Jinak to nešlo, odmítá armáda kritiku za pietu. A řekla, proč na Vítkově chyběly prapory i salvy

Autor: sab, kal - 
9. května 2020
17:06

Poté, co bývalý šéf hradního protokolu Jindřich Forejt zkritizoval podobu pietního aktu k 75. výročí konce druhé světové války, ministerstvo obrany přichází se svojí obhajobou. Forejt zkritizoval doprovod prezidenta Miloše Zemana, ale i absenci praporů, ohňů a čestných salv. Podle resortu obrany by taková pocta vyžadovala přítomnost dalších 100 osob, kteří by ale mezi sebou nedokázali dodržet bezpečnou vzdálenost.

V porovnání s jinými státy Evropy byla podle bývalého šéfa hradního protokolu Jindřicha Forejta česká pieta nejhorší. „Neuctivé, ponižující, zoufale komické divadlo – vůči všem, zejména ale vůči veteránům,“ dodal k tomu a akt nazval fraškou. Vláda podle něj přitom měla k dispozici několik scénářů, které by byly lepší.

To ale odmítá ministerstvo obrany, které mělo pietní akt k 75. výročí konce druhé světové války na starost. „Zvolená forma vycházela z aktuální situace, která ještě stále nedovoluje bezpečné shromáždění většího počtu lidí. Byla konzultována se všemi účastníky piety, Pražským hradem, vládou i Ústředním krizovým štábem,“ řekla Blesk Zprávám mluvčí ministerstva Jana Zechmeisterová a doplňuje, že až do pondělka 11. května platí nařízení vlády, které neumožňuje shromáždění více než 10 osob a definuje také bezpečnou vzdálenost mezi osobami 2 metry.

Video Pieta na Vítkově: Zeman měl doprovod v modrém obleku a hnědých botách - abl

Forejt se ale nestrefoval do toho, že by bylo na pražském Vítkově málo lidí. Účastníci piety v pátek přijížděli postupně v desetiminutových intervalech. Po položení věnce a minuty ticha za zvuků signálu Večerka každý odešel a přišel další. Forejtovi jako odborníkovi na protokol ale spíš vadilo aranžmá.

„Proč na čestném dvoře památníku nehořely věčné ohně? Proč alespoň ve stojanech nebyly historické prapory, které by byly důstojným symbolem uctění památky padlých?“ ptal se Forejt . Zarazil se také nad tím, že nebyly slyšet čestné salvy.

To ale podle resortu také nebylo možné. „Přítomnost historických praporů, vojenské hudby a čestné jednotky by znamenala přítomnost dalších cca 100 osob a neumožňovala by dodržet bezpečnou vzdálenost,“ sdělila mluvčí.

Na Večerku jsou lidé zvyklí, hájí se obrana

Dále se bývalému protokoláři nelíbilo, že trubač alespoň jednou neobměnil „signál Večerka" za jiný. Podle Forejta hrál pořád roboticky to samé.

Na to organizující ministerstvo odpovídá: „Signál POZOR a Večerka, které zazněly při kladení věnců, jsou základní součástí každého pietního ceremoniálu, ať už se jedná o použitou komorní formu či rozšířenou verzi, na jakou je veřejnost zvyklá.“

Pietu bez účasti veřejnosti, čestné jednotky a vojenské hudby i hostů označil resort jako komorní a připomíná, že odpovídala nařízení vlády. I tak ale prý šlo o důstojnou připomínku 75. výročí ukončení 2. světové války.

Video Metnar chce pro armádu moderní vybavení. Ne jen pomáhat a pak čelit škrtům - abl

To podle resortu bylo zejména účastí významných představitelů státu. „Byl přítomen jak prezident republiky, tak nejvyšší ústavní činitelé (předseda Senátu PČR, předseda PS PČR, předseda vlády ČR, ministr obrany ČR, náčelník Generálního štábu AČR, primátor hlavního města Prahy, arcibiskup pražský a primas český) a zástupci veteránských organizací ( starostka České obce sokolské, předseda Československé obce legionářské a předseda Českého svazu bojovníků za svobodu),“ vyjmenovala Zechmeisterová.

Pochválila také Českou televizi, která pietu živě přenášela. Ocenila zejména improvizované studio s hosty. „Nejen umožnila veřejnosti být pietě přítomna alespoň zprostředkovaně, ale navíc ji obohatila o vyjádření historiků a osobností společenského života,“ přidala mluvčí ministerstva obrany.

Video Jindřich Forejt má padáka. Kdo je český „Gump“ a proč končí? - Matěj Smlsal, Markéta Volfová

narcis ( 11. května 2020 09:50 )

vykop­nutý,­feták­,buz­na kvičí! druhý Moravec!

pooresh ( 10. května 2020 12:39 )

Smradochu,evidentne mas problemy s chamovodem! Zkus si zatancit kazaczok!Zeman s tim ma vynikajici zkusenosti!

pooresh ( 10. května 2020 12:35 )

Plukovnik Primule,nositel Radu Bileho psa bude povesen,pardon povysen! Na Generalissmus!

pooresh ( 10. května 2020 12:32 )

Se divim kakanas,ja koukal cely den na ruske televize,tam bylo legrace.... Skoro jako driv.

pooresh ( 10. května 2020 12:30 )

Skoda,Milos polucil nove lakove polo­botky,­"Samoc­hodky"­,kte­re chtel ukazat i v Moskve! Bohuzel jsou zpatky ve skatuli.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud