Pondělí 20. května 2024
Svátek slaví Zbyšek, zítra Monika
Oblačno, bouřka 20°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Zachytily fackujícího Kalouska, teď je čeká výměna. Sněmovní kamery vyjdou na miliony

Autor: Jakub Veinlich - 
19. května 2020
05:40

Poslanecká sněmovna je jednou z nejvíce hlídaných institucí. O posílení bezpečnosti poslanců a poslankyň se navíc začalo znovu výrazněji mluvit na konci ledna letošního roku, kdy se pokusil přímo do budovy plné zákonodárců vniknout muž s dvěma noži. Teď mají zákonodárce ohlídat nové kamery za 16 milionů korun. Blesk Zprávy to zjistily z webových stránek Sněmovny, kde je vypsaná veřejná zakázka. S incidentem na začátku roku to prý ale nesouvisí.

Kamery kam se podíváš. I tak vypadají budovy, kde se pohybují čeští zákonodárci. Řeč není jen o Sněmovně, ale také například Senátu, nebo Strakově akademii, tedy sídle české vlády.

Ty na budovách dolní komory parlamentu mají ale projít výměnou. Kancléř poslanecké sněmovny Jan Morávek vypsal nadlimitní veřejnou zakázku „na obnovu kamerového systému,“ na několika budovách, které patří Poslanecké sněmovně. „Systém CCTV bude sloužit k vizuálnímu monitorování bezpečnostní situace s možností záznamu obrazu ve vybraných prostorech,“ stojí v zadávacím materiálu, který je vyvěšený spolu s ostatní dokumentací na webových stránkách Poslanecké sněmovny.

Připsané jsou také další podmínky. Veškeré programy, licence a vše spojené s novým systém musí po instalaci patřit Sněmovně. Nemělo by se tak tedy sát například něco podobného, co v Praze, kdy systém na Opencard nepatřil magistrátu.

„Všechny licence potřebné pro provoz celého systému musí být součástí dodávky,“ požaduje kancléř v zadávací dokumentaci.

Nové za staré

Dosavadní kamerový systém je podle předsedy poslanců Radka Vondráčka (ANO) zastaralý. Jeho výměna prý nesouvisí s nedávným incidentem na recepci Sněmovny, kam se cizí muž pokusil pronést dva nože a zaútočil na ochranku. Jak bude Sněmovna nakonec na tuto událost reagovat už ale Vondráček Blesk Zprávám na doplňující dotaz v SMS zprávě nereagoval.

„To je dlouhodobě plánovaná akce. Systém vnějších kamer už je zastaralý. A souvisí to i s obnovou fasád,“ reagoval na Vondráček pro Blesk Zprávy.

Tomu odpovídá také zadání veřejné zakázky na dodávku kamer. „Musí být vyhotovené v bílé barvě, nebo barvě (odstínu) fasády a nesmí na sobě obsahovat značky nebo loga výrobce,“ je připojená v dokumentech dalších z podmínek.

Novou fasádu má přitom hlavní budova Sněmovny od loňského léta, kdy prošla celkovou a rozsáhlou rekonstrukcí. Nová je nejen fasáda, ale také vnitřní prostory včetně rekonstruovaných lavic v jednacím sále, nebo historického lustru ve státních aktech, kde se schází během jednání na různých schůzkách poslanci. 

Video  Poslanci si užívají prázdnin, za stovky tisíc jim opravují Sněmovnu. Co budou mít nové?  - Jakub Veinlich, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Celková cena zakázky je přitom vypsaná na 16 057 509 korun bez DPH a nesmí být rozdělena na dvě části. První v letošním roce po celé letní prázdniny a druhá výměna kamer i na budově s jednacím sálem má proběhnout v létě příštího roku, tedy těsně před sněmovními volbami. „Během obou výše uvedených etap budou práce probíhat výhradně v době, kdy se nebudou konat schůze Poslanecké sněmovny,“ platí pro vítěze zakázky další podmínka.

Předmětem smlouvy je přitom dodávka alespoň 500 certifikovaných kamer a také řídícího monitorovacího centra. A žadatel o veřejnou soutěž nesmí mít například žádné dluhy u úřadů a to ani například na sociálním a zdravotním pojištění. Zájemci o zakázku mohou své nabídky podávat až do 10. 6. 2020. 

Kamery co zachytily Kalouska

Právě bezpečnostní kamerový systém monitoruje nejen bezpečnost zákonodárců a dalších lidí v bezprostřední blízkosti Sněmovny. Před devíti lety ale kamery například také zachytily Miroslava Kalouska (TOP 09), který v podloubí u Malostranského náměstí coby ministr financí nafackoval mladíkovi, který na něj na ulici pokřikoval vulgární výrazy.

„Nestalo se nic mimořádného. Šel jsem po chodníku a mladík ve věku mého syna na mě začal pokřikovat: Kalousku, ty kurvo jedna zlodějská! Tak jsem ho profackoval,“ reagoval tehdy Kalousek bezprostředně po incidentu, když šel na jednání vlády.

Video  Video z incidentu, kdy Kalousek zfackoval studenta na ulici  - archiv Blesku, hudba: Kevin MacLeod
Video se připravuje ...

„Jeden drzý spratek dostal pár facek, přesněji čtyři facky,“ vrátil se pak k nezvyklé situaci ještě jednou po jednání vlády. Tehdejší premiér Petr Nečas neměl z chování svého ministra dvakrát radost. Novinářům řekl, Kalousek možná aspiruje na titul ministra financí roku, ale rozhodně ne pedagoga roku.

Kalousek za celý incident zaplatit pokutu 1000 korun. 

Staroduchodce ( 21. června 2020 09:12 )

Dále člen Komunistické strany lidové. Na vys. školu chem. technologickou se prý dostal díky jeho členství v SSM. To bylo málo, malý bod k důvodu k přijetí, víme, že základ rozhodování bylo třídní a stranické členství rodičů, tzn. že někdo z rodičů byl též v Komunistické straně lidové nebo lépe jako ryzí soudruh v KSČ.

prudentiacz ( 19. května 2020 16:35 )

Otec superhrubé mzdy (vzděláním chemik), iniciátor exekutivního teroru a startér "reforem" v předvečer krize 2009. Nyní mediální hvězda v úpadku, bez voličské podpory. Prostě buran ve městě. Fackuje voliče. U něj asi normálka.

hahans ( 19. května 2020 07:45 )

Proč měnit kamery, nebylo by lepší a úspornější uzavřít celo oblast ? Co se děje v jejich poslanecké hospodě se stejně nedozvíme. Po zveřejnění fotografií ožralých poslanců byla také uzavřena .

frantacizek ( 19. května 2020 06:41 )

no pozor, Kalda mu nedal vůbec šanci, takže vaši poznámku beru za zavádějící. Byl odpočátku v tlaku

frantacizek ( 19. května 2020 06:40 )

no to kvůli Kaldy, půjdou tam už 3D kamery, pač svým talentem na bojové sporty a širokou škálou úderů už převyšuje obvyklé parametry poslance v prostředí klasické sněmovny třeba na Ukrajině. Točí tady spousta hollywodských produkcí a tohle je v podstatě jediný adept pro ně do hollywoodských akčních scén, kterého můžeme nabídnout. Vidět Kaldu v akci, to se vyplatí ani nemrkat, je rychlej jako by prošel školou čínské triady. A taky aby filmaři viděli, že se umíme tady taky už zdigitalizovat a vytvořit někomu talentovanému portfolio na castingy. Je to dobrá zpráva na úvod dne

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa