Úterý 26. září 2023
Svátek slaví Andrea, zítra Jonáš
Polojasno 22°C

„Šéfem Senátu by měl zůstat Vystrčil.“ Czernin z TOP 09 by pro stranu ocenil vlastní klub

Autor: ČTK - 
12. října 2020
16:10

Předsedou Senátu by měl podle senátora TOP 09 a prvního místopředsedy této strany Tomáše Czernina zůstat i v dalším období Miloš Vystrčil (ODS). Czernin v pondělí ČTK také řekl, že chce posílit značku TOP 09 v horní komoře. Její senátoři jsou nyní v klubu Starostů, který po letošních volbách posílil a podle zvyklostí by měl mít hlavní nárok na obsazení postu předsedy Senátu.

Czernin uvedl, že tradici nezavrhuje, ale nebylo by podle něj rozumné, aby Vystrčil vedl horní komoru jen osm měsíců. Vystrčil byl zvolen v únoru potom, co náhle zemřel jeho předchůdce ve funkci Jaroslav Kubera (ODS). „Myslím, že to, co se dělo v posledních měsících, zejména návštěva Tchaj-wanu, je silným důvodem, aby Miloš Vystrčil zůstal předsedou,“ uvedl Czernin. Vystrčil se podle něho ukázal jako státotvorný a měl by mít příležitost pokračovat.

Předseda STAN Vít Rakušan po zveřejnění výsledků senátních voleb uvedl, že hnutí je připraveno kandidáta na šéfa horní komory navrhnout. Vycházet ale podle něho bude z názoru senátorského klubu Starostů. Zástupci klubu zahájí dnes odpoledne vyjednávání s občanskými demokraty, kteří by měli mít druhou nejsilnější frakci.

TOP 09 chce v Senátu posílit značku

TOP 09 ve volbách zdvojnásobila počet senátorů na čtyři a podle Czernina musí být strana v Senátu více vidět. „Chci, aby TOP 09 byla minimálně v názvu subjektu, v němž budeme,“ řekl. Nevyloučil ani založení samostatného klubu, který ale musí mít nejméně pět členů. Czernin poukázal na to, že je více senátorů, u nichž zatím není jasné, k jaké frakci se připojí. Není podle něho tedy ani úplně zřejmé, které uskupení bude mít nejsilnější klub.

Předseda senátorů frakce SEN 21 Václav Láska poukázal na své starší stanovisko, že zvyklost ohledně nominace předsedy Senátu je trochu přežitá. „Na tom názoru setrvám. Buď se najde nový předseda konsensem při jednání klubů, což by bylo lepší, nebo se o něm rozhodne v tajné volbě všech senátorů,“ sdělil ČTK. Klub ANO se podle svého místopředsedy Jaroslava Větrovského poradí o dalším postupu v úterý.

pinda11 ( 13. října 2020 09:55 )

Být voličem Starostů, tak pokud si v senátu neřeknou o to, co jim patří, tak jim to příště nehodím. Ta póza na Taiwanu bylo jen divadýlko, v podstatě je jedno, jestli je to ostrovní číňan, nebo pevninský číňan, jde jim jen o kšeft, zajímá je jenom jak si nás zavázat ke kšeftům.

amgal ( 13. října 2020 08:29 )

Na koho jiného vše svalit, jak na Babiše ? A co dovolenkáři a opozice v létě hulákali, aby se rozvolňovalo?

Manowar ( 13. října 2020 05:04 )

Ano,u vás v Bohnicích.

t.novak ( 12. října 2020 23:18 )

To by bylo úplně nejlepší. Pan Vystrčil je slušný, odvážný, charakterní člověk. Potřebovali bychom více takových 👍

gabreta ( 12. října 2020 21:26 )

To je naprosto standardní reakce nevzdělané chátry!!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud