Neděle 24. září 2023
Svátek slaví Jaromír, zítra Zlata
Oblačno 18°C

Kuberova rodina už má pitevní zprávu. Dcera popsala mrazení, primářka odmítla toxikologii

Autor: Jakub Veinlich - 
13. května 2020
05:01

Už to budou čtyři měsíce, co náhle zemřel předseda Senátu Jaroslav Kubera (†72). Jeho rodina od té doby prožívá nelehké období. Snaží se přijít na to, co měl znamenat dopis z čínské ambasády, který druhého nejvýše postaveného ústavního činitele v zemi odrazoval od chystané cesty na Tchaj-wan. Po celou dobu se ale také manželka a dcery snažily získat pitevní zprávu, aby zjistily, na co dlouholetý politik a Tepličák každým coulem vlastně zemřel. Dcera Jaroslava Kubery Vendula Vinšová v otevřeném rozhovoru pro Blesk Zprávy popsala tušení, že s jejím otcem není vše v pořádku, jeho poslední vystoupení na kongresu ODS s mrazivým projevem. Ale i to, že konečně z lékařů rodina pitevní zprávu dostala. Tady je první část obsáhlého rozhovoru.

Váš otec, Jaroslav Kubera, zemřel jen dva dny po kongresu ODS. Sám jsem byl u toho, jak se řada lidí vracela rychle do sálu, protože se těšila a chtěla si poslechnout jeho projev. Ten byl nakonec poslední. Jak jste ho vnímala? Přišlo mi, že to nebyl úplně ten veselý Jaroslav Kubera jako jindy. Možná to bylo tím, že vystupoval pozdě večer.  

Pouštěla jsem si ho až ze záznamu. Ten týden jsme se málo viděli, protože rodiče byli v Praze. Maminka měla navíc o tomto víkendu narozeniny, takže tatínek byl hrozně nervózní, protože svůj projev měl mít mnohem dřív. Když jsme si to pak pouštěly, tak mě hodně mrazilo z těch slov, která tam použil. To bylo jako nějaké tušení. Měla jsem a do dnes mám takové zvláštní mrazení. Všichni nám říkali, že byl v pohodě, my jsme ale viděly, že rozhodně v pohodě nebyl. I jak mluvil, tak byl hrozně nervózní. Nebyl to on prostě.

Z jakých slov vás mrazilo nejvíc?

On například mluvil o tom, že kdyby neměl šálu, kterou měl okolo krku, že by to byla jeho smrt… Tohle říct a za dva dny zemřít, to mi přišlo hrozně děsivé. Ten projev byl jiný, než které míval v předešlých letech. I to, jak mluvil o panu (Miloši) Vystrčilovi, že by byl jeho dobrý nástupce… to vše mi přijde do dnes dost zvláštní.

Zvláštní bylo i to, že mluvil o horoskopech, na což táta nikdy nebyl. Já se tím zabývám, tak mi vždy říkal: „Já myslel, že máš rozum.“ A dost to vždy zlehčoval. A najednou říkal, že žít s vodnářem není jednoduché. Jak ale říkám, byl také hodně nervózní z toho, že maminka měla narozeniny a měli jít slavit někam na večeři. Chtěl být s ní.

Video  V sobotu na kongresu ODS, v pondělí zemřel: Poslední projev Jaroslava Kubery (†72)  - ODS, Aleš Brunclík
Video se připravuje ...

Stihl jí vlastně nakonec popřát?

Stihl. Slavili jsme to v neděli, ale už mu nebylo dobře. Bylo mu zle už celý předešlý týden. Bylo vidět, že není ve své kůži.

Čemu to přičítáte? Opravdu recepci na čínské ambasádě, kde měl strávit před jejím začátkem v úplném osamění 20 minut s čínským velvyslancem v Praze?

Já to přičítám tomu tlaku a stresu. Samozřejmě nevíme, co se tam dělo, to se můžeme jen domnívat, ale evidentně tam ten stres byl, o tom žádná. To teď potvrdil i jeho ošetřující lékař.

Už dnes víte, co se dělo za zavřenými dveřmi, před zahájením té recepce, kde byl pouze váš tatínek a čínský velvyslanec?

Ne. Nevíme a obávám se, že už se to nedozvíme. Není jak se pravdy dopátrat. Co se tam odehrálo, se už, myslím, ani nikdy nedozvíme. To by museli chtít něco říct a o tom pochybuji.

A tatínek opravdu ani nic nenaznačil?

Právě, že vůbec nic. Proto z toho maminka byla tak nervózní, protože tatínek

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud