Sobota 23. září 2023
Svátek slaví Berta, zítra Jaromír
Zataženo 17°C

Blatný prozradil, jak se stal ministrem: Žena byla nejdřív proti. A zmínil dočasnou misi

Autor: Nikola Forejtová - 
14. listopadu 2020
05:30

Ještě před měsícem jeho jméno drtivá většina obyvatel Česka neznala, dnes plní stránky novin, obrazovky a na jeho slova čekají miliony lidí. Od 23. října, kdy jeho jméno zaznělo jako jméno kandidáta na post ministra zdravotnictví po Romanu Prymulovi, se mu obrátil život naruby. V rozhovoru pro Blesk Zprávy dětský hematolog Jan Blatný (za ANO) přiznal, že jeho manželka nejprve nesouhlasila, aby ministerské křeslo vzal, i to, že ministrování bere jako dočasnou misi. Vzdát se musel svých pacientů a částečně i rodinného života.

Do Babišova kabinetu přibyl další ministr, který má své doma v druhém největším městě Česka, v Brně. Vedle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO)  je to ministr zdravotnictví Jan Blatný. Práce a povinnosti v současnosti nejsledovanějším resortu ho ale drží v Praze. „Domů se dostanu zatím tak na jeden den v týdnu, ale je to pro mě důležité. Mám v Praze kde bydlet, ale nepřestěhoval jsem se sem,“ svěřil se Blesk Zprávám Blatný. 

„Mám pocit, že čas běží rychleji, než jsem si kdy uměl představit. Práce a povinností spojených s funkcí je nespočet, přesto věřím, že se s nimi seznamuji tak, jak je třeba, a úřad pracuje a funguje tak, jak má. Lidé, s nimiž na ministerstvu spolupracuji, jsou vstřícní, a i když jsem nyní v práci denně 14-16 hodin, vlastně se tam ráno těším,“ dodává ministr na otázku, jak se v resortu zabydluje.

Blatný: Manželka byla proti

Blatný je nyní ve funkci necelé tři týdny. Vystřídal epidemiologa Romana Prymulu poté, co Blesk přišel s odhalením Prymulovy noční schůzky v restauraci, která měla být podle vládních nařízení zavřená. Sám ale o funkci neusiloval a jak přiznal, jeho manželka byla proti. „Když jsem nabídku dostal, volal jsem nejdříve své ženě. Její první reakce byla záporná. Za deset minut mi ale sama volala zpět a říkala, že pokud si myslím, že je správné to udělat, tak mě podpoří a zvládneme to. Jsem jí za to vděčný,“ zmiňuje Blatný pro Blesk Zprávy s tím, že hovořil i s dalšími lidmi, jejichž názor a opora je pro něj důležitá. 

Video  Zeman jmenoval Blatného ministrem a dal mu radu do funkce  - ČTK
Video se připravuje ...

Současný ministr se dostal do vlády na doporučení ředitele Fakultní nemocnice Brno Jaroslava Štěrby, kterému byl Blatný náměstkem a v jehož nemocnici vykonával také funkci přednosty dětské hematologie a biochemie. Právě Štěrba byl prvním adeptem na post ministra, jak odtajnil premiér Andrej Babiše (ANO) v rozhovoru pro Právo. 

Ještě před odhalením seznamu kandidátů Babiš v České televizi prozradil, že vybíral na základě konzultací. „Víceméně na základě několika telefonátů jsem dostal různá doporučení. Měl jsem dva nebo tři kandidáty a následně jsem se rozhodl k jeho nominaci, protože nemůžeme ztrácet čas a musí tam být kontinuita,“ uvedl premiér. Podle Babiše má Blatný kuráž, že nabídku akceptoval.

Blatný coby uznávaný dětský hematolog nenechal v Brně jen rodinu, ale i své pacienty. „Mám jednu velkou výhodu. Na kolegy, s nimiž v nemocnici spolupracuji, se mohu na 100 % spolehnout. Když jsem například v minulosti odjel na dva roky pracovat jako lékař do Irska, věděl jsem, že to mohu udělat. Věděl jsem, že pacienti budou v dobrých rukou a bude o ně skvěle postaráno. Proto nemám obavu ani teď,“ svěřil se. 

„Některé pacienty s kolegy konzultuji i nyní. Jsem a vždy budu primárně lékař, ale v současné době se o konkrétní pacienty nemohu starat. Není správné sedět na mnoha židlích zároveň,“ dodává.

„Je to časově omezená mise“

A právě i proto, že se Blatný považuje primárně za lékaře, nebude mít jeho funkce nejspíše dlouhého trvání. Dlouhodobé politické ambice zatím nemá. 

„Kdyby nebylo současné složité situace, o postu ministra bych neuvažoval. Své působení na ministerstvu považuji za časově omezenou misi s cílem pomoci překonat současnou krizi. Na druhou stranu vím, že po celou dobu, kdy na ministerstvu budu, dám té práci maximum a nebudu ji šidit, stejně, jako jsem nikdy nešidil ani medicínu,“ uvedl pro Blesk Zprávy.  

Romanu Prymulovi při projevu k národu krylo záda celkem 9 ředitelů. Mezi nimi byl i kandidát číslo jedna ředitel FN Brno Jaroslav Štěrba Romanu Prymulovi při projevu k národu krylo záda celkem 9 ředitelů. Mezi nimi byl i kandidát číslo jedna ředitel FN Brno Jaroslav Štěrba | Úřad vlády

krapotkin ( 15. listopadu 2020 03:00 )

Ruští okupanti tu po roce 1968 byli také jenom dočasně.

jasnovidec01 ( 14. listopadu 2020 20:59 )

není schopen sám něco vymyslet tak stáhnul tabulku PES z německa a teď bude celej národ dusit ..tohle že je doktor ?jedině doktor smrt plešoun vymatlanej .ani na jedničce nebudeme mít klid a furt bude prudit ,snad tu oblíbenou rýmičku chytne a pojde ,jinak se ho nezbavíme.

corsa ( 14. listopadu 2020 20:24 )

Je dobrej. Přes počáteční snahu novinářů ho dehostenovat vystupuje věcně a seriózně.

montevideo ( 14. listopadu 2020 19:16 )

A stejnou chybu udělaly vlády všech ostatních států světa? Trochu divná náhoda, ne?

montevideo ( 14. listopadu 2020 19:14 )

To jsou tipy, jeden lepší než druhý ! Ještě tam chybí věčně vrávorající Kalousek nebo šílený Flégr !

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud