Úterý 20. duben 2021
Svátek slaví Marcela, zítra Alexandra
Zataženo, déšť 11°C

Chtěl vzít lidem na home office část platu: Ať začne u sebe, schytal to Vystrčil. Výroku lituje

Autor: mach - 
1. března 2021
13:36

Pořádně nadzdvihl mandle lidem, kteří jsou dlouhodobě kvůli pandemii covidu na home office - někteří navíc s dětmi, které nemohou nyní do školek ani škol. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) nadhodil myšlenku, že by se lidem na home office mohlo odebrat 20-30 procent platu, aby se naopak pomohlo těm, které krize zasáhla naplno. Sám Vystrčil nyní svých slov lituje. Ekonomové i řada politiků kroutí hlavou.

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (za ODS) vyzval v nedělním pořadu Partie na CNN Prima News ke sdílené solidaritě mezi lidmi. Podle něj by část mzdy lidí na home office, které krize vůbec nepostihla, mohla pomoci těm, kteří jsou krizí zasaženi. Později své vyjádření korigoval a označil za chybu.

„Jsem na sebe naštvaný. Myšlenka byla, že o účet za pandemii bychom se měli podělit všichni. Omlouvám se,“ napsal na twitteru.

Poté, co rozpoutal bouři příspěvků, které Vystrčilovi vyčítaly znevažování lidí, kteří musí pracovat kvůli pandemii covidu-19 z domova za ne úplně snadných podmínek. Často se objevovaly i návrhy, aby příkladem šli senátoři, potažmo poslanci - a části platů se vzdali i oni.

Také šéf odborů ČMKOS Josef Středula Vystrčilovi vzkázal, že by se s aplikací jeho rady mohlo začít v Parlamentu, kde už téměř rok polovina poslanců a senátorů pracuje z domova.

„My jsme si s předsedou Senátu hned po tom vyjádření volali a vysvětlili si ho. Byla to nešťastná interpretace. V každém případě je mylné se domnívat, že lide na home office nepracují. Pracují a k tomu se často starají o děti, které mají zavřené školy. Panu Vystrčilovi jsem řekl, že by toto své vyjádření mohl nejprve zkusit aplikovat v Parlamentu, kde je polovina lidí také na home office,“ vzkázal Středula.

Ekonom: Ten návrh je mimo

Ekonom Lukáš Kovanda na dotaz Blesk Zpráv řekl: „Myslím si, že ten návrh je mimo, tím spíše, že je od politika z pravicové strany. Ta solidarita tady je - a je obrovská. Lidé, kteří pracují, tak platí daně, z nichž daní jsou placené všechny ty vládní kompenzační programy. Takováto vyjádření by mohla pro lidi na home office být naopak dost demotivující.“

Bartoš: Nepromyslel si to

Předseda Pirátů Ivan Bartoš Vystrčilův výrok pro Blesk Zprávy okomentoval takto: „Od představitele strany, která se na politickém kompasu označuje jako pravicová, mne tento výrok poněkud překvapil. Patrně si to pan předseda dopředu nepromyslel.“

Bartoš míní, že solidarita s lidmi, které zasáhla koronakrize více, než ovlivnila jiné, se projevuje průběžně již nyní.

„Solidarita, která vede k soudržnosti, je formou občanské svobody a je běžnou vlastností lidí. V koronavirové krizi ji lidé dokazují dnes a denně svým chováním, ale i pomocí jiným, klidně ve finanční rovině. Věřím, že nad tuto úroveň pan předseda Vystrčil nemířil,“ podotýká Bartoš.

„Představa, že když máte doma děti, protože jsou zavřené školy a je možná jen distanční výuka, a proto je home office v době covidu méně náročná forma práce, není úplně správná. Zároveň je ekonomika domácnosti nastavena na určitý příjem. Solidarita se zasaženými lidmi a segmenty nespočívá v tom, že tento příjem jiným lidem pokrátíte. Proto si skutečně myslím, že si to pan předseda pouze nepromyslel,“ dodal šéf Pirátů.

Video Další spor ve vládě? Schillerová se brání dalšímu rouškovnému. A kdy byla naposledy u holiče? - Blesk

LuCo ( 5. března 2021 18:56 )

Mně taky...

LuCo ( 4. března 2021 22:16 )

Vystrčil = Ich bin cocot!!

ellaella ( 2. března 2021 13:07 )

Už kvůli němu, přeji prezidentu Zemanovi pevné zdraví, protože pokud by se s ním něco stalo, tenhle Švejk by automaticky zaujal jeho místo.

ellaella ( 2. března 2021 13:04 )

jizerka47 ( 2. března 2021 09:26 )

Kolikrat jsem slysela ,ze senat je nanic,proc se nezrusi i s tim arogantnim Vystrcilem???Pan V.by vzal duchodcum slevu na jizdnem,ale oni se nejezdi rekreovat ,ale na nakup ,pro leky ,k lekari a ted stejne sedi doma,zatimco politici si delaji vylety a mejdany..At zkusi zit za 10t mesicne ,ten ktery ma statisice

Zobrazit celou diskusi
Další videa