Pravidla pro novostavby zpřísní: Povinně budou muset zachytávat dešťovku, chce Brabec

Autor: ČTK - 
12. května 2020
15:35

Ministerstvo životního prostředí chce zavést u nových staveb povinnost akumulovat dešťovou vodu nebo ji vsakovat. Změna v novele vodního zákona by mohla platit od roku 2021, uvedl ve středu na tiskové konferenci po jednání Národní koalice pro boj se suchem ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Podle Brabce budou muset investoři u nových objektů budovat retenční nádrže či vodu vsakovat a uvolňovat pozvolně například prostřednictvím jezírek, možností bude také využívání dešťové vody na podporu zalévání nebo na zelenou střechu.

„Odvod dešťové vody do kanalizace bude umožněn jen v těch případech, kdy bude prokazatelně doloženo, že jiné řešení hospodaření se srážkovou vodou není možné. Zadržování vody v krajině i v urbanizovaném prostředí je jedním z klíčových opatření pro dotaci podzemních vod, a tak i jedním z nejdůležitějších opatření v boji se suchem,“ uvedl Brabec.

Za zelené střechy snížení odvodů, slibuje Brabec

Podle něj už celá řada developerů tato opatření dělá dobrovolně. Změny chce doladit s ministerstvem pro místní rozvoj, bude nutné upravit vyhlášky v jeho gesci.

Kromě novely zákona chce ministerstvo také zvýšit dotační podporu pro zelené střechy u rodinné a bytové výstavby, ale také snížit odvody za srážkovou vodu pro komerční a městskou výstavbu v případě, že budou budovat zelené střechy.

„Vedle zvýšení dotační podpory na realizaci zelených střech u rodinné a bytové výstavby z 500 Kč/m2 na 800 Kč/m2, kterou jsme ohlásili před 14 dny, by tak nově byli motivováni k zeleným rekonstrukcím a výstavbě i investoři komerčních objektů,“ dodal ministr.

Protierozní vyhláška zavede sankce

Novela zákona, která vznikala několik let, je nyní projednávaná v Poslanecké sněmovně. Vyhlašovat se podle ní mají stavy sucha, následně vážnější stav nedostatku vody a pak krizový stav. Komise by měly být na úrovni krajů a státu, v připomínkovém řízení vypadla možnost zřizování komise u obcí s rozšířenou působností.

Předsedou krajské komise bude hejtman daného regionu. Dalšími členy budou zástupci krajského úřadu, správců povodí, Českého hydrometeorologického ústavu, policie, hasičů, hygieniků, pokud by na území kraje byla významně dopravně využívaná vodní cesta, pak bude v komisi i zástupce ministerstva dopravy. Krajské komise by měly vzniknout do tří měsíců od té doby, co bude zákon účinný.

Kromě toho ministerstvo připravuje už léta tzv. protierozní vyhlášku. Ta by měla platit od příštího roku, řekl Brabec. Měla by pomoci monitorovat erozi, cílem ministerstva je ve chvíli, kdy někdo neudělá protierozní opatření a způsobí se pak erozní událost, dostat sankce.

Ochrana zdrojů pitné vody naráží na kritiku

Od letošního roku platí, že pokud je půda ohrožena erozí, můžou zemědělci pěstovat plodiny v kuse maximálně na 30 hektarech, jinak přijdou o část dotací. Podle ministerstva zemědělství se opatření dotkne zhruba čtvrtiny orné půdy s výměrou téměř 600 000 hektarů a 2300 podniků nebo fyzických osob, které na nich hospodaří.

Jde o jeden z kroků, jak omezit erozi, ale i například dopady srážek a následných povodní. Od příštího roku by toto opatření mělo platit na veškerou půdu, nejenom na erozně ohroženou.

Aktuálně se také připravuje ústavní novela zákona, která by chránila zdroje pitné vody. Ministerstvo zemědělství již má návrh připravený, chce ho projednat s poslaneckými kluby. Někteří poslanci vyjádřili znepokojení, aby se nejednalo právě o stoprocentní podporu zabetonování krajiny na úkor ochrany přírody.

Ministerstvo nabízí 2,5 miliardy

Ministerstvo životního prostředí loni podpořilo 4606 projektů s náklady přes dvě miliardy korun. Aktuálně jsou otevřeny výzvy za 2,5 miliardy korun, což by mohlo znamenat dalších 3000 projektů.

Podle odborníků z projektu InterSucho je nedostatek vody, který v Česku trvá od roku 2015 a stále nekončí, nejhorší za posledních 500 let.

tomik007 ( 12. května 2020 19:48 )

A FRANCUZI TERAZ - budu uctovat podla toho kolik naprší, sudruhovia...

soorry ( 12. května 2020 17:52 )

Konečně!!!!!!! Podmínka u stavby či opravy střechy byl odvod vody do kanálu. Kdysi šla okapová prodloužená roura do zahrady, tam se voda roztekla, do spodních vod, pro rostliny a stromy. Stačí, když se podívám u obchodů jak je voda svedena, skoro vše do kanálu a do řek, a hurá do moře. Jen někde mají aut. stání mírně svažitá, vodě je umožněn odtok sklopenou dlažbou do příkopy se stromy. tady je základ všeho, stavby, které mají velkou plochu a vše odteče.

priserak77 ( 12. května 2020 17:16 )

To je pořád stejné, sucho už je roky a tady se plánuje a žvání. Brabec měl být už dávno odvolán za jeho přístup k životnímu prostředí. Všichni víme, jak podporuje spalování odpadů, pročpak asi ?

dietr ( 12. května 2020 17:16 )

To si jako bude každý u baráku chovat komáry?

e.lesanova ( 12. května 2020 16:55 )

Dávno mohla být "vymyšlena" studie na jednoduchý návod na svod vody z okapů...zejména na sídlištích atp., kde mohla být nádrž pro hasiče či odvod k lesům, loukám...nikdo nejevil zájem...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud