Kalousek se v roušce čílí kvůli koronaviru: Nemysleli na horší časy, udeří krize

Autor: sab - 
20. března 2020
13:20

Vedení TOP 09 sice pochválilo vládu třeba za to, že bude stát zaměstnavatelům proplácet dobu, kdy budou zaměstnanci v karanténě kvůli koronaviru. Jenže zároveň je i čím dál tím více kritické. Jak šéfka strany Markéta Pekarová Adamová, tak i Miroslav Kalousek předstoupili v pátek s výraznými výhradami. Kalousek předpokládá, že česká ekonomika i kvůli tomu, jak vláda hospodařila poslední roky, projde krizí. Mezi 10 opatřeními, které Topka navrhuje, je třeba odpuštění nájmu podnikatelům či odložení placení daní a řada dalších. Stejně jako vedení TOP 09 vysílal živě na facebooku i šéf Pirátů Ivan Bartoš.

„Bohužel dnes už je pozdě plakat nad rozlitým mlékem, nad tím, že jsme šest let v rozpočtových diskuzích na vládu naléhali, aby myslela na horší časy a tvořila rezervy pro případ krize a činila rozpočet odolnější,“ řekl předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek na tiskové konferenci, kterou přenášela strana na svém facebooku.

Někdejšímu ministrovi financí se nelíbí, že vláda v dobách prosperity netvořila žádné rezervy. Příjmy státu se podle něj nyní propadnou o desítky miliard a zároveň připomněl, že budeme muset věnovat větší částku na podporu ekonomiky.

Budeme si muset půjčit, říká Kalousek

„Protože vláda nemá žádné rezervy, všechny spotřebovala, budeme si muset na to všechno půjčit,“ predikoval Kalousek. To bude prý na úkor budoucích generací, což by podle něj bylo nefér.

„Jsme přesvědčeni, že vláda musí předložit novelu zákona o státním rozpočtu,“ vyzval Kalousek. V novém rozpočtu by podle něj měly být přeskupené priority. Výdaje, které nejsou zcela nezbytné, by měl stát věnovat na podporu ekonomiky a lidí. „Nemusí to být pro někoho příjemné, ale je to naprostá povinnost, kterou v tuhle chvíli všichni cítíme,“ dodal.

„Česká republika si zcela jistě projde krizí a zcela jistě ji ta krize do značné míry změní, ale já pevně věřím, že ta změna může vést k její vyšší efektivitě, k její vyšší konkurenceschopnosti, pokud budeme se státní podporou v době krize nakládat efektivně, transparentně a budeme myslet na budoucnost, nejenom na zítřejší den,“ dodal trochu optimismu Kalousek.

Otys: 45 tisíc pro OSVČ

Konkrétní opatření, která TOP 09 vládě navrhuje, představil místopředseda strany Lukáš Otys. Ten je zároveň také podnikatelem a podotkl, že vládní opatření jsou nutná pro ochranu zdraví, ale zároveň tvrdě dopadají právě na drobné podnikatele.

Video Opoziční TOP 09 varovala před ekonomickými dopady koronaviru a navrhla vládě deset opatření na pomoc podnikatelům. (20. 3. 2020) - Facebook TOP 09

Kritizoval například vládní půjčky a rovnou návrh, že by OSVČ bez zaměstnanců měly od státu dostat příspěvek 45 tisíc korun. Ten by měl být rozložený do tří měsíčních splátek od března do května. „Na OSVČ se v tuto chvíli nevztahují současná opatření vlády o proplácení zaměstnaneckých platů,“ podotkl.

Dále členové TOP 09 navrhují odpuštění sociálního pojištění za zaměstnance na rok nebo odložení platby daně z příjmu. Zrušit by se podle Otyse měly i zálohy daně z příjmu. Pokud by se to vládě a šéfce státní kasy Aleně Schillerové (za ANO) nezamlouvalo, navrhují alespoň, aby stát z odvedené daně vracel deset procent. Měl by to být příspěvek na vypořádání se s krizí.

Pekarová: Chci, aby to přežil můj kadeřník

Mezi deseti návrhy je i odpuštění či odložení nájmů pro podnikatele v prostorách měst, obcí a dalších státních institucí na tři měsíce. Podnikatelům, živnostníkům a jejich zaměstnancům je podle předsedkyně strany Markéty Pekarové Adamové potřeba podat pomocnou ruku.

„Já to přežiju, když zítra nebo pozítří nebudu moci jít ke kadeřníkovi. Ale opravdu chci, aby i on ekonomicky přežil to, že jeho zákazníci k němu teď prostě nesmějí. Záleží nám na každém, ať už provozuje kavárnu nebo hospodu nebo je to švadlena,“ řekla šéfka TOP 09.

Pekarová také zmínila, že nadějně to vypadá i s odložením třetí a čtvrté vlny EET. Chtít po živnostnících, aby se připojovali do další vlny, by podle ní v současné situaci bylo výsměchem, tentokrát by se to totiž mělo týkat i ambulantních lékařů. „Tam se asi všichni shodneme, že v tuto chvíli mají naprosto jiné starosti,“ dodala s tím, že by si přála odsunutí této vlny EET minimálně o půl roku.

Pirát Bartoš v černé roušce odpovídal lidem

V roušce vysílal ve stejnou dobu na facebooku i předseda Pirátů Ivan Bartoš. Ten odpovídal na dotazy lidí ze stranické kanceláře na Palackého náměstí v Praze. Piráti kvůli koronaviru podle slov jejich šéfa komunikují třeba s ministerstvem práce a sociálních věcí. Premiér Andrej Babiš (ANO) se nechal na tiskové konferenci slyšet, že si s Bartošem píše SMS zprávy.

Bartoš připomněl, že v úterý bude mimořádně zasedat Sněmovna. „Měly by se schválit ty nejdůležitější změny, týkající se zejména délky, kdy můžete doma zůstat s osobou, o kterou se staráte,“ řekl.

Lidé se na Bartoše obraceli zejména s dotazy týkajícími se šíření nákazy koronavirem. Řeč byla o rouškách, ale i o ekonomice. Bartoš třeba připustil, že by byl pro odpuštění některých daňových povinností.

V souvislosti s šířením koronaviru je přerušeno standardní jednání Sněmovny. I protože je zakázáno shlukovat se ve více lidech, politici se přesouvají na sociální sítě. Živě už zde na otázky odpovídal třeba i ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Omezené jsou i tiskové konference vlády, někteří novináři zde pokládají ministrům a premiérovi dotazy pomocí videohovoru.

1912 ( 23. března 2020 17:09 )

nakradeno máte dost tak neřvi Kalousku a nyní je potřeba vám v této době snížit ten poslanecký i senatorům plat a dát potřebným podnikatelům !!!!!!!!

iFender ( 23. března 2020 08:54 )

Neco tak "vodrzlyho" jako je Kalousek a ta romka Pekarova jen tak nepotkate.

iFender ( 23. března 2020 08:52 )

Prvni velka chyba ANO ,ze vice neinvestovala a neangazovala se ve volbach do EU parlamentu.Dnes tam sedi lide z TOP09,KDU-CSL,ODS,STAN a ANO dokonce podporilo Jourovou.To se vymstilo.CO dnes delaji?Hlavne,ze se rano vsichni v Bruselu probudi a uz jim jdou prach(€uro) na konto.Pane to je business.

Jan Brandis ( 23. března 2020 06:12 )

Superhrdinové z topky. Mají tři procenta ale jsou všude. Vede to Kalous-speciální schopnost-blejt houna. Kchárl- specialni schopnost-pro.chcat koženou sedačku. Adámek Pekarů-speciálni schopnost-hormonální hermafroditismus + 65 pohlaví. Dominikoš Feroš- Afroevropán 🤮

nikolaev ( 22. března 2020 14:28 )

Kalousek kmotr,křivák udělal schodek 640miliard a nebyl žádný koronavir!! a ještě měl drzost kmotra !! rozdával lidem poukázky kolik dluží(( není to hovado na pěst!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud