Sobota 2. prosince 2023
Svátek slaví Blanka, zítra Svatoslav
Zataženo, sněžení 0°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Maláčová v teplácích a pantoflích hltala Klause. Teď dává od dětského vzoru ruce pryč

Autor: Jakub Veinlich - 
20. července 2020
12:24

V mládí prochází člověk různými vývojovými etapami. Paradoxy dospívání se projeví až v dospělosti. A rodinná alba často vydají různé skvosty. Levicová politička, místopředsedkyně ČSSD a ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová teď na sebe práskla, že jako malá vzhlížela k Václavu Klausovi. Dokonce se s ním v teplákách a červených pantoflích i vyfotila. Dnes stojí ale každý na jiném břehu. Klaus nemůže Maláčové v mnohém přijít na jméno.

Kouzlo nemoderní doby bylo, že jsou fotky uložené v rodinných albech. Dnešní generace už vzpomínky „loví“ především v mobilech a tabletech. Rodinnými fotkami se čas od času podle svého probírá i ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Na návštěvě u rodičů podle svých slov narazila na opravdový poklad. Na fotce je totiž se svým stávajícím kritikem Václavem Klausem.

„Tahle vznikla na Zemplínské Šíravě, kde byl můj tatínek pracovně. Bylo mi 11, hltala jsem politiku a potkala se se svým tehdejším idolem Václavem Klausem. Ano, takový jsem měla dětský vkus. Naštěstí jsem z něj vyrostla,“ připsala Maláčová pod fotografii na svém facebookovém účtu.

Podle propočtu redakce Blesk Zpráv vznikla fotografie tedy zhruba v roce 1992. Maláčová byla školačkou, Václav Klaus byl premiérem.

Dnes je situace úplně jiná. Klaus prošel ještě řadou politických funkcí a poté, od chvíle, kdy mu skončil v roce 2013 druhý prezidentský mandát, je v politickém důchodu. Naopak Maláčová dostudovala, pracovala v Bruselu a nastartovala politickou kariéru. Z úřednice se stala ministryně práce a sociálních věcí a také místopředsedkyní ČSSD, která je odpovědná například za program strany pro krajské volby, které čekají Českou republiku 2. a 3. října.

S Klausem i přesto vedou politické spory. Tedy alespoň na dálku.

„Dnes pan Klaus zpochybňuje všechno, co prosazuji,“ je přesvědčená Maláčová a přidala pár příkladů. „Přečetla jsem si nedávno, že odmítá valorizaci důchodů či proplácení nemocenské od prvního dne, pozastavil by zákon upravující minimální mzdu a zaručenou mzdu,“ vypočetla některé rozdílné pohledy na dnešní ekonomiku a směřování. A přidala také, že by Klaus nezvyšoval platy ve veřejné sféře a naopak plošně propouštěl. „Dnes víme, že pan Klaus se ve své politické kariéře hodně mýlil.“ Z dětství si prý Maláčová například pamatuje, jak Klaus v devadesátých letech sliboval, že za pár let předhoníme Rakousko, tedy za předpokladu utažení opasků. „A kam nás celá geniální kuponová privatizace přivedla?“ položila řečnickou otázku ministryně práce.

Bývalý prezident i ministr financí Václav Klaus nedávno na Primě zapochyboval nad tím, že by se Česko mohlo z krize proinvestovat. Celkový propad hospodářství odhaduje na 15 až 20% procenta HDP. Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) přitom odhaduje, že propad české ekonomiky bude letos pátý nejhorší na světě. Propad by mohl být o 9,6% k HDP.

Klaus v Partii na začátku července také řekl, že očekává i růst nezaměstnanosti, která se podle něj zatím nezvyšuje kvůli regulaci pracovního trhu a kvůli programu na záchranu pracovních míst, který je „dítětem“ ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD).

„Tak takhle ne! Jestli mi na něčem obzvlášť záleží, tak aby lidé měli dobře placenou práci. Dneska se všichni ohání programem Antivirus, který jsme s kolegy na ministerstvu práce v březnu postavili za pár dní na nohy. Antivirus přispívá firmám na mzdy, aby nemusely propouštět. Lidé nepřijdou o práci, firmy nepřijdou o kvalitní zaměstnance,“ brání svou práci proti Klausovým slovům ministryně Maláčová.

Video  Klaus: „Koronaviru se nebojím.“ Na testy ale přesto musel, varoval i před inflací.  - Blesk TV
Video se připravuje ...

Pro stát je podle ministryně stále levnější program Antivirus, než vyplácet lidem dávky. „Nechci a nepřipustím, aby lidé končili na úřadech práce jen proto, že se tu zaklínáme neviditelnou rukou trhu, ale reálně nevíme, co by tito lidé dělali, kde by byli zaměstnaní a jestli by možná jen sbírali okurky místo sezonních pracovníků ze zahraničí,“ brání se Maláčová.

Podle Klause ale nebude Antivirus z dlouhodobého hlediska fungovat. „Antivirus, to je fiktivní, umělé vytváření zdání, že pracovní místa ještě existují,“ řekl. „I když je (pracovní místo) dávno ve vzduchoprázdnu a těžko bude udrženo,“ je přesvědčený Klaus.

Jan Maláčová se stejně jako premiér Andrej Babiš každou neděli rozepíše na svém facebookovém účtu. Často lidem předkládá své pracovní úkoly z předešlého týdne. Babiš v době koronaviru přistoupil místo psaní textů (Čau lidi za něj píše jeho tým, on dává jen finální připomínky – pozn. redakce) k točení videí. V posledních týdnech do nich zakomponovává také příspěvky ministrů za hnutí ANO.

Maláčová je na sociálních sítích hodně aktivní. Ke komunikaci s voliči používá jak Twitter, tak Instagram, ale i zmíněný Facebook. Zatímco na Instagramu zveřejňuje fotografie a příběhy ze svého soukromí – například jak se synem Gustavem a manželem, náměstkem ministra zdravotnictví Alešem Chmelařem cestuje, na Twitteru dává především politická a ministerská prohlášení.  

The_best_Babis ( 21. července 2020 12:07 )

Zajímalo by mě, jestli se pana Klause někdy někdo zeptal jaké důsledky vyvodil ze své diletantské činnosti pro stát. Vždyť co dělal to podělal a dodnes má chrbtovou kost chodit mezi lidi nebo se propagovat. Kde jsou peníze z dob utahování opasků pane Klausi?? Vypustil jste z vězení největší zločince od 89 roku... Měl jste dopadnout jako Mussolini..to bych pak začal věřit na demokratický stát a demokraci. Místo toho máme tady Mináře..tvora nevyučenýho... dalšího adepta na prezi­denta­..os­tuda!!

JaNat ( 20. července 2020 21:19 )

A na místo německé kurzarbeit hezky česky krátká/zkácená práce neboli zkrácenka.

frantacizek ( 20. července 2020 17:38 )

muselo jednat rychle, pač firmám docházelo rychle cashflow, lidově řečeno, nebylo na výplaty + se taky nepředpokládalo, že to bude trvat měsíce, nyní bych už to počítal na roky, pač se to přehoupne do dalšího roku, vakcína nakonec zřejmě tento rok nebude, aby došlo k všeobecnému uklidnění situace a postupnému návratu ekonomik do normálu.
Krom toho ta míra nezaměstnanosti nám neprospívá ani vůči penězům z EU, je to jedno z kritérií, podle kterého se posuzuje míra zasažení pandemií, byť věřím, že Angela vidí, že to číslo tady nyní držíme už opravdu násilnou, umělou cestou.

sekebo ( 20. července 2020 17:35 )

Její hloupost, jak vidno, je bezmezná už od útlého věku. S tím už se těžko dá teď něco dělat.

ProkopMlejnek ( 20. července 2020 17:00 )

Škoda, že si z toho dětství neudržela alespoň tu linii.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud