Sobota 2. března 2024
Svátek slaví Anežka, zítra Kamil
Oblačno 11°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

„Zemana podřezat jako svini,“ hlásal expolitik ODS. Soud ho definitivně osvobodil

Autor: ČTK - 
3. srpna 2020
11:07

Bývalý jesenický radní Martin Lang (dříve ODS), který čelil obžalobě kvůli facebookovému příspěvku o prezidentovi Miloši Zemanovi, nespáchal trestný čin. Květnové rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 8 na konci července pravomocně potvrdil odvolací pražský městský soud. Vyplývá to ze soudní databáze. Na sociální síti Lang loni v dubnu na adresu Zemana mimo jiné napsal, že „je druhý Hitler a je nutné ho podřezat jako svini“. Soud v květnu rozhodl, že šlo maximálně o přestupek, případ proto předal úřadu Městské části Prahy 8.

Langa státní zastupitelství obžalovalo za podněcování k trestnému činu, hrozilo mu až dvouleté vězení. Žalobkyně pro něj navrhovala peněžitý trest. Bývalý radní u soudu nepopřel, že na svém soukromém profilu příspěvek zveřejnil, odmítl však, že se dopustil trestného činu. Podle svých slov pouze naplňoval svá ústavní práva.

Lang loni reagoval svými výroky na sociální síti na to, že Zeman souhlasil se zdaněním náhrad vyplácených církvím. Poslance, kteří pro zdanění náhrad hlasovali, Lang označil za „proradná prasata“, která je dovoleno a nutné zabíjet.

Bývalý radní se hájil tím, že jeho vyjádření bylo myšleno v nadsázce a neměl v úmyslu někoho instruovat k fyzické likvidaci prezidenta, pouze k jeho odstranění z politického života. Řekl, že poté, co prezident se zdaněním náhrad souhlasil, chtěl udělat něco, „co by bylo vidět a čeho by si každý všiml“. Svým vyjádřením Lang podle svých slov naplnil svoje právo na svobodu projevu, Zemanovi a poslancům se omlouvat nehodlá.

Soudce obvodního soudu Miloslav Sládek při odůvodnění rozhodnutí v květnu uvedl, že by věc neměla být řešena v trestněprávním řízení. Upozornil na to, že soud má sice výhrady k Langovu příspěvku, podobného vyjadřování se však podle něj dopouštějí i další politici, které na rozdíl od Langa chrání poslanecká imunita. Dodal ale také, že hranice svobody projevu není bezbřehá.

ODS Langa kvůli výroku vyloučila ze strany. Rezignoval také na funkci radního, ačkoliv ho jeseničtí zastupitelé podpořili a odhlasovali vyjádření, že výrok byl osobním prohlášením a nevyjadřuje postoj zastupitelstva ani městské rady.

Sněmovna schválila zdanění peněžitých náhrad, které církve dostávají od státu za majetek nevydaný v restitucích, loni 23. dubna. Novelu poslanců KSČM, jež zdanění zavádí, Zeman podepsal 2. května. Proti zákonu se ale v říjnu postavil Ústavní soud, který konstatoval že dodatečné snížení finanční náhrady za křivdy způsobené komunistickým režimem míří proti principům demokratického právního státu.

Zeman i premiér Andrej Babiš (ANO) po rozhodnutí Ústavního soudu uvedli, že je jeho nález třeba respektovat. Kdyby soud nezasáhl, podléhaly by finanční náhrady za nevydaný majetek devatenáctiprocentnímu zdanění od letošního ledna.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

e.lesanova ( 4. srpna 2020 18:31 )

Tady nejde o to, že psychopat z Jesenice či Řeporyjec používají podobnou mluvu či zda jde o nějakou osobní averzi vůči MZ ap. ...jde o DŮSLEDEK takového rozhodnutí pro celou společnost, kdy tento "soudce" dává zelenou všem agresorům, kdy se podobná vyjádření mají považovat za běžnou normu..Kdy pedagog či rodič nemá šanci, aby vychoval děti bez pokřiveného vidění světa, k neúctě, vulgarismům, výhrůžkám největšího kalibru, udávání, lhaní...Jak chcete pak dětem vysvětlovat, co je špatné a co ne, když dokonce TOTO je " v normě"?? Soudce Sládka obžalovat, okamžitě vyhodit pro neschopnost a idiocii

horaIysa ( 3. srpna 2020 20:20 )

On mluví zcela srozumitelně. Něco si o té kauze nastuduj.

Vaclav Trefil ( 3. srpna 2020 20:20 )

hulváty nevolím

Vaclav Trefil ( 3. srpna 2020 20:19 )

Soudce bude asi divnej? Copak takhle se mluví ve slušné společnosti? To musí být nějaký kopáč ,či topič, ten Odeesák? To je slovník , to by mě zajímalo, kteří inteligenti, teď budou volit ODS? A to nepočítám toho křupana Novotného.

horaIysa ( 3. srpna 2020 20:16 )

Aha, tak proto asi stahují svá vojska z Německa.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa