Zesnulý pohlavár Milouš Jakeš (†97): Na jeho vile vydělali 45 milionů

Autor: bel, dp - 
26. července 2020
05:01

Dlouhých 43 let prožil Milouš Jakeš (†97) ve vile na pražské Hanspaulce. Tu nedávno zesnulý bývalý generální tajemník KSČ koupil v roce 1972 od vdovy po československém legionáři za pouhých 104 tisíc Kčs. Každý další majitel se pak po prodeji slušně napakoval.

Byt v Jerevanské ulici v pražských Vršovicích někdejšímu šéfovi obávané Ústřední kontrolní a revizní komise KSČ Jakešovi v 70. letech zřejmě přestal postačovat. S manželkou Květenou se proto rozhodli podívat se po něčem vhodnějším a volba padla na vilu ze 30. let na pražské Hanspaulce. V té pak prominentní pár prožil společné čtyři desítky let.

Po emigrantovi?

Na zvonek dejvické vily se krátce po převratu odhodlal zazvonit tehdejší vysokoškolský student Milan Podobský. A světě, div se, čerstvě »padlý« generální tajemník ÚV KSČ mu otevřel a pozval jej dál. Podobskému se svěřil, že vilu koupil jako majetek po emigrantovi za 120 tisíc korun. „Byla to cena jistě přátelská, ale soudě podle mých vlastních realitních zkušeností z normalizační doby, nijak dramaticky podhodnocená,“ vzpomínal Podobský o mnoho let později pro Reflex.

100 tisíc »na dřevo«

Jak ale vyplývá z údajů z katastru, které Aha! má k dispozici, kupní cena byla ve skutečnosti ještě nižší. Politický pracovník Jakeš a úřednice Květena dům pořídili od důchodkyně Milady Šebové za 104 660 československých korun. „Zástupce kupujících Václav Šubrt vyplácí Miladě Šebové v hotovosti kupní cenu Kčs 104 660,- a Milada Šebová stvrzuje řádný příjem této částky podpisem tohoto zápisu,“ stojí v notářském zápisu z března 1972.

To nezní jako špatný kauf. Podle statistických údajů se totiž na začátku normalizačních 70. let průměrná cena rodinného domu pohybovala zhruba na 146 tisících korun.

Proč prodávala?

Jestli musela prodávající cenu kvůli politikovi stlačit dolů, není jisté. Vdově po někdejším československém legionáři, diplomatovi a také meziválečném poslanci Janu Šebovi († 66) bylo v době prodeje už 84 let a žila prakticky sama. Jen měsíc předtím, v únoru 1972, zemřel také její druhý syn Jiří, zůstala už jen dcera Milica. Sama Šebová skonala téměř přesně čtyři roky po prodeji.

Tati, stěhuješ se

V roce 2010 manželé dům – každému ideálně polovinu, jak zní v darovací smlouvě – přenechali synům Lubomírovi (70) a Miloušovi (76). V té době měla přitom hodnotu asi 35 milionů korun. V prosinci 2013 pak Květena zemřela. „Když umřela žena, tak jsem tam bydlel já a můj vnuk, který studuje filozofii. Pak si tam přitáhl jednoho studenta a bydleli tam spolu,“ vzpomínal Jakeš.

Jenže pak se synové rozhodli dům za 45 milionů prodat a otce přestěhovat do bytu v Dejvicích. A to možná byla chyba. Jak totiž ukázal čas, další majitelé vily si totiž jejím prodejem slušně namastili kapsy.

Jak šel s vilou čas?

Podle kupní smlouvy z prosince 2015 synové vilu prodali Prokopu Svobodovi z realitní společnosti Svoboda Williams za 45 milionů korun.

Už v létě 2017 se ale Svoboda domu se zajímavou minulostí zbavuje. Za 89 milionů ji prodal uhlobaronovi Petru Pauknerovi ze společnosti Carbonunion Bohemia. Ještě na jaře téhož roku Paukner přikoupil pozemek a dům, který stojí jen ob dům od Jakešova, a to za 100 milionů.

Paukner: Unáhlil jsem se

Krátce po koupi někdejší Jakešovy vily miliardář Paukner zalitoval, že se do podniku pustil. „Dost jsem se unáhlil, musím říct. Ta vila je v dosti zuboženém stavu. Já jsem žasl, v jakých podmínkách tam ten člověk žil. A já se teď budu rozmýšlet, co s ní vlastně budu dělat,“ řekl Paukner webu Náš region v říjnu 2018. A plánoval, že se domu zase zbaví.

To si ale pak nejspíš rozmyslel. „Stáhl jsem vilu z prodeje,“ řekl loni v červnu deníku E15 Paukner a dodal: „Chci ji přizpůsobit moderní době.“

Víte, že...

...v Jakešově bývalé vile se natáčel díl seriálu České televize Svět pod hlavou? Dům, ve kterém se prakticky zastavil čas, představoval sídlo fiktivního komunistického papaláše Šejby.

Video Jakeš se zotavil z dopravní nehody. V 94 letech už je zase fit - Daniel Vitouš

wenzel trousil ( 27. července 2020 13:38 )

Ve svete , zbavenem idealu uz vladnou jedine prisery!!

wenzel trousil ( 27. července 2020 13:35 )

Ses nerad potil, vid?? Ja sel delat do lesa a mel sem v 73 roce 4500 korun hrubyho!! A doktora i leky zadarmo!!

zanyn ( 26. července 2020 19:51 )

Omyl. Nebylo by totiž Bureše ani jemu podobných bez Havla....

zanyn ( 26. července 2020 19:49 )

Nakonec i Sybila to prorokovala...

zanyn ( 26. července 2020 19:44 )

A pročpak? Prozože nepřevlíkali kabáty jako spousta jinejch???

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud