Sobota 27. únor 2021
Svátek slaví Alexandr, zítra Lumír
Oblačno, déšť 13°C

Čína si u Dukovan „neškrtne“, slíbil Havlíček. Zmínil bezpečnost a dal naději Rusům

Autor: ČTK - 
27. ledna 2021
17:03

Čína je pro všechny politické strany nepředstavitelným hlavním dodavatelem jaderného bloku v Dukovanech, řekl po středečním jednání s předsedy opozičních stran ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). Vyloučení Číny z tendru je tak podle něj velmi pravděpodobné. Havlíček už ve středu jednal i se zástupci zaměstnavatelů a odborů. Ti žádají pozvání všech zájemců, což by podle nich snížilo cenu.

V zásadě se všichni kloníme k tomu, že Čína je pro nás nepředstavitelným potenciálním dodavatelem v rámci vypsaného tendru. Současně je politická garnitura rozdělena v tom, že určitá část politiků by chtěla vyřadit i Rusko, další část ho tam pak chce nechat,“ řekl po jednání Havlíček.

DukovanyDukovany | scom, archiv

Důvodem pro setrvání Ruska v soutěži je snaha o zvýšení konkurence v tendru. Podle Havlíčka by to mělo snížit cenu. „Pokud by v soutěži zůstali jen tři, hrozilo by, že jeden nemusí mít v daném čase produkt, což se stává, dva by se pak mohli spojit do společného konsorcia a zbyl by nám tak jediný uchazeč,“ vysvětlil ministr. Vpuštění více zájemců do výběrového řízení by podle něj mělo i důležitý psychologický efekt na chování uchazečů.

Případné bezpečnostní hrozby, před kterými varuje v případě Ruska a Číny například opozice, je podle Havlíčka možné vyhodnotit v průběhu tendru. „Zadávací dokumentace nám takto umožňuje vyřadit kohokoliv před začátkem soutěže, v jejím průběhu i na konci,“ dodal ministr.

O pokračování tendru se rozhodne v dalších týdnech

O dalším pokračování tendru se podle něj rozhodne v následujících týdnech. Klíčová budou také jednání s energetickou firmou ČEZ. Havlíček připomněl, že stát by se nově mohl podílet na financování výstavby v Dukovanech ze 100 procent, a to v případě, že by zapojení ČEZ bylo příliš drahé. Vyhodnotí to znalecký posudek. Dříve se hovořilo o variantě financování 70 procent státem a zbylých 30 procent by dal ČEZ.

Případným vyloučením Číny se tak pozměnily některé varianty možných scénářů. Mezi ty nyní patří pozvání tří uchazečů ze zemí EU a NATO bez Číny i Ruska. Dále doplnění tří zemí o Rusko, které by se stalo subdodavatelem některé části stavby, nebo pozvání všech čtyř účastníků. Další variantou je pak odložení výběrového řízení až po letošních sněmovních volbách.

Místopředseda vlády, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) vystoupil 4. ledna 2021 v Praze na tiskové konferenci po jednání vlády.Místopředseda vlády, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) vystoupil 4. ledna 2021 v Praze na tiskové konferenci po jednání vlády. | ČTK / Vondrouš Roman

Model financování nového jaderného bloku v Dukovanech na Třebíčsku zhruba za šest miliard eur (přibližně 162 miliard korun) schválila česká vláda loni. Stát a ČEZ uzavřely smlouvy k plánovanému novému dukovanskému bloku na konci loňského července. Havlíček a šéf ČEZ Daniel Beneš podepsali vedle zastřešující dohody také smlouvu, která definuje územní povolení k umístění stavby a stanovuje termíny výběru dodavatele stavby. Beneš tehdy řekl, že pořadí uchazečů o stavbu nového bloku by firma ráda měla na konci roku 2022.

bigoseman ( 28. ledna 2021 18:37 )

fando,staci dva tydny,a od severu! To se ocitnes zrovna ve stredoveku! fando,i tobe doporucuji cestu na vychod,a pekne ze sovetske rise,sibirskou zeleznodarogou az k Cinancum,at si uzijes!

bigoseman ( 28. ledna 2021 18:32 )

Jiste somrak,cely svet ma skvele zkusenosti se sovetskou technikou! To uz bylo explosi na uzemi sire Rusi a morskych hladinach! I ja rad vzpominam na ruskou techniku v CSLA,jiz pred pul stoletim,to bylo legrace,nektera se musela vyhodit jiz pred pouzitim,stejne jako v prazskem metru!

bigoseman ( 28. ledna 2021 18:25 )

Skoda soudruzi,predstavme si sovetsko-cinskou atomovou katedralu uprostred Evropy! Otazka zni:kdy to bouchne?

panda82 ( 27. ledna 2021 17:15 )

Havlíčku, Havlíčku měl byste do Číny jet aspoň na roční stáž, abyste pochopil, řídíte dvě ministerstva, ale obě stojí za lejno,

Zobrazit celou diskusi
Další videa