Čtvrtek 6. října 2022
Svátek slaví Hanuš, zítra Justýna
Oblačno 20°C

Hamáček ukázal pravidla pro nouzový stav. V ústavním zákoně chce i novou pravomoc pro vládu

Autor: ČTK - 
8. června 2020
11:30

Ústavní zákon o bezpečnosti ČR by měl nově obsahovat vedle nouzového stavu a stavu ohrožení státu i stav nebezpečí. Novinářům to řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), který dnes návrh úprav předpisu představil novinářům po jeho projednání v Bezpečnostní radě státu (BRS). Dosud mohou stav nebezpečí vyhlašovat kraje, kabinet ale takovou pravomoc nemá. Podle Hamáčka by byl mírnější stav nebezpečí v budoucnu lepší celostátní reakcí na pandemii, sucho či kybernetické útoky než nynější nouzový stav.

K revizi krizové a bezpečnostní legislativy přiměly vládu některé potíže při pandemii covidu-19 v posledních měsících. „Musíme ty aktuální zkušenosti využít a co nejrychleji je promítnout do zákonů, aby nám do budoucna umožnily pružněji reagovat na pandemii nebo riziko velkého rozsahu, jako je sucho nebo kyberútok,“ uvedl Hamáček.

Ústavní zákon o bezpečnosti nyní počítá s tím, že podle intenzity ohrožení lze vyhlásit nouzový stav, stav ohrožení státu nebo válečný stav. „Ten nejmírnější stav, kdy situace ještě není standardní, stav nebezpečí, není možné vyhlásit z pozice vlády na centrální úrovni,“ poznamenal Hamáček. Podle novely by kabinet měl dostat možnost vyhlásit stav nebezpečí pro celou ČR nebo její část. „To nám umožní reagovat pružněji a citlivěji na krizovou situaci,“ uvedl.

Nouzový stav vyhlašuje vláda pro celé území republiky nebo jeho část v případě živelních pohrom, ekologických nebo průmyslových havárií, nehod nebo jiného nebezpečí, které ohrožuje životy, zdraví, majetek, vnitřní pořádek či bezpečnost. Vláda při tom musí vymezit, jaká práva občanů omezí a jaké povinnosti uloží. Nouzový stav může trvat nejdéle 30 dnů, prodloužit ho lze po souhlasu Sněmovny.

I ve stavu nebezpečí by měl kabinet mít možnost omezit vlastnické právo, svobodu pohybu, pobytu či shromažďování, nebylo by ale možné omezit právo na stávku. Mechanismus schvalování by měl být stejný jako u nouzového stavu včetně případného prodlužování se souhlasem poslanců.

V zákonu o bezpečnosti by se také měla objevit nová úprava Ústředního krizového štábu. „Aby bylo naprosto jasné, jaké je postavení BRS a Ústředního krizového štábu. BRS je ten pracovní orgán na koncepční úrovni, který má průběžně projednávat připravovaná opatření a legislativu, krizový štáb má vládu podporovat a pomáhat v době krize,“ uvedl Hamáček.

prolhany.bulvar ( 8. června 2020 17:29 )

Vysééér si oko, průpravo!

prolhany.bulvar ( 8. června 2020 17:29 )

Vysééér si oko, průpravo!

GeorgenakIoneny ( 8. června 2020 17:28 )

POZOR 8.6. 2020 1311 - o5 se NEJEDNÁ o Můj PŘÍSPĚVEK - dotyčný má smůlu CELOU dobu jsem NATÁČEL KLÁVESNICI a mám důkaz o KYBERNETICKÉ ŠIKANĚ včetně POŠKOZENÍ Autorských PRÁV při REGISTRACI - Děkuji Redakci k TRESTNÍMU STÍHÁNÍ jako poskytovateli Diskuze včetně ODŠKODNĚNÍ mám totiž průpravu z USA čekám na odpověď ?

Georgenakloneny ( 8. června 2020 13:11 )

POZOR 8.6. 2020 131 - o5 se NEJEDNÁ o Můj PŘÍSPĚVEK - dotyčný má smůlu COLOU dobu jsem NATÁČEL KLÁVESNICI a mám důkaz o KYBERNETICKÉ ŠIKANĚ včetně POŠKOZENÍ Autorských PRÁV při REGISTRACI - Děkuji Redakci k TRESTNÍMU STÍHÁNÍ jako poskytovateli Diskuze včetně ODŠKODNĚNÍ mám totiž průpravu z USA čekám na odpověď ?

GeorgenakIoneny ( 8. června 2020 13:02 )

!!!!!!! POZOR - příspěvek 12:47 - NENÍ PSÁN MOU OSOBOU ani ZASLÁN z mé IP ADRESY je vytržen z kontextu KRITIKY současné OPOZICE nejspíše se svolením REDAKCE BLESKU - není totiž jinak možno se PŘIHLÁSIT mým NICKEM - jelikož Vám v podmínkách vyskočí citace - Registrace NENÍ možná UŽIVATEL je již REGISTROVÁN !!! .... jak vidno KYBERSEKTOR pracuje

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa