Pátek 29. září 2023
Svátek slaví Michal, zítra Jeroným
Polojasno 24°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Sněmovna má schvalovat zákon týkající se dostavby Dukovan. A úprava voleb musí počkat

Autor: ČTK - 
10. února 2021
10:20

Sněmovna by ve středu měla schvalovat návrh takzvaného nízkouhlíkového zákona, který se týká výkupu elektřiny z plánovaného bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Ve finále je v dolní komoře také předloha, jež svěřuje kybernetickou obranu Česka vojenské tajné službě, posílení pravomocí České národní banky nebo nová pravidla kurzarbeitu. Navzdory úterním dohodám se odmítla odpoledne zabývat novelou volebního zákona, v níž by mohla nahradit pasáže, které zrušil Ústavní soud.

Nízkouhlíkový zákon budí ve Sněmovně spory. Část opozice neprosadila další odklad hlasování o návrhu. Do procesu hledání dodavatele dostavby Dukovan by podle některých opozičních stran neměly být připuštěny ruské a čínské firmy.

Na nových pravidlech kurzarbeitu není shoda ani mezi vládními ANO a ČSSD. Obě strany prosazují jiná řešení zkrácené práce. Sociální výbor doporučil plénu schválení její podoby podle návrhu poslankyň ANO a KSČM Jany Pastuchové a Hany Aulické Jírovcové, s nímž nesouhlasí ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

O opozičním návrhu odškodňovacího zákona by pak měla Sněmovna jednat na návrh vládního hnutí ANO v pátek. Koalice Spolu chtěla prostřednictvím předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky zařadit předlohu na dnešní program, poslanci o tom již ale nehlasovali. Zástupci ODS, TOP 09 a lidovců podmiňují přednostním projednáním odškodňovacího zákona aspoň v úvodním kole možnou podporu pro prodloužení nouzového stavu. O něm bude Sněmovna jednat ve čtvrtek.

Poslanci by se také měli věnovat předlohám v prvním čtení. Jde například o zavedení takzvaného evropského kodexu pro elektronické komunikace, senátní návrh na ústavní právo bránit se zbraní a o odškodnění protiprávně sterilizovaných žen. Na podvečer je svolána mimořádná schůze k úpravám exekucí a oddlužení.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud