Pondělí 21. září 2020
Svátek slaví Matouš, zítra Darina
Jasno 23°C

Vyprahlé Česko: Brabec mluví o katastrofě a chystá krizové scénáře na pitnou vodu

Autor: ČTK - 
29. dubna 2020
10:35

Zemědělské sucho bylo v dubnu prakticky v celém Česku, silné nebo mimořádné sucho bylo také v 80 procentech zdrojů podzemní vody. Situace je katastrofická, řekl dnes na tiskové konferenci ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Do letošního roku vstupuje země v horší kondici než do několika posledních let, které byly následně označené za velmi suché. Kvůli kumulaci srážkového deficitu a zvyšující se teplotě jde o situaci, kterou předchozí generace nezažily.

Situace je o to horší, že je teprve duben, kdy v minulosti tál sníh na horách a toky byly plné vody. Nyní je ve Vltavě v Praze 22 procent měsíčního průměru, v Labi v Ústí nad Labem pak bylo 28 procent průměru. Na Dyji v Ladné na Břeclavsku ale pouze 18 procent průměru, na řece Moravě ve Strážnici na Hodonínsku pak 23 procent. Parametry jsou tak horší než ve velmi suchém roce 2018.

Zatímco zemědělské sucho může zmizet rychle, půda se nasytí po kratším období dešťů, do spodních pater půdy a hlouběji se voda bude naplňovat dlouho. „V některých krajích nám kumulativně za posledních šest let chybí už více než roční úhrn srážek, celorepublikově nám pak v průměru chybí 60 procent ročního úhrnu srážek. Je to nejenom snižujícím se množstvím srážek, ale také kvůli vyšší průměrné teplotě, a tedy i vyššímu výparu a delší vegetační sezoně,“ řekl ministr.

Podle údajů shromážděných týmem vědců z projektu InterSucho je současná suchá epizoda, kterou Česko prochází od roku 2015 a stále nekončí, nejhorší za posledních 500 let.

Nedostatek srážek za dva roky je na některých místech v Česku až extrémní. (19. 4. 2020)Nedostatek srážek za dva roky je na některých místech v Česku až extrémní. (19. 4. 2020) | ČHMÚ

Na 12. května ministr svolal Národní koalici pro boj se suchem, se zástupci krajů a obcí chce řešit krizové scénáře a připravenost na zásobování pitnou vodou.

Ministerstvo loni podpořilo 4606 projektů s náklady přes dvě miliardy korun, aktuálně jsou otevřené výzvy za 2,5 miliardy korun, což by mohlo znamenat dalších 3000 projektů. Brabec vyzval samosprávy, aby se do akcí, které by vodu v krajině mohly zadržet, zapojily. Úřad jedná s ministerstvem financí o navýšení investic do boje se suchem o 3,5 miliardy.

Maximilian ( 30. dubna 2020 09:59 )

Když je situace tak hrozná,proč se s pitnou vodou nešetří,stříkání zahrad,plnění bazénu z vodovodního řadu se děje i nyní,obce a vláda nedělají nic....

mim33 ( 29. dubna 2020 14:08 )

Babiš je i tvoje zkáza, jen to ve své omezenosti nevíš. A začíná to u voličů těchto politiků, takže si pod sebou řešeš vlastní větev.

mim33 ( 29. dubna 2020 11:35 )

A hlavně nezapomenout na tučné dotace nóbl podnikům pro smetánku jako Pohlreichovo Café Imperial.

mim33 ( 29. dubna 2020 11:23 )

Léta pořád stejná písnička o suchu: žvanění, žvanění a ještě více žvanění. jenže ono dost dobře nejde státními dotacemi podporovat Burešovovy lány s řepkou, chemické zemědělství, biopaliva, automobilky, výstavbu dálnic a skladů kolem nich, turistický ruch, kdy každý běhá po celém světě jako Marco Polo, a k tomu bojovat s klimatickou změnou. Skončí to katastrofou, kterou si ale lidi sami volí.

jonn ( 29. dubna 2020 11:21 )

No to nikomu nevadí ale hospody se zachránit musí .

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud