Paní Novák a paní Svoboda. Češky si zřejmě budou moci vybrat nepřechýlenou formu příjmení

Autor: ČTK - 
14. května 2020
18:55

Ženy v Česku si zřejmě budou moci zvolit nepřechýlenou formu svého příjmení bez omezujících podmínek. Sněmovní výbor pro veřejnou správu to doporučil upravit v novele zákona o matrikách navzdory odmítavému postoji vlády, podle níž k tomu není věcný důvod a přechylování příjmení je charakteristickým rysem českého mluvnického systému. Dolní komora o úpravě rozhodne asi na přelomu května a června. Pokud změna projde, setkáme se třeba s paní Novák nebo paní Svoboda, což patří mezi nejčastější příjmení v Česku.

Změna má zrušit dosavadní podmínky, které zájemkyně o nepřechýlené příjmení musí splnit. Musí například mít nebo si zvolit jinou než českou národnost, případně žít v cizině. Nynější změnu prosadili poslankyně ANO Helena Válková a poslanec Pirátů Ondřej Profant. „Současný právní stav nutí ženy, které chtějí příjmení bez -ová, ke lži. Ženy by měly mít možnost o svém příjmení samy rozhodnout, bez zbytečné šikany ze strany úřadů,“ uvedl Profant.

Změna příjmení má být bez poplatku

Vládní novela matričního zákona má také umožnit, aby změna příjmení u páru v registrovaném partnerství byla nově osvobozena od správního poplatku. Možné by taky mělo být vstoupit do partnerství na kterémkoli vhodném místě ve správním obvodu a ve kteroukoli vhodnou dobu stejně, jako je tomu v manželství.

Novela také řeší změnu příjmení u dítěte, o které pečují pěstouni, nebo v případě manželů, kde chce jméno změnit pouze jeden z nich. Manželé, kteří si po svatbě nechali svá příjmení, by měli mít možnost změnit si příjmení na společné, nebo používat příjmení obě. Jasně se zakotví, že dítěti nad 15 let nebude možné změnit jméno nebo příjmení bez jeho souhlasu. Výbor podpořil úpravu, aby právo oddávat měli také zastupitelé malých obcí, stejně jako jejich kolegové z obcí s matričním úřadem.

Změna i u určení otcovství

Další změna se týká lidí, kteří podstoupí změnu pohlaví v cizině a nemají potvrzení požadované vyhláškou. Dodatečný záznam o změně pohlaví provedeném v cizině by se do knihy narození zapisoval na základě potvrzení vydaného poskytovatelem zdravotních služeb v cizině.

Návrh také upravuje určení otcovství v případě, kdy je určeno souhlasným prohlášením rodičů, zatímco se o určení vede řízení u soudu. Rodiče se při prohlášení mají zavazovat k tomu, že se kvůli otcovství soud nevede. V případě nepravdivého prohlášení by se rodiče dopustili přestupku. Zjednodušit by se mělo i vyloučení domněnky otcovství, nově má stačit předložit matrice prohlášení matky a dvou mužů. O vyloučení domněnky, podle které je otcem dítěte automaticky manžel matky, by tak v těchto případech nemusel rozhodovat soud.

st.rec ( 15. května 2020 13:28 )

Mně podobně fascinují pisálci bez znalosti rodů,vzorů,pádů co klidně uveřejní věty typu: Hvězda NBL K.Bryant zahynulA,česká tenisová jednička T.Berdych ukončilA kariéru atd. Stejně tak jsem ještě nikdy neviděl cokoliv s nápisem škodovka nebo tatrovka a už vůbec netuším jak je možné psát mužská příjmení v ženském i středním rodu a s malým písmenem.

Johnny English ( 14. května 2020 20:23 )

Kdyby raději zrušili to blbé dlouhé -á- na konci.

Citronel ( 14. května 2020 20:19 )

To zas nějakej přehlíženej lempl neví čím zaujmout,tak zkusí toto,pár blbů na stejné vlně se přidá,p.Novák bude pán,nebo paní,aby se pak nějaká Karla,K.Novák neurazila.Nějak si nemohu vzpomenout,že když došlo ke změně,že to byla změna k lepšímu.

tomik007 ( 14. května 2020 19:36 )

Pokud starej NOVAK plati nájem a elektriku, tak muže NOVAKOVOU přechylovat jak se mu zachce

harrin685 ( 14. května 2020 19:23 )

Já bych to vzal už od podlahy, zrušil bych i 7 pádů, hlavně pak bych zavedl jen jednotné i nebo y. A už je zase problém, které vybrat, ale s tím si určitě Válková pořadí.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud