Pondělí 21. září 2020
Svátek slaví Matouš, zítra Darina
Jasno 23°C

Lázně bez Arabů a Rusů, zato s Babišem v bahně. Expert zmínil vyhazovy a potíž voucherů

Autor: simao - 
20. července 2020
05:35

Léto v Česku je v plném proudu, zájem o některé české lázně je extrémní, říká doktor, lázeňský manažer a šéf Svazu léčebných lázní Eduard Bláha. Přiznává, že u systému s vouchery na 4000 Kč na lázeňské pobyty a služby došlo na chyby. Lidem se včas nesdělilo, jak fungují limity v lázních, a tak třeba do Třeboně, kde si bahna a masáží užíval premiér Andrej Babiš (ANO), se nyní běžný smrtelník nedostane. A vouchery nepřijímají ani v Luhačovicích. Navíc se zatím kvůli chybějící notifikaci Evropské komise neví, zda EU dodá potřebné peníze. Zda to někdo proplatí.

„Lidé slevu nemohou uplatnit, pokud jsou vyčerpány limity. Ale věříme, že ty limity budou prolomeny,“ řekl Blesk Zprávám Eduard Bláha, šéf Svazu léčebných lázní a generální ředitel lázní v Luhačovicích a Jáchymově. Tedy na dvou odlišných koncích republiky, které potkaly kvůli koronakrizi odlišné starosti.

Zatímco Luhačovice již zákazníky s vouchery nepřijímají, v Jáchymově museli kvůli úbytku především německé klientely zavřít. Západ Čech kvůli provázanosti na klienty z Německa, ale třeba i Ruska, doplácí na dopady pandemie především.

První extrémní vlna zájmu

Naopak rušno je na jihu Čech, kdy ani v Třeboni, kam se dva víkendy po sobě vydal premiér Andrej Babiš (ANO), s voucherem na 4000 Kč neuspějete. Limity pro klienty s vouchery jsou nastavené. Vyšší limity je pak nutné dojednat na evropské půdě.    

„Teď je potřeba přečkat tu první extrémní vlnu, dát lázním čas, aby si udělaly inventury a zjistily, jak na tom jsou. Jestli vouchery je možné přijímat, nebo není možné přijímat. Pakliže zjistí, že ne, pak tu informaci uveřejní na svých webech a na webu české centrály - kudyznudy.cz,“ pokračuje pro Blesk Zprávy Bláha.

Stejně jako lidé z CzechTourism nyní upozorňuje, že se lidé mohou pro letní období porozhlédnout po méně frekventovaných lázních. Ideálně právě na západě Čech, kde řeší výpadky zahraničních klientů.

Přetížené operátorky a podzimní varianta

Zájem o dovolenou v Česku kvůli koronakrizi stoupl, v lázeňských domech se navíc i díky voucherům, které poměrně narychlo zavedlo od 1. července ministerstvo pro místní rozvoj, telefony nezastaví. Objevily se přitom i stížnosti lidí, kterým se do vybraných lázní vůbec nepodařilo dovolat.

„Těm, kteří se nedovolali, bych řekl, ať pošlou e-mail nebo zkusí přes rezervační formulář, protože ten zájem byl tak extrémní, že telefonistky místo 30 telefonů jich denně měly přijmout 300,“ podotýká Bláha.

„Ten, kdo opravdu hledá jenom tu slevu a výhodu, tak si najde jiné lázně, a ten, kdo hledá to konkrétní místo, tak si myslím, že si najde produkt, který je levnější, nebo něco jiného,“ pokračuje. Tím „něco jiného“ pak míní i možnost vyčkat s návštěvou lázní na podzim, kdy by mělo být možné opět vouchery využívat.

Proplatí to Brusel, nebo ne?

MMR na pondělní tiskovce opět ujišťovalo, že podpora lázní není jen otázkou léta, ale měla by probíhat do konce roku. Tomu odpovídá i platnost voucherů na 4000 Kč až do 31. prosince. „Našim zákazníkům doporučujeme: vydržte a vyzkoušejte naši kapacitu na podzim,“ vzkazuje Bláha.

Háček je v tom, že je program napojený na evropské peníze - a nemá přitom zatím potřebnou notifikaci Evropské komise. Lázně proto mají obavy i z toho, aby jim peníze byly skutečně proplaceny. MMR však ujišťuje, že všechny potřebné podklady však má již Evropská komise k dispozici.

Naštvaní senioři

V lázních však zavládla nejistota ohledně státní garance. A hektická atmosféra. „Každý den řešit seniory, kteří se na vás dívají jako na zloděje a podvodníky. Prý ministryně Dostálová to slíbila a vy nás okrádáte. Marně jim vysvětlujeme, že nemůžeme voucher proplatit ze svého, když nemáme jistotu, že nám slevu stát proplatí,“ popsal serveru Neovlivní.cz nejmenovaný manažer jednoho z českých lázeňských domů, jak červencová vypjatá situace vypadá v reálu.

Nedošlo zatím ani na potvrzení od komise, ani k prolomení limitů na počet lidí, které je možno přijmout na vouchery. „Informace o limitech bohužel přišla pozdě, to je pravda,“ připouští chybu v komunikaci projektu Bláha. A dodává: „My jsme rádi, že ten projekt existuje, ale asi bychom, kdyby to šlo zpátky, některé věci chtěli, aby byly nastaveny jinak.“

Video „Češi letos vyhledávají pobyty v přírodě. Praha je neláká,“ říká hoteliér Bára - Markéta Volfová, Lukáš Červený

Jeden velký průšvih?

Stejně jako většina dalších programů během koronakrize, ani Covid - Lázně tak zdaleka nemá hladký průběh. Server Neovlivní.cz píše o kolapsu.

„Projekt Covid – Lázně, jako přímá podpora lázní v období po koronakrizi, je jeden obrovský průšvih. Pozdě dodaná metodika, chybějící a stále nejasná výše finančních prostředků v dotačním titulu, zhroucené systémy jak přímo v lázních,“ míní Vilma Příbramská z cestovního portálu Lázně Travel.

Úskalí spuštění narychlo si však prý uvědomovali na MMR i přímo v lázních. „Vědomě jsme odkývali, ať se spustí i s těmi limity dřív. Nečekali jsme, že ten zájem bude tak veliký už od samého začátku, čekali jsme, že se trochu rozloží v čase a že tam bude větší čas dodělat některé detaily. Možná to byla chyba, na druhou stranu to, že už projekt běží, připoutává lidi k webům,“ kontruje Bláha.

„Zpětně všechno se dá udělat lépe, tady bylo klíčové udělat to rychle a chytit tu letní sezonu,“ doplňuje. Problém s vouchery se přitom netýká jen letních termínů. „Spousta voucherů, které jsou poptávány, uplatňovány, ani nemíří do letních měsíců. Naráží na limit, přitom řada lidí by chtěla jet v září. My to jen nemůžeme nyní potvrzovat,“ říká Bláha s ohledem na chybějící notifikaci programu.

Doktor: Po lázních karanténa nehrozí, po moři ano

Podobně jako třeba právě Andrej Babiš, který se stal lázeňským hostem v červenci vůbec poprvé v životě, v Třeboni se naložil do blahodárného bahna a zažil prý nejlepší masáž v životě, i Bláha vyzdvihuje přínos lázní v tom, že lidé mohou strávit dovolenou v Česku a podpořit český turistický ruch. 

Na otázku, zda vyrazit letos během koronaprázdnin do lázní, nebo k moři, tak má jasnou odpověď. „Lázně jsou v tuzemsku, víte, jaké jsou tady zdravotní podmínky, jaká je situace. Jsou blízko a objevte, co na těch českých lázních vlastně cizinci mají, objevte i jejich procedury, ale zároveň je využijte jako zázemí pro objevování krás Česka. Já bych doporučil: zůstaňte v Česku a nikdy se vám nestane, že vás nechají v karanténě za hranicemi,“ vzkázal Bláha.

Návrat Němců postupně, Arabové a Rusové v nedohlednu

Bláha přitom potvrzuje, že Luhačovice jako oblíbené lázně čelí velikému zájmu. „Byl naprosto extrémní a my jsme v podstatě po dvou dnech zjistili, že ten limit máme vyčerpaný. Hledáme cestu, jak vůbec všechno personálně a administrativně zvládnout. Nejsme nafukovací - ani podporou, ani kapacitou. Mohli bychom být klidně dvakrát tak velicí,“ podotýká. Naopak v Jáchymově měl úbytek německé klientely jasný dopad. „Tam jsme museli náš lázeňský komplex zavřít, tam se nás to týká hodně,“ říká Bláha.

Jak vidí perspektivu návratu zahraniční klientely? „Zatím to vůbec neumíme odhadnout. Jasné je, že tam, kde se létá a nerozhoduje ani o těch příjezdech ČR, ale Evropská komise za celý Schengen - což je Rusko a arabský svět - tak tam se bojíme, že tahle klientela vůbec letos nebude, že s ní nemůžeme počítat. Německá klientela se patrně bude chovat podobně jako starší česká. Bude odkládat cestu do lázní. Vidíme to u českých pojištěnců, těch, co se mají jet léčit a jsou starší,“ řekl Blesk Zprávám doktor a lázeňský manažer v jedné osobě.

„Jestli se německý trh vrátí na podzim k 70 procentům, tak to bude ještě dobré číslo,“ dodává Bláha.

Video Jsou na pěst, říká o Arabech Tepličanka. Jsou slušní, namítá jiná - Matěj Smlsal, Lukáš Červený

Vyhazovy personálu

Co se přitom lázeňství jako takovému vedle značných výpadků příjmů během karantény a úbytku zahraniční klientely nevyhnulo, bylo rovněž propouštění.

„Největší škody, které já vnímám, nejsou, že nemáme tržby, ale že nemůžeme realizovat některé investice, zvelebovat tak, jak jsme počítali a že jsme neudrželi pracovní místa pro spoustu našich kolegů,“ vypočítává šéf Svazu léčebných lázní.

Kolik lidí přišlo celkem o práci, to prý momentálně vypočítat nedokáže. „Neumím to říci, protože programy Antivirus trochu odložily ten problém v čase, ale dám vám příklad - v Jáchymově jsme ze 600 zaměstnanců na 470, tamní skupina Imperial byla asi ze 400 zaměstnanců na 200, Grandhotel Pupp ze 170 asi na 80. Ta redukce byla v západočeském regionu extrémní,“ dodal Bláha.

junkiexl ( 20. července 2020 10:48 )

Sliby se slibuji a dute koblihy se raduji.

marmat ( 20. července 2020 10:29 )

Sysoj Psojic: každý zaměstnanec lázní vám tohle odklepne.......

marmat ( 20. července 2020 10:27 )

nouzy: napište Nečasovi a Topolánkovi.....MOC se Vám uleví !!!

marmat ( 20. července 2020 10:26 )

"Možná" 2/3 !!!???

marmat ( 20. července 2020 10:25 )

ivanak: Myslím, že o systému lázní,natož křížkovém netušíte NIC !!!
Musíte si prohlídnout pár nabídek samoplátcům/nebo pojištěncům ....na křížek
variant, nejen Třeboň....je moc.
Samoplátci ze zahraničí chybí.....i v restau­racíc­h...­...vš­ude!­!!
né každý má polopenze... jinak evidentně počítáte pouze ubytování s jídlem
A co lázeňské procedury ????? Podívejte na takové aranžmá v cizině a budete se za tento ubohej/podebranej FEJK stydět

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud