Sobota 24. říjen 2020
Svátek slaví Nina, zítra Beáta
Zataženo, déšť 15°C

„Kroky jednotlivců snahy nenaruší.“ Zeman „žehlí“ u Číny Vystrčilovu cestu na Tchaj-wan

Autor: ČTK - 
29. září 2020
19:37

Prezident Miloš Zeman vzkázal Číně, že individuální kroky některých jednotlivců nemohou narušit práci a úsilí, které Česká republika i on dlouhodobě věnuje budování a upevňování přátelských vztahů mezi oběma zeměmi. K dalšímu rozvoji vztahů by podle něj napomohlo zasedání mezivládní komise. Zeman to uvedl v dopise, který zaslal čínskému velvyslanectví u příležitosti oslav 71. výročí založení Čínské lidové republiky.

„Česká republika i nadále zastává naši politiku jedné Číny, která je ve vzájemných vztazích mezi Českou republikou a Čínskou lidovou republikou trvalým závazkem,“ ujistil Číňany Zeman.

„Dalšímu rozvoji vztahů by jistě napomohlo zahájení politického dialogu, a to realizací již dlouho očekávaného zasedání mezivládní komise, která by vyhodnotila dosavadní vývoj vzájemných vztahů a naplánovala další směřování spolupráce,“ napsal.

Zopakoval také, že je i nadále připraven odcestovat do Číny na odložený summit 17 zemí střední a východní Evropy, jakmile to okolnosti dovolí. „A to ne v roli čínského agenta, jak mne média často rády nazývají, ale jako ambasador ekonomické diplomacie,“ zdůraznil.

Mezi ČR a Čínou existuje podle prezidenta „mnoho oblastí s velkým potenciálem spolupráce“, například zdravotnictví nebo digitální ekonomika. Věří tomu, že po překonání koronavirové krize budou brzy obnoveny kontakty z doby před krizí stejně jako obchodní spolupráce a cestovní ruch včetně přímých letů.

Zeman také znovu poděkoval Číně za pomoc při první vlně pandemie nového koronaviru. Vzájemnou pomoc v boji proti epidemii připomněl ve svém projevu i čínský velvyslanec Čang Ťien-min.

„Dokud budou obě strany trvat na vzájemném respektu ke svrchovanosti a územní celistvosti, na vzájemném nezasahování do vnitřních záležitostí druhé země, na vzájemném respektování klíčových zájmů a důležitých záležitostí a dodržovat mezinárodní právo a normy mezinárodních vztahů, tak bude čínsko-české strategické partnerství jistě stabilní a udržitelné,“ uvedl diplomat.

Vztahy ČR a Číny narušila srpnová cesta předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wan. Čína proti ní ostře protestovala a její ministr zahraničí Wang I Vystrčilovi vyhrožoval, že ho Peking za porušení politiky jedné Číny donutí zaplatit vysokou cenu.

Zeman se v souvislosti s návštěvou rozhodl Vystrčila nezvat na schůzky nejvyšších ústavních činitelů. Ti se na dnešním setkání v Lánech ve Vystrčilově nepřítomnosti shodli na tom, že jeho cestu nelze pokládat za změnu v politice Česka vůči Číně. Zároveň ve společném prohlášení uvedli, že součástí české politiky jedné Číny je i zájem o prohloubení přínosu ekonomických či kulturních vztahů s Tchaj-wanem, což nepovažují za zásah do diplomatických styků s Pekingem.

Video Po Číně trestá Vystrčila za Tchaj-wan i Zeman. Nebude ho zvát na hradní porady. - FTV Prima

Zdenek ( 30. září 2020 08:53 )

Zatím jen slova, Čína Česku n i c dobrého n e p ř i n e s l a !!!
Český prezident je znám svým příklonem k ekonomické spolupráci s Čínou. V minulosti sliboval příliv čínských investic za více než 200 miliard korun - 200 M I L I A R D KORUN , čínské firmy ale v Česku investovaly výrazně méně peněz. Zejména opoziční politici proto poukazují na sporné přínosy sbližování některých českých politiků s Čínou. Ke kritikům se přidal i premiér Andrej Babiš. Zklamání z výše investic vyjádřil minulý týden v rozhovoru s čínskou televizí CCTV i sám Zeman.

Z dat společnosti Bisnode vyplývá, že počet čínských firem v Česku je aktuálně nejnižší od prosince 2012. Objem čínského kapitálu v základním jmění českých firem v březnu 2019 dosáhl 5,7 miliard korun, což ve srovnání se stejným obdobím loňského roku (březen 2018) představuje pokles o 26,8 milionů korun.

Ošidná řeč čísel

Vyznat se v číslech, která vycházejí z různých databází a často hovoří protichůdně, je složité i pro ekonomy. Navíc je velmi ošidná struktura těchto investic. Platí to především pro ty čínské, které často nejsou investicemi v pravém smyslu, ale spíše skupováním majetku a různými akvizicemi (například pražské Slavie). Desítky miliard slibovaných prezidentem Zemanem z Číny nedorazily, naopak je provázejí skandály. Naopak investice Taiwanu mají skutečně investiční charakter.

t.novak ( 29. září 2020 23:32 )

A to je prezident naší krásné země. Strašné, strašné 🤮

bigoseman ( 29. září 2020 22:03 )

Zeman a zehlit? Jiz pred nekolika lety jej v Rakousku nazvali " slonem v porcelanu"! A to se tehda jakz takz pohyboval!

tomshark ( 29. září 2020 20:29 )

Nechtěl by Zeman natrvalo do Pekingu? Za to lezení do zadku by mohl mít zdarma bydlení

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud