Zemanův tajemný muž promluvil: „Nic jsem neslíbil,“ říká nový šéf Nejvyššího soudu

Autor: ČTK, for - 
21. května 2020
11:35

Nový předseda Nejvyššího soudu (NS) Petr Angyalossy dnes řekl, že za své jmenování nic prezidentovi neslíbil, nedostal od Miloše Zemana ani žádné podmínky, které by musel splnit. Délku rozhodování Nejvyššího soudu chce s kolegy řešit individuálně. 

Angyalossy při očekávané personální obměně soudu preferuje zkušené kariérní soudce, nevylučuje ani jiné právní profesionály, pokud by byli „enormně erudovaní“. „Není to vyloučeno, ale přicházelo by to v úvahu jen velice výjimečně,“ řekl dnes Angyalossy novinářům v Brně.

Ke svým prioritám v desetiletém mandátu řadí zvyšování prestiže NS i důvěry v justici a zkracování dovolacího řízení, například u trestních věcí ze 45 dní na průměr 30 až 35 dní. Civilní kolegium rozhoduje déle, průměrná doba tam činí 196 dní. V rámci EU jsou čísla podle Angyalossyho nadprůměrná, přesto lze ještě dosáhnout zlepšení.

Někteří soudci pracují podle nového předsedy už nyní rychle, píšou stručná, věcná rozhodnutí. Jiní ale mají akademičtější přístup, jejich verdikty připodobnil k malým diplomovým pracím. Je potřeba to řešit individuálně, uvedl Angyalossy.

Nový soudce už sklidil kritiku

Někteří odborníci kritizovali výběr nového předsedy NS jako neprůhledný. Podle Angyalossyho ale Zeman postupoval v souladu s platnou právní úpravou. „Nestalo a neděje se nic nezákonného,“ uvedl Angyalossy.

Registruje také kritiku, která zazněla třeba od bývalé předsedkyně NS Ivy Brožové. Podle ní byl mnohem lepším kandidátem Robert Fremr. „Nemusím být sympatický úplně všem,“ uvedl Angyalossy. Prezident podle něj dobře zvážil všechna pro a proti.

Petr Angyalossy byl jmenován novým předsedou Nejvyššího soudu (20. 5. 2020)Petr Angyalossy byl jmenován novým předsedou Nejvyššího soudu (20. 5. 2020) | ČTK / CTK / Kamaryt Michal

Hlavu státu čeká brzy také výběr nového místopředsedy NS. Romanu Fialovi vyprší na konci roku desetiletý mandát. Angyalossy zatím se Zemanem o jménu místopředsedy nehovořil. Zatím je na to čas, uvedl nový předseda.

narcis ( 21. května 2020 18:43 )

kritika opozice tune­lářu,­zlodě­ju,kři­váku,­udava­ču knučí není to náš člověk!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud