokonal a zneužil významu své funkce,“ vysvětlil rozdíl v uložených trestech soudce.

Obhájci kritizovali využití odposlechů, které podle nich neprověřovaly konkrétní trestné činy a tudíž jsou údajně nezákonné. Manažer se v nich například chlubil, že tendr připravila Lesní správa Lány přímo pro něj. Jedním z důkazů byl také notebook zaměstnankyně ESB, ve kterém byly shromážděné interní informace z Lesní správy Lány.

Státní zástupce Jiří Pražák v dubnu navrhl za manipulaci se zakázkou Balákovi čtyřletý trest a zákaz činnosti, Tkadlecovi trest 3,5 roku a firmě EBS peněžitý trest osm milionů korun a zákaz plnění veřejných zakázek nejméně tři roky. Peněžité tresty požadoval i pro dva obžalované muže. Zda se odvolá, rozhodne, až obdrží písemné vyhotovení rozsudku.

AIiAIice ( 7. května 2021 19:37 )

Čti pořádně. Píšu, že je obžalovaný a nepravomocně odsouzený. Kde jsou kameny nevím, ale možné to je a já bych se nedidvil. P.S Alice není vždy ženské jméno

tomik007 ( 7. května 2021 14:19 )

A CO VRATJA ? Na toho jste nejak zapomněli ??? 🙄

rednapkin ( 7. května 2021 12:37 )

Nezapomen na daczu na Vysocine,tam je rachoty,jak na kostele!

rednapkin ( 7. května 2021 12:35 )

Jarosu nekecej! Kdybys ho nemusel,zavrel bys ho! Ktery soudruh je zodpovedny vedouci toho konzumu CR?

AIiAIice ( 7. května 2021 12:15 )

Můžeš být konkrétní, kde se stala chyba? Šéfa lánské obory dosadil do funkce kancléř Mynář a toho zase prezident republiky Miloš Zeman. Šéf lánské obory je obžalován a nepravomocně odsouzen za majetkovou trestnou činnost o které Mynář s velkou pravděpodobností věděl a důrazně apeloval na tehdejšího ministra Pelikána k intervenci do této kauzy ve prospěch Baláka. Tím se naskýtá důvodné podezření, že v této kauze jel Mynář rovněž, když měl zájem na tom, aby se zametla pod koberec. Aktivity lidí dosazených Zemanem do funkcí jsou dlouhodobě podezřelé a v hledáčku policie. Jen fakt, že se jedná o lidi z blízkého okolí hlavy státu je příčinou toho, že potrestány jsou jen malé ryby. Ryby obvykle mlčí, bohužel. Kdyby mluvily, nejspíš bychom se nestačili divit. Mynář samozřejmě měl dost času zamést za sebou stopy, které by ho mohly později usvědčit. Tak to prostě na Hradě chodí, takže nevidím na titulku nic ubohého. Prostý a prokazatelný fakt v podobě jedné věty. Šéf je tam Zeman a ten za své lidi odpovídá. Nebo vlastně ne, Zeman nenese odpovědnost za nic, ani za vyzrazení části utajovaného materiálu a v podstatě ani sám za sebe. A nebude dlouho trvat a bude na to mít možná i lékařské potvrzení.

Zobrazit celou diskusi
Další videa