(Ur)Válková neodstoupila, vláda jí lidská práva nechala. „Vykonala kus práce,“ háji ji ANO

Aktualizováno -
13. ledna 2020
17:30
Autor: ČTK - 
13. ledna 2020
17:46

Vláda v pondělí nehlasovala o tom, jestli poslankyně Helena Válková (ANO) skončí ve funkci zmocněnkyně kabinetu pro lidská práva. Kabinet o tom sice na návrh vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) jednal, po vystoupení Válkové ale ministři o jejím setrvání nehlasovali. Válková podle informací ČTK ze zasedání před ministry vystoupila a odmítla při tom možnost, že by funkci mohla opustit sama. Vicepremiérka Alena Schillerová (za ANO) poté novinářům řekla, že Válková ministrům rozdala materiál, kde vysvětluje vznik svých kritizovaných textů včetně popisu situace v 70. letech.

Válková minulý týden ustoupila od kandidatury na ombudsmanku po zveřejnění informací o článku z konce 70. let, pod kterým je podepsána společně s komunistickým prokurátorem Josefem Urválkem. Zdůvodnila to ale svým někdejším členstvím v komunistické straně. V souvislosti s kritizovaným článkem s Urválkem, který mimo jiné poslal v roce 1950 na smrt právničku a političku Miladu Horákovou, prohlásila, že za svými odbornými pracemi si dále stojí.

Podle kritiků by ale měla opustit i funkci zmocněnkyně. Šéf ČSSD Hamáček dnes avizoval, že návrh na odvolání Válkové premiérovi Andreji Babišovi (ANO) předloží. O setrvání Válkové ale podle něj fakticky rozhodne ANO, protože disponuje deseti členy vlády a ČSSD jen pěti. Válková je zmocněnkyní od loňského května, kdy ji jmenovala vláda.

Podle kritiků by ale měla opustit i funkci zmocněnkyně. Šéf ČSSD Hamáček dnes avizoval, že návrh na odvolání Válkové premiérovi Andreji Babišovi (ANO) předloží. O setrvání Válkové ale podle něj fakticky rozhodne ANO, protože disponuje deseti členy vlády a ČSSD jen pěti. Válková je zmocněnkyní od loňského května, kdy ji jmenovala vláda.

Schillerová uvedla, že Válková byla přizvána na jednání, aby vysvětlila svou situaci. „My jsme ji vyslechli. Ona nám rozdala materiál, kde to vysvětluje, včetně historické a faktické analýzy,“ uvedla. Válková podle ní připravuje trestní oznámení a žalobu na ochranu osobnosti kvůli výrokům, které na její adresu v médiích zazněly.

K rezignaci na funkci zmocněnkyně i k odchodu z Rady vlády pro lidská práva vyzval o víkendu Válkovou mimo jiné člen rady Tomáš Němeček. Válková by podle něj měla rezignovat nejpozději do čtvrtečního jednání, jinak z rady odejde on sám. „Teď je už pocit trapnosti při sledování činů a výroků profesorky Válkové nesnesitelný,“ uvedl na facebooku.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) dnes prohlásil, že se Válková způsobem své obhajoby fakticky diskvalifikovala pro politické funkce. Kritická je také opozice. „Paní Válková nebyla kvůli své minulosti přijatelnou kandidátkou na ombudsmanku. A nemůže zůstat ani ve funkci vládní zmocněnkyně. Čím dříve tuto ostudu vláda ukončí, tím lépe,“ napsal dnes na twitteru šéf ODS Petr Fiala.

Úřad vlády podle Schillerové a ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO) o víkendu oslovil zástupce všech vládních rad spadajících pod vládní zmocněnkyni. „Všichni se shodli, že Válková vykonala kus práce,“ uvedla Schillerová. Válkové se podle ní za osm měsíců podařilo vykonat víc práce, než některým jejím předchůdcům za mnohem delší dobu.

PPP150W ( 14. ledna 2020 23:13 )

No když myslíte. Ale já jsem od vás chtěl jen vysvětlit tu schízu, kterou předvádíte. Nemohu za to, že si tak tvrdošíjně na těch nemyslech lpíte.

PPP150W ( 14. ledna 2020 16:45 )

Ano, znamená, protože obsahuje slovo nikomu.

PPP150W ( 14. ledna 2020 14:24 )

Dovolte abych vás citoval:Když to nevadilo nikomu před 30 lety tak proč to vadí až teď?????????????? Jak tomu mám rozumět? Jste si jistá, že máte plně pod kontrolou tok svých myšlenek? Citovaná věta se naprosto neztotožňuje s tím, co jste napsala nyní.

PPP150W ( 14. ledna 2020 11:58 )

Jak můžete tvrdit něco tak absurdního, že to před 30ti lety nikomu nevadilo. Vy vidíte všem do hlavy, že si osvojujete mandát za ně mluvit? Všimnul jsem si toho u vás již několikrát, že své přesvědčení prezentujete jako názor celé společnosti. Jistě že to mnoha lidem vadilo, ale tenkrát se tahle soudružka necpala do vrcholné politiky jako dnes. Nebyl tedy důvod proti ní vystupovat. Byl důvod razantně zatočit s něčím tak zrůdným, jako je komunistická ideologie a to se bohužel nestalo. Dnes opět vystrkují drápky a ještě nesou s nelibostí, že se to mnohým nelíbí. Paní Válková je amorální lhářka, když tvrdí, že JUDr Urválka neznala v jeho ryzí podobě. Spolupráce na jejich společném díle to vylučuje.

AIiAIice ( 14. ledna 2020 11:35 )

Když to víš, tak proč se neustále ptáš a pak tvrdíš, že se neptáš, zblblino. Tady nos mezi očima nezatlučeš a svou blbost neschováš.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud