Středa 7. června 2023
Svátek slaví Iveta / Slavoj, zítra Medard
Oblačno, déšť 19°C

Zemanova kauza s Peroutkou: Stát se zatím neomluví. Vnučka sáhne po exekuci

Aktualizováno -
18. srpna 2020
21:34
Autor: ČTK - 
18. srpna 2020
19:07

Nejvyšší soud (NS) v úterý v úředních hodinách nerozhodl o návrhu na odklad vykonatelnosti pravomocného rozsudku, podle kterého se má ministerstvo financí omluvit za výroky prezidenta Miloše Zemana o novináři Ferdinandu Peroutkovi. Řekl to mluvčí soudu Petr Tomíček. Ministerstvo mělo lhůtu k omluvě Peroutkově vnučce stanovenou do dneška. Úřad dnes vpodvečer ale sdělil, že do rozhodnutí NS o odkladu vykonatelnosti se omlouvat nebude.

Návrh na odklad vykonatelnosti spojilo ministerstvo s dovoláním, které proti verdiktu podalo ve čtvrtek. „Ministerstvo financí vyčká na rozhodnutí Nejvyššího soudu o jeho návrhu na odklad vykonatelnosti rozsudku,“ uvedl nyní Jakub Vintrlík z tiskového odboru úřadu na dotaz ČTK, zda se dnes ministerstvo omluví.

„Ministerstvo požádalo o odklad vykonatelnosti rozsudku Městského soudu v Praze s ohledem na charakter uložené povinnosti, kdy předmětem řízení je nevratné plnění - omluva. S ohledem na charakter plnění Nejvyšší soud opakovaně rozhodl o odkladu vykonatelnosti v obdobných řízeních a my nemáme důvod se domnívat, že by se od této praxe odchýlil i v tomto případě,“ dodal.

Peroutkově vnučce Terezii Kaslové se tak otevírá možnost, aby vykonání rozsudku vymáhala exekučně. Její advokát František Vyskočil ČTK sdělil, že tuto možnost teprve bude s klientkou probírat. Serveru Aktuálně.cz dnes Kaslová řekla, že když se ministerstvo do dneška neomluví, podají žádost o exekuci.

Spor se táhne dlouhá léta

Další procesní postup NS ani očekávaný termín rozhodnutí nelze podle mluvčího Tomíčka předjímat, záleží na úvaze senátu s předsedou Františkem Ištvánkem. NS si v pondělí z Prahy vyžádal spis, který už má k dispozici.

Video  Lid se ptá Miloše Zemana: Lhal jste o Peroutkovi? A zabil se Masaryk sám?  - redakce Blesk
Video se připravuje ...

Statistika toho, jak rychle NS rozhoduje o odkladech vykonatelnosti, není podle Tomíčka dostupná. Návrhy někdy přicházejí před podáním dovolání, někdy s dovoláním, někdy až s odstupem času.

Ve sporu kvůli Zemanovým výrokům o Peroutkovi odložil NS vykonatelnost verdiktu už v roce 2016. Předtím se ovšem Kaslová obrátila na exekutora, který uložil prezidentské kanceláři pokutu 100 000 korun za nerespektování rozsudku. Tehdy se totiž měl omlouvat právě Hrad, který následně požádal o odložení exekuce. NS pak verdikt o omluvě zrušil s vysvětlením, že žaloba Kaslové má směřovat na ministerstvo financí.

Pražský městský soud pak ministerstvu počátkem letošního července uložil, aby se Kaslové omluvilo za dehonestující a nepravdivé výroky prezidenta o tom, že její děd byl autorem článku „Hitler je gentleman“. Omluvu musí úřad zaslat dopisem a také ji zveřejnit na svém webu.

Dovolání, které samo o sobě nemá odkladný účinek, podalo ministerstvo v blanketní podobě, odůvodnění doplní později. Na Nejvyšší soud se chystá obrátit i Kaslová. S červencovým verdiktem spokojená nebyla, protože se domáhala širší omluvy i za další prezidentova slova. Zeman své výroky o Peroutkovi pronesl v lednu 2015 na pražském fóru k holokaustu, kde hovořil o selhání intelektuálů v krizové situaci, jakou byl nástup nacismu.

panda82 ( 23. srpna 2020 10:25 )

No Drahoše a už teď z něho je mdlo

hradnihulvat ( 22. srpna 2020 11:00 )

Když máme za prezidenta debilního hulváta, který se nedokáže omluvit za svoji prokázanou pomluvu a lež, měl by se za svého "prezidenta" omluvit stát. A voliči by příště už podobného dementa volit naměli.

cesky_novinar_ ( 20. srpna 2020 23:14 )

V našem zemanobabišizmu nějaké paragrafy nemají smysl, soudy pracují na zakázku a jejich rozsudky nejsou dány důkazy, ale podle pokynů vládnoucí pakáže.

hulmihosoudruhu ( 20. srpna 2020 20:13 )

http­s://ww­w.li­dovky­.cz/do­mov/kau­za-hrad-vs-peroutka-vyresena-ovcacek-se-mel-stavit-rika-ctve­racek­.A1503­31_224­016_ln­_domov­_gib

hulmihosoudruhu ( 20. srpna 2020 20:05 )

http­s://ww­w.id­nes.cz­/zpra­vy/do­maci/­kles­lova-hlasi-nalez-clanku-hitler-je-gentleman-naletela-novi­nari­.A1506­29_154­725_do­maci_­kop

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa