Pátek 22. září 2023
Svátek slaví Darina, zítra Berta
Oblačno, déšť 19°C

Havlíček pro Blesk: Teplo bez uhlí vyjde na desítky miliard. Lidí se to ale nedotkne

Autor: Jakub Tomek - 
15. září 2020
05:05

Odebíráte teplo z tepláren? Pak byste měli zpozornět! Stát plánuje, že během deseti let by měla skončit výroba tepla z uhlí. Podle ministra dopravy, průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (51, za ANO) by to ale spotřebitel neměl pocítit ve své peněžence. V rozhovoru pro Blesk mimo jiné přiznal, že se na funkci ve vládě připravoval dopředu!

Oznámil jste začátek přechodu teplárenství na ekologičtější paliva. Co to lidem přinese?

Zaprvé jistotu toho, že budou mít komfortní zásobování teplem jako dneska. Centrální vytápění není žádný socialistický výdobytek, jak si někdo myslí. Rozšířený je třeba ve Skandinávii. Je to velmi dobře propracovaný systém, na který je napojeno 1,6 milionu tuzemských domácností.

Pokud bychom to nechali tak, jako je to teď, tak by se kvůli emisním povolenkám muselo zdražovat. Znamenalo by to rozpad centralizovaného systému zásobování teplem a ohrožení dodávky tepla zhruba 4 milionům obyvatelům Česka. Zavčas tedy taháme za ruční brzdu, pomůžeme všem teplárnám přestrojit na nové zdroje, výsledkem by mělo být, že to nejenom bude fungovat nadále, ale i za podobných cen.

Očekává se tedy zdražení?

Cena může být za určitých okolností i nižší. Záležet bude, jak se která teplárna zařídí. Jestli pojede na plyn, nebo na biomasu. A samozřejmě záleží na tom, jak se která komodita bude cenově zrovna pohybovat. 

Podle Teplárenského sdružení, se kterým Blesk mluvil, tam k určitému navýšení ceny dojde.

Sdružení to uvádí v úrovni inflace. Pokud by mělo dojít ke zdražení, v míře růstu inflace, tedy o jedno či dvě procenta, tak si myslím, že to drtivá většina domácností ani nepostřehne. Pro nás je hlavně důležité, aby to nešlo skokově. Vůbec si nepřipouštíme zdražení o desítky procent.

Podle čeho si budou vybírat teplárny nové palivo?

To je na nich. Ať si zváží, která z variant jim dává největší smysl. Může to být i různá kombinace. My jsme připraveni jim dát na investici i následně na provozní podporu, což by mohlo být na 15 až 20 let.

100 miliard do energetiky

Kolik na to chce dát stát peněz? A kde na to vezme?

Budou to desítky miliard korun a peníze mohou využít z několika evropských fondů. Samozřejmě záleží na tom, kdo a kdy a do čeho půjde. My budeme celkově do transformace energetiky do roku 2030 dávat přes 100 miliard. V tomto případě to budou desítky miliard.

V souvislosti s tím musíte řešit postupný útlum uhelných dolů. Už máte nějaký plán? 

Do konce roku ukážeme jízdní řád útlumu uhlí. Samozřejmě půjde o dlouhodobý proces, nejde to skokově. Z uhlí máme víc než 10 tisíc megawatt, jsme na něm fatálně závislí, ve vztahu na emisní povolenky ale musí dojít k postupnému odstavování. Když si to představíte, tak dostavba jaderného bloku v Dukovanech bude mít 1200 megawatt, je to cca 10 procent celku, takže ten zbytek budeme muset nahradit. Jak ve smyslu výroby elektřiny, tak ve smyslu výroby tepla. Je třeba říct, že některé teplárny přechází už teď, protože je to pro ně nerentabilní.

Proč?

Jsou v situaci, kdy musí platit emisní povolenky. Vezměte, že třeba jen Sokolovskou uhelnou stojí povolenky kolem 1,2 miliardy korun ročně. A to už je tak velká zátěž, že už to nejsou schopni dál platit.

Ministr dopravy, průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) během rozhovoru pro Blesk Zprávy (11. 9. 2020) Ministr dopravy, průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) během rozhovoru pro Blesk Zprávy (11. 9. 2020) | Blesk:Martin Přibyl CNC

Jak se to dotkne nezaměstnanosti?

Tady je si potřeba uvědomit, že v dolech bude docházet k přirozenému odchodu lidí do důchodu. Ostatním se samozřejmě bude dávat odstupné dle kolektivních smluv a stát dá ještě odchodné. Dále stát bude masivně rekvalifikovat. Třeba u té Sokolovské uhelné jde asi o stovky lidí, takže si myslím, že s trhem práce to tolik nepohne.“

Takže do deseti let skončí těžba uhlí úplně?

Takhle to

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud