Schillerová chce Zemana odradit od veta daňového balíčku. U KSČM hledá podporu pro rozpočet

Autor: ČTK - 
6. prosince 2020
12:55

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se chystá po projednání daňového balíčku Senátem, tedy po 10. prosinci, o prosazených úpravách jednat s prezidentem Milošem Zemanem. Prezident avizoval, že zákon vetuje. Ministryně to uvedla v nedělním diskusním pořadu televize Prima Partie. Řekla také, že dál jedná o podpoře rozpočtu, pro který menšinový kabinet dosud nemá podporu. Podle informací ČTK pozvali Schillerovou komunisté na páteční zasedání výkonného výboru KSČM, kde budou formulovat svůj postoj k hlasování o rozpočtu na příští rok.

Schillerová projednávala balíček, jehož dopad ještě není zahrnut do návrhu rozpočtu, ve středu v senátním hospodářském výboru, který podpořil sazby daně z příjmů fyzických osob 15 a 23 procent po zrušení superhrubé mzdy. Slevu na poplatníka chce zvýšit jen o 3000 korun na 27 840 korun ročně. Kraje a obce by kvůli zrušení superhrubé mzdy měly podle výboru dostat vyšší podíl na výnosech daní, získaly by tak zhruba 20 miliard korun ročně.

Sazby daně nechal výbor beze změn tak, jak to ve Sněmovně prosadily zejména ANO a ODS. Slevu na poplatníky upravil výbor přes nesouhlas Schillerové. Ministryně nicméně ocenila, že senátoři přijali lepší variantu než tu, kterou schválila Sněmovna.

Zeman: Balíček narušuje rozpočtovou stabilitu

Senát se bude daňovými úpravami zabývat 10. prosince. O den dříve je mají projednat ještě výbory ústavně-právní a pro veřejnou správu. Prezident Zeman v úterý oznámil, že se rozhodl daňový balíček vetovat. Důvodem je pozměňovací návrh v balíčku, který zvyšuje daňovou slevu na poplatníka. Podle Zemana výrazně narušuje rozpočtovou stabilitu. Současně prezident kritizuje, že daňové změny nejsou v zákoně ohraničeny dvěma lety, jak se prezident domluvil s premiérem Andrejem Babišem (ANO).

Video  Projev Miloše Zemana v Poslanecké sněmovně před projednáváním státního rozpočtu  - ČTK
Video se připravuje ...

V souvislosti s financováním opatření v době epidemie koronaviru se Schillerová s odstupem vyjádřila k návrhu, aby lidé v karanténě pobírali sto procent mzdy. Uvedla, že návrh zatím neviděla, očekává ho na pondělním jednání vlády. „K té ideji je několik cest, dosud jsem to neviděla,“ konstatovala s tím, že stát plánuje motivovat firmy k očkování proti covidu.

marmat ( 7. prosince 2020 11:53 )

Takže NYNÍ jde celou dobu už jen o "vypreparování" přílepku Pirátů!!!§§§
Jak prolezl společně hlasováním je námět na detektivku....
Pustit ze záznamu noční hlasování předkladů "balíčku" ZPOMALENĚ
by bylo nepochybně adrenalinové podívání- hodné režie slavného Spielberga!

marmat ( 7. prosince 2020 11:45 )

tomik007 : Co Ty bys dal za tak šmrncovní babičku !!!???
Je o 3 roky mladší, než Kalousek, ale po něm by NIKDO nešáhnul,
nebo Ty joooooo ?

Covid_19 ( 6. prosince 2020 22:30 )

dva návrhy a pro většinu je užitečnější ten od Pirátů, protože chrání víc ty s nižšími příjmy, když se zvýší sleva na dani, tak se všem sníží daně podobně, to je fakt. Když se přijme ten vládní, zasmějí se ti bohatší a zase se zvýší cena nemovitostí, to je ekonomům jasné. Bohatí ty ušetřené peníze neutratí za víc jídla nebo oblečení, ale za dražší nemovitosti

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa