Čtvrtek 25. únor 2021
Svátek slaví Liliana, zítra Dorota
Polojasno 14°C

Poslanec Volný: Pokuta za ostudný „flákanec“. Má zaplatit 90 tisíc korun za potyčku

Aktualizováno -
16. února 2021
13:59
Autor: ČTK - 
16. února 2021
12:21

Sněmovní mandátový a imunitní výbor uložil nezařazenému poslanci Lubomíru Volnému kvůli lednové potyčce přímo na plénu dolní komory pokutu ve výši měsíčního poslaneckého platu, tedy 90.800 korun. Jde o nejvyšší možný postih. Volný už avizoval, že se proti pokutě odvolá k celé Sněmovně.

Ostudný konflikt se odehrál v lednu při schůzi k prodloužení nouzového stavu. Předsedající Tomáš Hanzel (ČSSD) po varováních vypnul Volnému mikrofon se zdůvodněním, že nemluví k tématu.

Nezařazený poslanec Lubomír Volný označil ČSSD za zkorumpovanou politickou partaj a její členy za zbabělce a pokrytce.

Volný pak přišel mluvit na místo předsedajícího, jak předtím avizoval. Hanzel se mu v tom snažil zabránit. Na pomoc mu přišlo několik poslanců.

Po strkanici Volný místo v doprovodu policejní ochranné služby opustil. Bez roušky se poslanec dostavil i na další jednání Sněmovny, odmítá ji v sále nosit i jeho poslanecký kolega Marian Bojko.

Video Volný odmítl před výborem nasadit roušku. Poslanci řešili jeho potyčku. - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy

Gazdík: Nebyla to běžná potyčka

„Mandátový a imunitní výbor zkonstatoval skutečně závažné chování neodpovídající jednacímu řádu. Upřesnil, jakými konkrétními činy se to jednání stalo. A udělil panu poslanci Volnému finanční trest ve výši jednoho poslaneckého platu,“ uvedl poslanec a místopředseda výboru Petr Gazdík (STAN).

Gazdík míní, že nešlo o běžnou potyčku mezi poslanci. „To bylo napadení řídícího schůze. A řídící schůze má z hlediska jednacího řádu mimořádné pravomoci. Třeba tím, že povstane, tak přeruší jednání Sněmovny. A pan poslanec tím, že napadl řídícího schůze, napadl vlastně jednání celé Sněmovny a znemožnil další jednání Sněmovny. Nic horšího z hlediska jednacího řádu nemůže poslanec udělat, proto je ta výše trestu maximální,“ uvedl.

Podle šéfa výboru Stanislava Grospiče (KSČM) převažovala na jednání výboru shoda. „Nebyly tam žádné, myslím si, zádrhele,“ uvedl.

Ferjenčík: Volný zas bude exhibovat

Volný tvrdí, že výbor mu neumožnil řádný proces, v němž by se mohl obhájit. „Pokud rozhodnutí bude jakékoli jiné než zprošťující, tak ho respektovat určitě nebudu a odvolám se k celému plénu Sněmovny,“ řekl novinářům při dnešním jednání výboru.

„Já očekávám, že pan Volný se odvolá, že tam bude exhibovat, a pak Sněmovna potvrdí rozhodnutí mandátového a imunitního výboru,“ tipoval před novináři další postup člen výboru Mikuláš Ferjenčík (Piráti).

Mandátový a imunitní výbor se dnes sešel k případu počtvrté. Volný dříve namítal podjatost výboru i jeho členů, což organizační výbor odmítl. Prostřednictvím své advokátky žádal o zastavení disciplinárního řízení. Tvrdil mimo jiné to, že imunitní výbor má „nedostatek věcné příslušnosti“ k jeho vedení.

wenzel trousil ( 16. února 2021 18:06 )

POkud odmitl mit nahubek mel byt potrestan za ten "Zlocin" ale nikdo nemel pravo branit mu v jeho Ne pravech zarucenych Ustavou..Nebyl prvni ani posledni bez nahubku ale prvni ktery byl tak surove napaden a potahovan za sos saka!!!.

Deneček ( 16. února 2021 17:07 )

To zase bude nářku,pokud se odvolání bude projednávat ve sněmovně a nikdo se ho nezastane,bude fňukat na facebooku

asijo ( 16. února 2021 15:02 )

Blesk úmyslně vkládá pomlčky do adresy,aby nešla otevřítať žije cenzura.

asijo ( 16. února 2021 14:57 )

Stále platí povinnost používat uvnitř objektů Poslanecké sněmovny ochranné prostředky dýchacích cest (nos, ústa), jako je respirátor, rouška, ústenka, šátek, šál nebo jiné prostředky, které brání šíření kapének.

http­s://ww­w.ps­p.cz­/sqw/c­ms.sq­w?z=13­799

wenzel trousil ( 16. února 2021 14:39 )

Bude sbirka??

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud