Pátek 31. března 2023
Svátek slaví Kvido, zítra Hugo
Zataženo, déšť 13°C

K otravě tun ryb v Bečvě chtějí poslanci vyšetřovací komisi. Hamáček: Politizují to

Autor: ČTK - 
22. ledna 2021
14:31

Opoziční ODS, KDU-ČSL a TOP 09 budou usilovat o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k případu loňské otravy řeky Bečvy. Pokud neuspějí, založí expertní tým. Zástupci stran to řekli na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně. O zřízení komise budou poslanci usilovat hned příští týden, uvedl Stanislav Blaha (ODS). Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) dnes na twitteru uvedl, že se ze záležitosti stává politická kauza. V úterý chce požádat Sněmovnu, aby umožnila vystoupit policejnímu prezidentovi Janu Švejdarovi.

Závažná ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí (ČIŽP) způsobily kyanidy, postihla řeku 20. září v úseku pod Valašským Meziříčím po Přerov. Podle vyjádření odborníků v pořadu Reportéři ČT bylo odebrání vzorků po havárii nedostatečné a opožděné.

U chemičky Deza, která patří do skupiny Agrofert ze svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO), bylo navíc provedeno až čtyři dny po havárii, řekl v uvedeném pořadu České televize chemik Ivan Holoubek.

„Budeme usilovat o zřízení sněmovní vyšetřovací komise. Pokud s tímto naším návrhem neuspějeme, půjdeme ještě dále a zřídíme sami expertní skupinu, která se bude případem zabývat, shromažďovat informace a snažit se dospět k odpovědi na nejzásadnější otázku, kdo způsobil katastrofu na Bečvě,“ řekl Blaha.

V komisi by kromě poslanců měli být senátoři, odborníci i například místní rybáři, uvedla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

K tomuto kroku se podle předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky poslanci rozhodli proto, že od začátku případu jsou pochybnosti o postupu inspekce i dalších orgánů včetně policie. Zároveň je podle něj nutné přenastavit kompetence tak, aby v případě ekologických havárií byly od začátku jasně vymezeny kompetence integrovaného záchranného systému, rybářů, inspekce, správy povodí a dalších orgánů.

 

Podle Pekarové Adamové se přidává řada podezření, zda policie kauzu vyšetřuje nestranně. Policejní prezident Švejdar dnes na twitteru uvedl, že rozumí tomu, že vyšetřování havárie na Bečvě je sledováno veřejností i novináři. „Nejsem ale smířen s tím, že z důvodu nedostatku informací ve veřejném prostoru je zpochybňována činnost vyšetřujících policistů,“ poznamenal.

Hamáček chce policejního šéfa ve Sněmovně

Hamáček vyjádřil plnou důvěru policii a jejímu vedení. „Kolegové z opozice to ovšem vidí jinak a chtějí suplovat práci orgánů činných v trestním řízení. V úterý požádám Sněmovnu, aby umožnila vystoupit policejnímu prezidentovi Janu Švejdarovi,“ poznamenal.

Místopředseda hnutí STAN Petr Gazdík v úterý uvedl, že chce, aby postup policie prošetřila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Pokud byly vzorky u chemičky Deza odebrány až čtyři dny po havárii, jde o fatální selhání ČIŽP a její šéf Erik Geuss by v takovém případě měl rezignovat, míní Gazdík. Geuss nevidí důvod k rezignaci, inspekce podle něj postupovala profesionálně.

Blaha Gazdíkův záměr nechtěl komentovat. Přes všechny pochybnosti věří, že policie dělá svou práci. Jestli bude místopředseda STAN komunikovat s GIBS, je to podle Blahy jeho soukromá záležitost.

hejhej ( 23. ledna 2021 10:00 )

1912:
Nic nevyšetřili, ale hrabali peníze navíc za předsedu komise, místopředsedu, členy a tím okrádají nás, daňové poplatníky. Nenažranci, kteří mají pořád málo a nic pro stát nedělají, mimo nesmyslného žvanění.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa