Sobota 31. říjen 2020
Svátek slaví Štěpánka, zítra Felix
Oblačno, déšť 13°C

Zeman omilostnil muže se závažným onkologickým onemocněním. Prominul mu dva tresty

Autor: ČTK - 
18. září 2020
18:17

Prezident Miloš Zeman v pátek udělil milost mladému muži, který se dlouhodobě léčí se závažným onkologickým onemocněním. Prominul mu dva tresty za méně závažnou trestnou činnost převážně drobného majetkového charakteru. ČTK to v pátek sdělil jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman zatím udělil celkem 15 milostí.

Prezident republiky prominul omilostněnému muži zbytek jednoho a celý druhý nepodmíněný trest odnětí svobody,“ uvedl Ovčáček. Zeman podle něj přihlédl k tomu, že omilostněný se přes svůj poměrně mladý věk dlouhodobě léčí se závažným onkologickým onemocněním. Kvůli tomu mu již dříve soud výkon trestů opakovaně přerušil.

K žádosti se s kladným hodnocením připojila i sociální pracovnice azylového domu pro mladé, ve kterém se odsouzený nyní nachází,“ dodal mluvčí.

Návrh na omilostnění předložila Zemanovi ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO).

Nejvíce vyvolala diskuzi milost pro Kajínka

Zeman už před prezidentskými volbami v roce 2013 řekl, že milosti bude dávat jen ve striktně omezeném okruhu humanitárních případů. Jako podmínky si stanovil, že pachatel nesmí mít na svědomí závažný trestný čin, musí mít závažné zdravotní problémy a zajištěné rodinné zázemí.

Nejkontroverznější Zemanovou milostí zůstává omilostnění doživotně odsouzeného dvojnásobného vraha Jiřího Kajínka. Stanovené podmínky nesplňoval také omilostněný z letošního března. Zeman se mu ale rozhodl milost udělit jako ocenění za to, že rychlým poskytnutím první pomoci zachránil život ženě na venkovním pracovišti. Muž si odpykával dvouletý trest za zanedbání povinné výživy.

Santusak ( 20. září 2020 10:59 )

A kde je milost pro obet zlocinne Justice-Petra Kramneho?? Pane prezidente,,sliby se maji plnit!!

st.rec ( 19. září 2020 15:17 )

Žil,byl jeden co naopak žádal o nemilost.Ale tehdejší prezident měl jiné představy o spravedlnosti.
http­s://ww­w.you­tube­.com/w­atch?­v=3nlC­AZ7dVKU . . .
http­s://ww­w.you­tube­.com/w­atch?­v=PbGi­EGf81­Jo .

Ruda_uderka ( 18. září 2020 23:23 )

Dávat milost chcípákovi je rozumné. Ať se o něho starají příbuzní a nezatěžuje vězeňský systém.

starypes ( 18. září 2020 18:38 )

Milosti jsou přežitkem, který do našeho právního systému nepatří a nepatří už vůbec do pravomoci jednotlivce, byť prezidenta.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud