Pátek 30. července 2021
Svátek slaví Bořivoj, zítra Ignác
Polojasno 27°C

Nezákonné: Nejvyšší soud smetl odposlechy Nečasové. Žena expremiéra může žádat nový proces

Aktualizováno -
18. června 2020
16:00
Autor: ČTK - 
18. června 2020
15:03

Nejvyšší soud označil odposlechy v kauze Jany Nečasové (dříve Nagyové) za nezákonné. Nepoužitelné jsou podle soudu i odposlechy dalších lidí z kauzy, kterou spustil policejní zásah na Úřadu vlády v roce 2013 a která přispěla k pádu kabinetu Petra Nečase (ODS). Uvedla to dnes Česká televize (ČT). Mluvčí Nejvyššího soudu Petr Tomíček ČTK potvrdil, že rozhodnutí, které se týká odposlechů Nečasové, padlo koncem května.

Nečasová podala k Nejvyššímu soudu dovolání poté, co jí loni pražský městský soud uložil tříletou podmínku a desetiletý zákaz působení ve vedoucích funkcích státní správy v kauze zneužití Vojenského zpravodajství. ČT uvedla, že podle Nejvyššího soudu bylo nezákonné to, že odposlechy byly u soudů použity u posuzování jiné trestné činnosti, než ke které byly ostravským soudem povoleny.

Městský soud zatím nebude rozhodnutí komentovat. „V tuto chvíli se k rozhodnutí Nejvyššího soudu nebudeme vyjadřovat,“ sdělila ČTK mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci.

Spis podle ČT zůstane na Nejvyšším soudu, který ještě rozhodne o samotném dovolání někdejší šéfky Nečasova kabinetu. Obhájci Nečasové ale nyní mají možnost stáhnout dovolání a žádat o obnovu procesu, uvedla televize.

Mluvčí Nejvyššího soudu nechtěl komentovat, jak soud rozhodl. Teprve ve středu totiž začal soud rozesílat své rozhodnutí účastníkům řízení. Rozhodnutí padlo v senátu Jiřího Pácala, potvrdil Tomíček.

Nečasová podle žalobců zneužila Vojenské zpravodajství ke sledování tehdejší manželky premiéra Nečase Radky. Spolu s Nečasovou byli v kauze obžalováni bývalí šéfové rozvědky Ondrej Páleník a Milan Kovanda a bývalý zpravodajec Vojenského zpravodajství Jan Pohůnek. Páleník, Kovanda a Pohůnek dostali podmínky v délce 2,5 let, dvou let a 20 měsíců a zákazy činnosti ve zpravodajských službách a bezpečnostních sborech na osm, sedm a šest let. Všichni tři podali dovolání.

Nečasová čelí obžalobě také v dalších kauzách. V případu možného úniku informací z Bezpečnostní informační služby (BIS), v níž policie obvinila také lobbistu Ivo Rittiga, loni v listopadu pražský městský soud oba nepravomocně obžaloby zprostil. Obžalována byla také z krácení daně kvůli tomu, že finančnímu úřadu nepřiznala dary, například drahé kabelky, které jako ředitelka premiérova kabinetu dostávala.

Pollo ( 20. června 2020 13:22 )

To je nějakej překlad z googlu, nebo co znamenají ta nahodilá velká písmena? A ještě se chlubíš bonzáctvím? No potěš koště!

Pollo ( 20. června 2020 13:17 )

Platí totéž, co u Maurisina. Že vás tady dneska ale je!

Pollo ( 20. června 2020 13:14 )

Zapomněl jste si vzít v poledne prášek, a psychiatr o víkendu nikde, co?

Pollo ( 20. června 2020 13:11 )

Ani jsem nemusel číst dál, stačil titulek a zkušenosti z praxe. Pácal, vymalováno. Na soudce Nejvyššīho soudu odborně nemá a nahrazuje to arogancí moci. Taky se šušká, že pěstuje chorobnou nenávist vůči státním zástupcům, a neváhá to promítnout do svých rozhodnutí, když to jen trochu jde. Dělají se na to i vtipy. Že mu nějaká prokurátorka kdysi nedala. Asi si představuje, že to v dnešní době půjde jako za Vacátka: přiznejte se, člověče! Směšné, zvlášť za situace, kdy se s obsahem odposlechů seznámí díky únikům z vyšetřování celý národ.

GeorgenakIoneny ( 18. června 2020 21:29 )

svazák Nečas: Janulko, myslíš že mám ještě žízeň?

kobyla kantýnská: Drž hubu, až budeš mít žízeň, tak ti řeknu!

Zobrazit celou diskusi
Další videa