Pátek 23. února 2024
Svátek slaví Svatopluk, zítra Matěj
Zataženo, déšť 8°C

Klíčové číslo kleslo pod jedničku. Prymula by už rozvolňoval, co šéf statistiků?

Autor: ČTK - 
12. listopadu 2020
15:35

Reprodukční číslo, které udává průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného, a vystihuje tak rychlost šíření nákazy, kleslo tento týden na 0,8. ČTK informaci médií potvrdil ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS) Ladislav Dušek. Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) i premiér Andrej Babiš (ANO) v půlce října zmiňovali, že při stabilním reprodukčním čísle 0,8 se budou přijatá opatření zmírňovat. Podle Duška jde o pozitivní trend, nicméně na trvání přijatých opatření proti šíření epidemie je třeba dál trvat.

„Jde zcela jistě o efekt přijatých opatření proti šíření epidemie. Na trvání těchto opatření je třeba nadále trvat, neboť pokud se podaří reprodukční číslo ještě dále snížit, bude to znamenat urychlené zpomalení epidemie a rychlejší uvolnění kapacit nemocniční péče,“ sdělil ČTK Dušek.

„Pokud se podaří nárůst případů snížit a stabilně se pohybovat na úrovni reprodukčního čísla 0,8, budou jednotlivá opatření postupně uvolňována v co nejkratších intervalech,“ řekl 13. října v televizním projevu k lidem Prymula. Reprodukční číslo tehdy dosahovalo 1,5. Také Babiš v půlce října zmínil, že přijatá opatření se budou zmírňovat, pokud se průměrné reprodukční číslo za týden sníží na 0,8.

Pokud je reprodukční číslo menší než jedna, epidemie postupně slábne. Pokud je vyšší než jedna, šíření nákazy zrychluje. Před zavedením vládních opatření v březnu bylo číslo vyšší než dvě a poté klesalo. V půlce září ale činilo 1,6 a naznačovalo velké riziko plošného exponenciálního šíření. Epidemie podle ÚZIS od 1. září nabírala na rychlosti a ohniska nákazy přestala být ohraničená. Na konci října bylo podle zdravotnických statistiků reprodukční číslo na 1,13.

V Česku se od 1. března do dneška nákaza potvrdila u 438.805 lidí. Nejvýraznější nárůst nakažených laboratoře hlásily v září a říjnu, kdy denně přibývaly tisícovky pozitivních případů. V posledních dnech rychlost šíření nákazy zvolňuje. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) tento týden uvedl, že Česko je pravděpodobně za bodem zlomu. Ještě nějakou dobu ale očekává vysoký počet hospitalizovaných, protože zátěž nemocnic má vždy zhruba dvoutýdenní zpoždění.

V Česku platí do 20. listopadu nouzový stav, vláda zřejmě příští týden požádá Sněmovnu o prodloužení. V zemi platí řada opatření, která mají zamezit šíření nákazy. Jde například o povinné nošení roušek, zákaz nočního vycházení nebo uzavření restaurací, řady obchodů a škol. Příští týden ve středu se budou moci do školních lavic vrátit po měsíci distanční výuky žáci prvních a druhých tříd základních škol, nastoupit budou moci i žáci speciálních škol.

Na tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví v pátek by měl být představen nový systém hodnocení pro uvolňování nebo zpřísňování opatření s názvem PES. Bude mít dvě úrovně. První formou tabulky určí míru omezení obecně, druhá rozpracuje opatření v jednotlivých oblastech. Opatření budou rozdělena do pěti úrovní rizikového vývoje epidemie. Stav se bude hodnotit podle výskytu nových případů na 100.000 obyvatel za posledních 14 dní, výskytu nákazy mezi seniory, reprodukčního čísla a podílu pozitivních testů v jejich celkovém počtu.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

frantacizek ( 12. listopadu 2020 16:13 )

no a to procento pozitivních z celkového počtu testovaných se považ taky snížilo, což není matematicky nijak překvapivé - je na 19-20% z původních 30. Uvolňovat by se mělo, hlavně školy, roušky venku pryč, otevírání služeb, nebo se nedoplatí ještě generace našich dětí tou sanací ztrát obchodníků státem..

Petr drakouš ( 12. listopadu 2020 15:58 )

Zase zavádějící titulek reprodukčí číslo je jeden z parametrů o kterém mluvil profesor Prymula další a dost důležitý parametr je počet nakažených z testovaných v procentech atd. První vlašťovka jaro nepřináší. Je nutný stálý dlouhobý pokle.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa