Čtvrtek 29. říjen 2020
Svátek slaví Silvie, zítra Tadeáš
Oblačno 11°C

Povinné zálohy na PET lahve smetli poslanci ze stolu. Odpůrcem i ministr Brabec

Autor: ČTK - 
18. září 2020
20:39

Zálohování plastových lahví bude nadále dobrovolné. Sněmovna v pátek odmítla snahu o povinné zálohování PET lahví od roku 2025 novelou zákona o obalech.

Povinné zálohování PET lahví navrhli lidovečtí poslanci. Podle nich se mělo týkat plastových lahví do objemu tří litrů. Záloha měla činit tři koruny, jako je tomu nyní u části skleněných lahví. Podle kritiků by v případě přijetí změny musel stát nahrazovat zmařené investice do linek na zpracování PET lahví.

Předloha, kterou ještě projedná Senát, v návaznosti na unijní předpisy upravuje povinnosti autorizovaných obalových společností, stanovuje minimální hustotu sběrné sítě a další závazky, které vyplývají z evropské směrnice.

Proti byl i Brabec

Mezi odpůrce povinného zálohování patřil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Současný systém sběru plastových obalů je podle ministra funkční a díky němu země evropské cíle plní. Brabcovo ministerstvo chce ekonomicky zvýhodnit způsoby balení, které jsou šetrnější k životnímu prostředí, tedy budou lépe využitelné nebo budou mít delší životnost. Mezi tyto výrobky by podle ministra mohla patřit průhledná PET lahev.

Zálohování PET lahví prosazovala iniciativa Zálohujme. Podle ní se v roce 2018 o dva procentní body snížila míra třídění plastů, přičemž produkce plastů se za poslední desetiletí zvýšila o 40 000 tun. Ministerstvo naopak argumentovalo tím, že předloni se zpětně vybralo 81 procent PET lahví. Proti zavedení zálohování na PET lahve se již dříve postavil například Svaz pivovarů a sladoven ČR či někteří prodejci.

Poslanec KDU-ČSL Jan Čižinský také neúspěšně navrhoval zařadit mezi obaly reklamní letáky. Část nákladů na jejich likvidaci by tím podle něho nesli i výrobci. 

Neprošla ani změna sáčků v obchodech

Sněmovna odmítla také zavedení informační povinnosti hypermarketů k mikrotenovým sáčkům. Poslanec ANO Ondřej Babka chtěl, aby místa s těmito sáčky musela být opatřena textem s výzvou, aby si je zákazníci brali „pouze v nezbytných případech a pouze v uváženém množství“. Porušení mělo být podle poslance trestáno pokutou do 50 000 korun.

Brabec: Zákon není o zákazech, ale o zodpovědnosti lidíBrabec: Zákon není o zákazech, ale o zodpovědnosti lidí | Blesk - Nikola Forejtová, Reuters,

Santusak ( 19. září 2020 13:10 )

Ony i ty vracene lahve a plechovky se drti a recykluji!! Ne zebyse plnili znova,,to opravdu ne!

Santusak ( 19. září 2020 13:08 )

Opravdu doma nenajdes trochu mista pro napr.zluty pytel kde ty pixsly a flase muzes skladovat?? Jednou tydne vratit??Jen si to spocti,,pokud je toho tolik jak te ctu,,kolik za rok vyhodis penez?? A navic,,,i ta priroda vypada bez toho odpadu lip,...no, tvoje vec...

ivalen ( 19. září 2020 12:13 )

Já si zas neumím představit, že se mi budou hromadit plastovky doma, než s nimi zajedu do obchodu. To je budu ráno tahat do práce, abych je při cestě z práce mohl vrátit? Takhle je zmačkám a hodím do kontejnéru na PET lahve. Mohou je zrecyklovat a zase z nich lahve vyrobit.

Santusak ( 19. září 2020 11:10 )

Cesko opet zustane pozadu,...Unas, v Nemcich zalohy funguji bez problemu,,automat vyplaci 25 centu ktere sme zaplatili pri koupi,,,za lahev, plechovku,..a nikde se nic takoveho nevali, v prikopech a jinde jako to bylo driv! Cesku je tohle asi sumafuk...A to chce do Evropy..

1912 ( 19. září 2020 05:51 )

Brabec je v..!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud