Schillerová se brání tlaku Smartwings: Není možné přistupovat k nim jinak než k ostatním

Autor: ČTK - 
12. června 2020
15:35

K letecké společnosti Smartwings, která řeší problémy spojené s koronavirovou krizí a zastavením provozu, není možné přistupovat jinak než k ostatním firmám. Uvedla to ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v reakci na páteční inzerát, ve kterém společnost uvádí, že pomoc od státu dostaly desítky leteckých společností, a ona nikoliv. Firma se podivuje nad váháním vlády poskytnout překlenovací úvěr nebo záruky za něj. V minulých týdnech uvedla, že potřebuje pomoc od státu, a to formou půjčky nebo garance za komerční úvěr.

Schillerová novinářům řekla, že konkrétní podoba pomoci společnosti není zatím na stole a že si neumí představit, že by vláda šla do parlamentu se státní zárukou jen pro jednu společnost. „To si skutečně neumím představit a v tuto chvíli není na stole žádná konkrétní podpora,“ uvedla. Zdůraznila současně, že věc si vzalo na starost ministerstvo průmyslu a obchodu. Tedy resort vedený jejím kolegou, vicepremiérem Karlem Havlíčkem (za ANO).

Video Schillerová o navýšení schodku na 500 miliard pro rok 2020: Jsem pevně přesvědčena, že jde o poslední navýšení. - abl

„Proč Česká republika váhá s poskytnutím překlenovacího úvěru nebo záruky za něj pro letecké společnosti Smartwings a ČSA? Pokud by existoval podpůrný program pro velké firmy typu Smartwings, přihlásíme se do něj. Žádný takový program neexistuje,“ píše se v celostránkovém inzerátu, který dnes otisklo několik deníků. Firma v něm uvádí, že zaměstnává 2500 lidí a ročně odvede do státní kasy miliardy korun.

Zástupci vlády včetně premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministra průmyslu, obchodu a dopravy Karla Havlíčka (za ANO) v uplynulých týdnech připustili možnost pomoci, podle nich jde o strategický podnik. Ministryně Schillerová ovšem v neděli uvedla, že státní záruku pro dopravce nepodporuje. Případnou pomoc státu kritizovala i opozice nebo odbory, podle kterých o strategickou firmu nejde.

Evropské státy svým aerolinkám pomáhají

Podle Smartwings mají dostat všichni stejnou příležitost, z veřejně dostupných zdrojů uvádějí příklady aerolinek, ke kterým se stát „neobrátil zády“. Garanci úvěru či státní půjčku poskytly leteckým společnostem například Velká Británie, Francie, Španělsko, Německo, Rakousko, Švýcarsko, Portugalsko či skandinávské země.

K finanční podpoře letecké přepravy vyzvalo ve středu českou vládu Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA). V tiskové zprávě mimo jiné varovalo, že negativní dopady koronavirové krize na odvětví v České republice ohrožují desetitisíce pracovních míst. Ministerstvo dopravy k případné pomoci Smartwings v reakci uvedlo, že se o ní stále jedná.

Video „Příště se na vás vys*rem?“ Schillerová o hlášce, angličtině i dopadu viru na peněženky Čechů. - Blesk TV

flesch2z ( 14. června 2020 13:59 )

Snad si Šilerka nemyslí, že budeme splácet úvěr, který strčíme do chtánu miliardářům, jen proto, že to jsou kámoši Babiše?
Ať si Smartwings zafinancují její majitelé, ti mají víc peněz než celá republika. Navíc, právě jsme se nehorázně zadlužili, takže tuhle úchylný úlet nemáme zapotřebí.

zdenek43 ( 14. června 2020 08:16 )

TO JE ZASE soudruzsky ZVAST - OBLBOVAK ...... Schillerová novinářům řekla, že konkrétní podoba pomoci společnosti není zatím na stole a že si n e u m í představit, že by vláda šla do parlamentu se státní z á r u k o u jen pro j e d n u společnost???? ......

TO JE zase mega-blabol z dilny SOUDRUHU - soudruhu-StBaku ......

CO TAKHLE O K D - tam se nacpalo miliard ......... NO ABY SE TAM NENACPALO - kdyz se jednalo o ZACHRANU??? prave soudruhu SBaku ...... kauza O K D - V celé kauze hraje dominantní roli nekolik jmen vysokých komunistů. Soudruh Viktor Koláček je bývalý clen krajského výboru KSČ, clovek bezohledný a vulgární. Je ho otec byl clenem ÚV KSČ a rediteloval jednomu z nejvetsích dolů v rámci OKD, dolu Barbora v Orlové. Druhým muzem figurujícím v kauze ukradené OKD jako hlavní mozek je soudruh Petr Otava , bývalý clen krajského výboru komunistické strany. Dalsí je soudruh Martin Ulčák , bývalý predseda ÚV SSM , jehoz spolecnost Atlanta Safe byla vyuzita k vyvádení miliardových provizí pres úcty IPB z OKD na Kypr do spolecnosti vedené bývalým vysokým důstojníkem StB - Stanislav Pros. Spolecnost Metalimex byla zalozená k prelévání desítky miliard za uhlí z OKD . Nekolik vysokých bolseviků vymyslelo plán, jak ukrást OKD. Podnik s obrovským majetkem kolem 32 miliard korun a s jeste vetsími zisky.....

tomik007 ( 13. června 2020 01:32 )

Pokial su te Smartwings fakt Vodnanske - tak jim te DOTACIE poteču aj z ušisek...

marmat ( 12. června 2020 22:17 )

PŮJČKA­....­.MOŽ­NÁ..­..DO­TACE nikdy !!!
Proč soukromníkovi dárečky ???
Věřme, že tento test Havlíčka nezlomí....

marmat ( 12. června 2020 22:14 )

pooresch : Zkuste prosím NEMAGOŘIT......
Je to fakt MIMOŘÁDNĚ zoufalý fejkování 100% mimoně

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud