Ošetřovné 80 procent, Maláčová v potížích stáhla roušku. Fiala: Vláda zabíjí ekonomiku
Ošetřovné poskočí ze 60 na 80 procent, schválila Sněmovna. Ministryně Jana Maláčová (ČSSD) čelila kritice, že jde o návrh, který opozice prosazovala již před měsícem. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) se omlouval, že se v pondělí spletl - připustil nyní, že práce kadeřnic v domácím prostředí u klientů není zakázaná. Opozice kritizuje vládu mj. za přetrvávající zákaz vycestování - vadí Petrovi Fialovi (ODS) i Markétě Pekarové Adamové (TOP 09), jednat o něm chtějí ve středu. Dění z úterního jednání Sněmovny jsme sledovali na Blesk.cz online.
- Vláda nově navrhuje schodek rozpočtu 300 miliard, což je o 100 miliard více, než odsouhlasila Sněmovna 24. března při předchozím návrhu vicepremiérky Aleny Schillerové (za ANO).
- Kritice čelí Babišův kabinet mj. i za schéma uvolňování přísných opatření. Do vlády se ostře pustila ODS, podle jejího šéfa Petra Fialy virus zabíjí lidi, ale vláda zabíjí českou ekonomiku. „Vláda naprosto nezvládá pomoc živnostníkům a firmám. Je čas otevřeně říkat pravdu: virus nás ohrožuje, virus zabíjí lidi, ale česká vláda zabíjí českou ekonomiku,“ uvedl.
- Fiala stejně jako Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) kritizují pokračující zákaz vycestování Čechů, který platí až na drobné výjimky nadále. Opoziční lídři přirovnávají zavřené hranice k době před sametovou revolucí.
- Pochybnosti opozice panují i nad dalším prodloužením nouzového stavu. Ten v Česku platí do čtvrtka 30. dubna – šlo o sněmovní kompromis, vláda původně požadovala 11. května. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) varuje před značnými komplikacemi, pokud by se nouzový stav neprodloužil. Opozice je vesměs proti dalšímu prodlužování, naopak KSČM by kývla na prodloužení do 17. května.
- Předchozí jednání Sněmovny skončilo 9. dubna až ve 2:51, provázela jej mj. noční kritika ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO). Ten se nyní omlouval za svou nepřesnost u kadeřnic - jejich provozovny jsou i nadále uzavřené, u klientů doma však stříhat mohou, byť to ministerstvo důrazně nedoporučuje.
- Sněmovnou v úterý prošel návrh Jany Maláčové (ČSSD) na zvýšení ošetřovného na 80 procent. Opozice ji kritizovala, že toto zvýšená navrhovala již před měsícem, Maláčová se bránila, že již před zvýšením na 60 procent avizovala, že k dnešnímu kroku časem dojde. Prošel i pozměňovací návrh, aby na ošetřovné měli nově nárok i dohodáři - lidé pracující na dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti, kteří však odváděli z dohod nemocenské pojištění. Zvýšení nyní posoudí Senát.
- Dění kolem šíření koronaviru v Česku i ve světě a nárůst počtu nakažených, obětí, ale i uzdravených sledujeme ONLINE zde.

Poslanecká sněmovna zasedla ke svému jednání, premiér Andrej Babiš (ANO) na svém místě chybí. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) nikoli, z tiskovky ANO dorazila Alena Schillerová (za ANO).

„Ano, dneska byla vlastně nejdelší debata o této záležitosti, zda a jak se vůbec postavíme jako poslanci hnutí ANO k prodloužení mimořádné stavu. My jsme se domluvili, že počkáme na vládu, s čím vláda a krizový štáb přijde,“
dodal Faltýnek na tiskovce ANO k návrhům na prodloužení stavu nouze.

"Mně velice těší zájem médií o můj účes, velice si toho vážím, já mám extrémně pevné vlasy a byla jsem zvyklá si je celé mládí upravovat sama a ty fotky, které běhají po médích... když se podíváte na můj instagram, tak mám na každé fotce jiný odstín. Záleží, kde jsem focena, jestli na slunci nebo někde v kanceláři. Tento zájem skutečně mě rozesmívá, spíš je mně líto, že v neděli před odjezdem do Otázek Václava Moravce mě vyfotil fotograf na ulici zcela náhodně a hned to bylo spojováno. Tam je kadeřnictví Oskar v té ulici, což byla naprostá shoda náhod, to kadeřnictví je samozřejěm řádně uzavřeno. Mně je líto, že se dostali do nějakého podezření, oni samozřejmě vůbec neporušují nic," uvedla Schillerová. Neví ale, za co by se měla omlouvat.
"Že jsem si tam byla upravit vlasy, to samozřejmě není pravda. Děkuji za péči, já si jí cením, ale každé ráno, můžete se přijet podívat... No, radši ne... Běhám po bytě s natáčkami, které jsem si zakoupila, když vypukla pandemie a kdy byla tato omezení stanovena," dodala vicepremiérka.
"I přesto, že si paní ministryně upravuje vlasy sama, tak dnes jsme se drtivou většinou shodli na klubu, že jí to mimořádně sluší," podotkl šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek. "No, tak možná už se ani nevrátím do kadeřnických salónů, děkuji," reagovala na něj Schillerová.

Účes Schillerové a zavřená kadeřnictví se řeší i na tiskovce ANO. "Já jsem ten dotaz dostal včera na tiskové konferenci, kdy jsem nemě úplně možnotst analyzovat tu situaci. Pravdou je a tady patří určitá korekce, že skutečně to mimořádné opatření je psáno na provozovny, kde ta činnost je obecně zakázána. Byť ale na druho ustranu z hlediska epidemiologického důrazně nedoporučujeme, aby tyto činnosti byly provázeny v domácím prostředí. Tady nejde o slovíčkaření, jestli provozovna nebo mimo provozovnu, tady jde o tu samotnou činnost. A ta je epidemiologicky závažná, hrozí tam riziko přenosu nákazy výraznější, než při jiných činnostech," uvedl ministr.
"Ano, je pravdou, že z hlediska mimořádné opatření je to psáno na provozovny, to znamená: Čistě takto řečeno je možné tu službu poskytovat v domácím prostředí, ale z hlediska zdravotního a epidemiologického to silně nedoporučujeme, protože to riziko je stejné jak v provozovně, tak v domácím prostředí," dodal Vojtěch.

"Děkuji za komplimenty směrem k mému účesu. Vážím si jich o to více, protože si vlasy upravuji jako všichni ostatní už několik týdnů docela sama. Patřím ke generaci, která je na svépomoc v osobní vizáži zvyklá. Co se týče fotky na ulici vedle salonu Oskar, je to jen shoda okolností. Salón je samozřejmě na základě vládního nařízení uzavřen,"
reagovala pro Blesk Zprávy Schillerová ohledně debat o svém účesu a kritice za zavřená kadeřnictví. Více o sporech o kadeřnice čtěte ZDE

Schillerová připomněla Senátem vrácený zákon o pravidlech rozpočtové odpovědnosti. Pro příští rok hrozí, že by musela připravit 150 miliard škrtů, nebo o 150 miliard zvýšti daně, "což je prostě nepřijatelné", varovala.
"Chceme udržet úroveň důchodů, chceme zvýšit platy učitelů, chceme dát peníze na státní pojištěnce, tak jak tento týden schválila vláda," vypočítává Schillerová. "To, že můžeme dnes zvyšovat schodek státního rozpočtu, je dáno tím, že Evropská komise rozvolnila pro tento rok tzv. únikovou klauzuli," upozornila ministryně financí.
Odhad poklesu příjmů je již mínus 140 miliard, uvedla Schillerová k důvodu navýšení schodku na 300 miliard. "Můžeme si to fiskálně dovolit, kdy jindy využít tento fiskální prostor, než teď," tvrdí.

Na tiskovku ANO dorazili Jaroslav Faltýnek (ANO) a ministři za ANO Alena Schillerová a Adam Vojtěch. Faltýnek uvedl, že prioritami tohoto týdne ve Sněmovně jsou zákony, které vrátil Senát, které přímo souvisí se stávající koronavirovou krizí a dále zákony od vlády - celkem sedm - které mají být projednány ve stavu nouze. Akceptovali body o debatě opozice s vládou na témata uvolňování ekonomiky a nákupu zdravotnických prostředků, podotkl. "Věřím, že takto týden proběhne. Ostatní věci, které se netýkají koronavirové krize, jsou trošku méně důležité a odsuneme je na další variablní týden Poslanecké sněmovny," dodal.

"Já náhodou vím, že ani kadeřnice nevědí, jestli mohou jít někoho ostříhat domů, a nebo nemohou, jestli mohou postkytnout tu individuální službu, a nebo nemohou. To je přesně příklad toho, jak stát nesmí postupovat," podotkl Fiala (ODS) k uzavřeným kadeřnictvím. Podle ministra zdravotnictví Vojtěcha kadeřnice domů přijít za klienty nemohou.
"Nouzový stav není potřeba, nevidíme pro to důvod, nepodpoříme žádné další prodlužování nouzového stavu a nevím, co by nás přesvědčilo. ODS pro to ruku nezvedne," dodal Fiala.

„Budeme se třeba zabývat tím, že ošetřovné má být 80 procent jako velký objev paní ministryně Maláčové,“
podotkl Fiala (ODS) s tím, že to mohlo být hned od začátku. Upozornil, že Pětadvacítka - kompenzační bonus až 25 tisíc pro OSVČ - neměla být jen do konce dubna nastavena od začátku, pozměňovací návrh ODS to řešil hned při prvním návrhu. „Vůbec jsme to nemuseli mít na programu, kdyby opozice byla vládou brána alespoň trochu vážně. Pořád slyšíme: podané ruce, jsme spolu jednotní. Ano. A jaký je výsledek. Dnes jsme tu ve 200 poslancích, zatímco všem jiným lidem bráníme, aby se setkali ve více než 15. 200 poslanců v relativně malé místnosti se bude zabývat schvalováním zákonů proč? Protože nejsme na jedné lodi,“ uvedl.
Poslanci se na předchozích schůzích mohli sejít v omezeném počtu - jen v polovině lidí. Jenže kvůli senátním vratkám, kdy je nutná nadpoloviční většina všech poslanců k přehlasování Senátu, museli dnes dorazit všichni. „Vláda chce přehlasovat rozhodnutí Senátu, které vylepšuje vládní nesmysly,“ pokračuje v ostré kritice.
A zmiňuje i kritiku uvolňování vládních opatření. „Nevracíme se k některým svobodám, které máme mít, je to chaotické, zmatené, uvolňovací opatření nedávají žádný smysl, proč jeden obchod ano a druhý ne, na základě jakých kritérií vláda rozhodovala. Naprosto nepřípadně jsou zavřené hranice, pro to není žádný důvod,“ dodal Fiala.

"Vláda naprosto nezvládá pomoc živnostníkům a firmám,"
vytkl šéf ODS Petr Fiala. "Je čas otevřeně říkat pravdu: virus nás ohrožuje, virus zabíjí lidi, ale česká vláda zabíjí českou ekonomiku. O tom nám vypráví, píší lidí, to vidíme kolem sebe, to je fakt, kterým se musíme zabývat. Nejde jen o to, že vláda rozhoduje se zpožděním, vláda rozhoduje špatně. Jde také o to, jakým způsobem potom provádí ta rozhodnutí, která učinila. Podívejte se na vládní program COVID, na který dosáhla jen velice malá část žadatelů," uvedl Fiala s tím, že 87 procent žadatelů bylo neúspěšných. "Tak mi prosím řekněte, jaká je to pomoc," rýpl si.
"Slyšíme tu velkohubá prohlášení členů vlády, sebechválu od pana ministra Havlíčka, tu slyšíte na každé tiskové konferenci, ale ve výsledku ty produkty vlády, ta pomoc, vypadá takto. Vládní pomoc v tomto směru totálně selhává a musíme se ptát, proč česká vláda takto postupuje, jestli je neschopná, chaotická, nebo jestli je nějaký záměr ohrozit část živnostníků a podnikatelů," dodal Fiala.

"My jsme a priori byli proti tomu, jakým způsobem vláda přistoupila k uzavření hranic zejména v té oblasti, která se týká uzavření pro vycestování. Podle nás k tomu není žádný relevantní důvod,"
uvedl Ivan Bartoš (Piráti). "Pokud si státy definují svojí epidemiologickou politiku a jsou rozhodnuty na své území pod nějakými podmínkami lidi pouštět, ČR by měla umožnit lidem vycestovat, pokud při návratu dodrží aktuální stanovené podmínky. V tuto chvíli je to povinná karanténa po určitou dobu," pokračuje.
"Velmi mě mrzí vyjádření pana prezidenta, pana premiéra i počáteční vyjádření pana Prymuly, kdy začal strašit občany ČR, že uzavření hranic může být na rok či na dva. To je naprosto bezprecedentní a nehorázné," reagoval Bartoš i na poslední Zemanova slova o tom, že by nechal hranice uzavřené rok.

Schillerová (za ANO) mezitím řeší situaci kolem nevypitého piva v hospodách. „České „zlato“ by nemělo být jen tak vyléváno z okna. Bohužel to tak v některých případech u nevypitého piva kvůli zavřeným hospodám a restauracím dopadá. A odvádět z takto vylitého piva spotřební daň skutečně nedává žádný smysl. Proto byl dnes ve Sněmovně podán náš pozměňovací návrh, aby nespotřebované pivo určené k likvidaci bylo od spotřební daně osvobozeno,“ vzkázala.

"Pokud vláda nebude zároveň škrtat výdaje na nepřizpůsobivé, solární barony, inkluzi apod., hnutí SPD zvýšení zadlužení státu požadované vládou nepodpoří," uvedl k prohloubení státního dluhu a navýšení schodku na 300 miliard Tomio Okamura (SPD). Dle něj je nutné škrtnout "nesmyslné výdaje rozpočtu". Zmínil i "rozbujelou státní demokracii" či "platby politickým neziskovkám".
SPD opět navrhne téma vyhlášení referenda o vystoupení z EU právě kvůli velké ekonomické krizi "právě v souvislosti s koronavirem, na jejíž prahu stojíme". "Stávající zdravotní krize nám opět ukázala neschopnost a škodlivost EU a na straně druhé se ukázalo, že jsou to národní státy, které mohou a musí chránit své občany. Ukázalo se, že neexistuje žádná zásadní evropská solidarita, protože když šlo o zdravotnický materiál, tak národní státy nejen že zakázaly vývoz, ale ještě si ho kradly. Ukázalo se, že košile je bližší než kabát a svůj smysl neztratily ani národní hranice," dodal.
Prodloužení nouzového stavu v případě stále stejných, klesajících čísel SPD nepodpoří, uvedl Radim Fiala. "Čím dříve se ČR vrátí do normálního stavu, tím to pro všechny bude lepší," dodal.
KSČM posbírala 400 tisíc korun a chce je věnovat zdravotníkům mj. na úhradu přesčasů. Šéf KSČM Vojtěch Filip chce také řešit otázky nákupů ochranných pomůcek a rozvolňování opatření. "My jsme připravili 10 zásadních bodů pro projednání opatření, která jsou důležitá pro vývoj ekonomky v příštím období. Začínáme soběstačností v oblasti potravin, samozřejmě zdravotnictví, telekomunikace, máme tam zásadní opatření v oblasti investic, zásadní opatření, které se týkají bydlení apod." upozornil Filip.
KSČM podporuje prodloužení stavu nouze do 17. května, uvedl šéf poslanců Pavel Kováčik. "Ta opatření ještě jsou nutná. Jenom za stavu nouze lze omezit jednotlivé občany tak, aby naplňovali podmínky, aby se ta krize nerozšířila. Já si opravdu nepřeju, aby v ČR byly rakve na zimních stadionech na ledu, to opravdu si nepřeju, to se zatím neděje," podotkl dramaticky Filip.

"Předchůdci vznášeli dotazy, kde se stříhají členové vlády. Pokud někomu opravdu připadám ostříhaný, tak je to proto, že jsem se ostříhal sám. Já jsem se v neděli večer ostříhal vlastními nůžkami před zrcadlem doma a vím, že na to nemohu být moc pyšný, ale jenom aby bylo zřejmé, že jsem nebyl v kontaktu s žádným kadeřníkem a že i když ten výsledek může někomu připadat spíš jako oškubaný tenisák, tak je to pouze mou vlastní rukou. A jsem na to pyšný, že jsem to aspoň zvládl takto. Asi chápete, že i já se ale těším, až se kadeřníci otevřou, protože si moc nevěřím, že bych tady tohle byl schopen zlepšovat," uvedl ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD).
Podotkl, že je třeba, aby Sněmovna fungovala a byly schváleny některé zásadní předlohy. Je přesvědčen, že "jestliže nedokážeme rozhýbat ekonomiku do konce června, tak nám hrozí velmi vážné ekonomické důsledky, ne-li devastace ekonomiky, nemyslím jenom české, ale i kolem nás". Dle něj je třeba zabránit "sešupu" a zařídit "přežití významných segmentů života jak ekonomického, tak třeba i toho v oblasti kultury".
S ministrem zdraotnictví dnes bude Zaorálek jednat o tom, jak uvolňovat oblast kultury, která "s nastupujícím létem je velice aktuální věc". Je třeba docítili toho, aby to, co může fungovat, opravdu fungovalo a řešit, zda bude možné v nějakém režimu uspořádat třeba i některé slavnosti či třeba vytvářet autokina jako známe z USA. Je mj. v kontaktu s představiteli audiovizuálního průmyslu i divadel. "Věřím, že se budou od 27. dubna otevírat knihkupectví, budeme se bavit o tom, jak to udělat s hrady a zámky," podotkl s tím, že třeba přírodní skanzeny je dle něj možné navštívit dříve, než uzavřené zámecké prostory. Je třeba co nejdříve vytvořit i odpovídající režimy v muzejích a galeriích, dodal.

"Já také řeším dilema, jestli to nechat ještě trošku delší a nebo manželka nabízí mašinku,"
navazuje na tiskovce ČSSD na téma zavřených kadeřnictví šéf poslanců soc. dem. Jan Chvojka. "Já tě ostříhám," reaguje ministr kultury Lubomír Zaorálek. "Jedno z toho nakonec budu muset vybrat, zdravím tímto svojí kadeřnici, nebo holičku, nebo jak se to říká správně," navázal Chvojka.
Opozice by dle něj měla dostat odpovědi na své otázky. "Vypadá to na to, že budeme tento týden řešit jen senátní vratky a zákony, které jsou předloženy v legislativní nouzi. To ale neznamená, že za hodinu budeme hotovi. Myslím si, že nás čeká velká, obšírná debata a je tomu tak dobře, protože je potřeba diskutovat," uvedl Chvojka.
Nákup ochranných prostředků a uvolňování opatření s výhradami opozice k němu by se měly řešit ve středu v "opozičním okénku", podotkl Chvojka s tím, že je ČSSD připravena takový návrh podpořit.

Benešík: Schillerová má nádherný účes a střídá barvy, ať poradí, jak to s kadeřnicí dělá ona
I lidovcům vadí zavřená kadeřnictví. "Nedává logiku v okamžiku, kdy se otevřely hobbymarkety, kdy vidíme na těch fotkách opravdu stovky lidí na malé ploše, proč tady jsou zavřené některé malé provozy," upozornil šéf KDU-ČSL Jurečka při dotazu na zavřená kadeřnictví, ale otevřené třeba psí salony.
Nechápe ani to, když "jedou hobbymarkety", proč jsou zavřené obchody s oblečením. "Vůbec jako rodič nechápu to, jak půjdu příští pondělí nakupovat a budu nakupovat oblečení pro své děti a nebudu jej moci vyzkoušet. Já nevím, jestli někdo z členů vlády chodí reálně jako rodič nakupovat," rýpl si.
"Co se týče kadeřníků, my obecně jsme pro to, aby se tyto služby uvolňovaly. Lidé je požadují a některé věci prostě těžko odložíte," uvedl místopředseda lidovců Ondřej Benešík. "Já bych chtěl poprosit paní ministryni financí, aby veřejně sdělila, jak to dělá ona. Ona je prostě pořád krásně upravená, má nádherný účes, střídá barvy. Samozřejmě já si myslím, že to fakt dělá sama, že si to prostě umí upravit tak, jak to celá řada žen neumí včetně mé manželky. Já bych chtěl poprosit paní ministryni, aby všem ženám a jejim manželům a přítelům sdělila, jak se upravit tak krásně doma, bez kadeřníka a teď se omlouvám všem kadeřníkům, protože když to paní ministryně řekne, tak asi přijdou o práci," dodal ironicky Benešík.

"Pokud nebudou opravdu zásadní důvody a především vyhlížíme, jak se bude vyvíjet nákazová situace ve středu a ve čtvrtek jako doběh velikonočního víkendu, tak za nás KDU-ČSL už nevidíme důvod ten nouzový stav prodlužovat,"
uvedl Marian Jurečka (KDU-ČSL). Vláda by dle něj měla předložit novelu zákona o veřejných zakázkách, aby měla větší operativu. I on upozornil na to, že čteme informace o tom, že "ministerstvo zdravotnictví nakupuje některé ochranné pomůcky za velmi vysoké ceny z peněz nás všech, daňových poplatníků". Nyní je třeba transparentní a efektivní nakupování, doplnil.

Poslanec a lékař Vít Kaňkovský (KDU-ČSL), který je členem Ústředního krizového štábu, apeloval na vládu, aby směřem k veřejnosti vydávala jednoznačná prohlášení. "Protože mezi pacienty je teď trošičku zmatek. Vláda v podstatě trochu negovala nařízení omezit plánovanou péči, ústy pana ministra v podstatě jako by nic nenařizovala. Není to pravda. 16. března skutečně bylo vydáno opatření obecné povahy, které nařídilo nemocnicím, aby omezily plánovanou péči na nezbytně nutnou míru," podotkl Kaňkovský.
"Nemocnice jsou připravené po akutní fázi koronavirové pandemie, kdy epidemiologická křivka je v tuto chvíli příznivá, obnovit tu péči. Samozřejmě zůstane kapacita pro covidové pacienty, ale celá řada pacientů už čeká na ty nezbytné výkony, které potřebují. Týká se to onkologických pacientů, pacientů s onemocněním srdce, s neurologickými onemocněními. Já bych chtěl požádat pana ministra Vojtěcha, aby skutečně mluvil jasným jazykem, aby ti pacienti věděli, jak se mají na ty nemocnice obrátit, a také aby si uvědomil pan ministr fakt, že ty nemocnice, které se v průběhu jednoho týdne dostaly do útlumu na 50 procent, tak jim bude trvat nějaký čas, než se zase obnoví do normálního stavu, že to nepůjde ze dne na den. My teď jsme svědky, jak nám pacienti volají v desítkách za hodinu a jsou zmatení. Neví, jestli už teď okamžitě typ plánované operace budou. Celá řada pacientů se obává, že by prodlevy mohly ohrozit jejich zdravotní stav a bojí se samozřejmě o ně i jejich příbuzní," dodal Kaňokovský.

Lidovci navrhují, aby se ošetřovné na 80 procent zvýšilo u rodičů, kteří čerpali již v březnu - nikoli od 1.4., jak navrhuje vláda, ale od 11.3. "Budeme pokračovat ve snahách podpořit lidi, kteří fungují na dohody, lidi, kteří pracují jako OSVČ na vedlejší činnost a také nově chceme pamatovat na situaci pendlerů, protože těm vláda znemožnila pracovat, živit sebe a své rodiny, takže i pro ně chceme, aby tady byla kompenzační podpora," uvedl šéf KDU-ČSL Marian Jurečka.
Zopakoval lidovecký návrh na odklad odvodu DPH až o 12 měsíců a ponechání jej firmám. "Když vidíme, jakým způsobem probíhají komplikovaně podpory v rámci programu COVID, tak nám přijde tato podpora velmi efektivní, rychlá, podnikatelé by nemuseli tyto finanční prostředky odvádět státu," dodal. Další návrh se bude týkat odpuštění silniční daně v letošním roce.
"V součtu tato částka se blíží 160 miliardám korun, které by teď mohly velmi rychle u podnikatelů, firem i u malých živnostníků zůstat," převedl Jurečka návrh do řeči čísel.

Hamáček o zákazu vycestování: Není to libovůle, ani šikana
Ohledně zákazu vycestování se vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) vyjadřoval v prohlášení na stránkách ministerstva vnitra. "Na sociálních sítích, v médiích i mezi politiky začaly kolovat informace, že Česká republika je v podstatě jediná země v Evropě, jež zakazuje svým občanům cestovat do zahraničí, a vláda podle nich lživě tvrdí, že je to běžné opatření. Předně chci upozornit, že v České republice neplatí zákaz vycestovat, každý může v odůvodněných případech – práce, lékařské ošetření, péče o příbuzné atd. – do zahraničí vyjet. Stále však v ČR platí omezení pohybu kvůli zpomalení epidemie covid-19. Není tedy možné cestovat libovolně ani po naší republice," upozornil Hamáček.
"Není to libovůle nebo šikana občanů, ale snaha ochránit jejich zdraví a životy. Je to dočasné opatření, jež se průběžně upravuje podle vývoje epidemiologické situace. Česká vláda postupuje podobně jako řada evropských zemí, díky včasnému startu našich omezení jsme v některých ohledech benevolentnější a začínáme dříve i s uvolňováním," dodal.

"Nedostali jsme jasné zdůvodnění a argumenty, proč je nutné prodlužovat nouzový stav. Jediný argument, který velmi často používá ministr vnitra, je, že je možné nakupovat ve speciálním režimu, že není nutné se v tuhle dobu zaobírat zákonem o veřejných zakázkách. Čím víc přibývá podezřelých zakázek, zakázek, kde firmy jsou sponzory hnutí ANO, kde jsou schránkové firmy, které dostávají zakázky od státu v obrovských částkách na ochranné pomůcky, tím spíše se ukazuje, že naopak bychom se měli snažit co nejdříve se dostat do běžného režimu," uvedla Pekarová Adamová (TOP 09) a dodala: "Rozhodně nechceme dávat vládě další bianco šek."

TOP 09 chce slyšet důvody pro zákaz vycestování. Je to zásadní zásah do práv, varuje
Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová na tiskovce uvedla, že bude chtít řešit omezení přeshraničního pohybu občanů ČR. "Rádi bychom slyšeli od vlády několik informací, které se týkají tohoto zásadního zásahu do základních práv a svobod českých občanů, který jim již od poloviny března zapovídá možnost vycestovat do zahraničí," uvedla.
Považuje za zásadní, aby tento velký zásah do práv lidí byl co nejdříve skončení. "Je na místě, aby vláda co nejdříve přistoupila ke zrušení takto přísného omezení," uvedla předsedkyně Topky. Tento "radikální krok mnohým zcela oprávněně připomíná doby dávno minulé". "I pro nás mladší je velmi nepříjemné vidět zátarasy na českých hranicích," podotkla.
"Když někdo chce odcestovat a může mít možná i důvod, že chce žít v zahraničí v nějaké zemi, už se připravoval do ní odstěhovat, teď mu to tato situace zkomplikovala, znemožnila," upozornila, že takovému člověku se nemá bránit ve vycestování, takové případy však nezapadají do výjimek. "Vláda by měla stanovit podmínky jen pro vstup do země. Může vyžadovat karanténu a další opatření, třeba formou prokázání se na negativní otestování přítomnosti koronaviru. Vláda nemá právo chtít vysvětlování, co kde chtějí lidé dělat," dodala.

"Vláda byla extrémně efektivní a výkonná v tom, když všechno zakazovala a omezovala, dokonce tak výkonná, že se ani nebrzdila tím, kde ji omezovala Ústava, a některá její opatření se ukázala jako protiústavní. To, v čem už úplně nezafungovala, bylo rozvolňování. Nesmysly typu - otevřeme hobbymarkety, ale v kostelech je moc lidí, ty necháme zavřené, že se od včerejška mohou nechat ostříhat psi, ale lidi si dále musí vystačit se svou domácí pomocí. To prostě nedává smysl," kritizuje šéf poslanců STAN Jan Farský.
Přemítá nad tím, zda jsou opatření "losovaná z klobouku", tipována nebo uvolňována pod "silou lobbingu" příp. "peticí jak u zavřených škol". "Kroky vlády já nedokážu pochopit. A snažím se o to hodně," dodal Farský s tím, že národ nemá žít jen v zákazech, ale i s jistou perspektivou. Vláda by dle něj měla stanovit pravidla např. pro letní tábory, míní. Zda budou a za jakých podmínek, či vůbec nebudou.
"To je výzva ke všem těmto opatřením. Aby vláda nefungovala v lbovůli, kdo na ni zrovna zatlačí, že chce otevřít kvůli své cestovce Chorvatsko nebo Slovensko. Aby nastavila pravidla a podle nich se dalo fungovat. Tahání z klobouku, losování je něco, co ekonomice škodí," dodal s tím, že ekonomice škodí nejistota a to, že lidé neví, co bude dít dál. Schůzi Sněmovny označil za "hrozně důležitou", měla by na ní dle něj zaznít vysvětlení.

"Pokud by vláda chtěla povzbudit ekonomiku, měla by se vydat cestou Německa, které hodlá investovat 5 procent HDP do ekonomiky,"
uvedla poslankyně STAN Věra Kovářová k navýšení schodku státního rozpočtu na 300 miliard -120 miliard má jít do ekonomiky, což jsou 2 procenta loňského HDP, podotkla Kovářová. "Pro ČR by to znamenalo dalších 250 miliard," uvedla k metě 5 procent.
"To, co v současné době vláda koná, jsou na jednu stranu dobrá opatření - pomoc OSVČ, ošetřovné, Antivirus apod. Ovšem ukazuje se, že řada OSVČ na podporu nedosáhne," upozornila. "Na fixní náklady vláda zatím nehodlá přispět a z programu COVID málokdo peníze viděl. Další experimenty typu odklad nájmů se přesouvají na jinou skupinu - pronajímatele apod.," upozornila.
Vláda by dle ní měla předložit, jak bude investovat miliardy do ekonomiky. "Rozhodně to nemůže být jen na výstavbu dálnic, nebo přehrad," podotkla s tím, že je potřeba podpořit především střední a malé firmy a obce a města mají projekty připravené, potřebují přitom mateřské a základní školy, vodovody, kanalizace, vysokorychlostní internet apod. Miliardy by se tak měly směřovat do národních dotací, prosazuje STAN.
Hnutí Trikolóra, jež má dva poslance - Václava Klause mladšího a Zuzanu Majerovou Zahradníkovou, dnes Sněmovně navrhne ukončení nouzového stavu k 27. dubnu. Vyhlášen je do 30. dubna, vláda zvažuje prodloužení. "Nebudeme podporovat další prodlužování, které některé politické síly budou dnes navrhovat," uvedl na tiskovce ve Sněmovně Klaus mladší.
"Přicházejí dvouměsíční plány, které se každý den mění, každý resort to má jinak. Pejska může kadeřnice ostříhat, manželku nemůže a podobné nesmysly. To k ničemu nevede. To pouze přispívá k šíření ekonomického koronaviru," upozornil Klaus s tím, že jde nyní o to, aby se lidé mohli navrátit k možnostem své obživy.
"Nechceme prodlužování tohoto stavu odnikud nikam. Tady takové ty plány třeba pro školy, co za dva měsíce se otevře, nebo neotevře, jsou mimo realitu, protože před dvěma měsíci bylo 21. února, spousta našich spoluobčanů lyžovala v Itálii či jinde a řešili jsme úplně jiné věci. Žádný ministr ani nikdo netuší, co bude za dva měsíce. Něco těm lidem takto říkat, každý den to měnit a ještě mezi sebou resorty bojují, to k ničemu dobrému nevede," dodal.

Vojtěch se bránil kvůli respirátorům koupeným od sponzora ANO
Pekarová Adamová (TOP 09) narážela na situaci, kdy ministerstvo zdravotnictví nakoupilo za 5,4 milionu respirátory u ostravské firmy Reality World, jejíž jediný vlastník Jakub Koudela byl v roce 2017 největším sponzorem hnutí ANO, jak upozornil Deník N.
Ministr Vojtěch souvislost mezi sponzorstvím a udělením zakázky na zdravotnické pomůcky odmítá. Serveru řekl, že o sponzorování kampaně vůbec nevěděl a majitele firmy nezná. "Konstrukce, že jsme od této firmy odebrali materiál jen proto, že je to nějaký sponzor, je absolutně nesmyslná. Do této chvíle jsem o téhle firmě nikdy neslyšel," uvedl Vojtěch.
Podle něj není historie firmy v situaci, kdy je nouzový stav a je nutné co nejrychleji zajistit dostatek ochranných pomůcek, pro nákup rozhodující. "Vždy jsme si ale dodavatele, i v té nejvíc turbulentní době, základně prověřovali - tedy zdali nemá nedoplatky na dani vůči ČR nebo není v insolvenci," upozornil ministr. "Absolutně si nemyslím, že by mé sponzorství bylo někde reflektováno. Kdybych tyto věci chtěl skrývat, nedělal bych je tak transparentně, aby bylo vidět, že je dělám já na své jméno a na svou firmu," reagoval podnikatel Koudela.

"Ministerstvo zdravotnictví nakoupilo respirátory od významného sponzora ANO. Další důvod, proč jsme proti prodloužení nouzového stavu. Není možné, aby byly zakázky rozdávány kamarádům a nakupováno předraženě. Takhle ne! Navrhnu zřízení vyšetřovací komise na veškeré zakázky," upozornila před úterní schůzí šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

"COVID Praha byl vyčerpán za 9 minut. Apeluji na pana premiéra Babiše, aby se program COVID III spustil co nejdříve. Protože pražští podnikatelé nyní bojují o čas. My už jsme udělali maximum, co jsme mohli. Praha nemůže dál suplovat roli vlády," uvedl primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti) na twitteru. I ohledně další podpory podnikatelů chce dneska opozice ve Sněmovně debatovat.
COVID Praha byl vyčerpán za 9 minut. Apeluji na pana premiéra Babiše, aby se program COVID III spustil co nejdříve. Protože pražští podnikatelé nyní bojují o čas. My už jsme udělali maximum, co jsme mohli. Praha nemůže dál suplovat roli vlády.
— Zdeněk Hřib (@ZdenekHrib) April 21, 2020

V Česku je k dnešnímu dni 196 obětí koronaviru, celkem se projevilo onemocnění covid-19 u 6914 osob. 1597 lidí se vyléčilo, aktuálně je potvrzeno 5121 nemocných, z toho 390 lidí je hospitalizovaných. Celkem bylo provedeno 178 617 laboratorních testů.

„Zdravotnictví nyní potřebuje finanční injekci ještě víc než kdy předtím. Probíhající pandemie covid-19 a přijatá opatření k ochraně zdraví obyvatel měla vliv na výdaje z v.z.p. Finanční podpora ze státního rozpočtu umožní zachovat stávající dostupnost a kvalitu zdravotní péče,“
argumentuje ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), proč je třeba navýšit platby do veřejného zdravotního pojištění.
Vláda schválila navýšení platby za státní pojištěnce, od 1. června 2020 o 500 Kč za osobu za měsíc, od 1. ledna 2021 pak o dalších 200 Kč. Pro zdravotnictví to znamená v letošním roce nárůst příjmů o 20 miliard Kč a v příštím roce přibližně o 50 miliard Kč.
— Adam Vojtěch (@adamvojtechano) April 20, 2020

Pirát Bartoš: Sytý hladovému nevěří, vládě jde jen o početné skupiny voličů
„Přes měsíc s Piráty bušíme do vlády, že nesmí nechat padnout lidi a jejich firmy na dno,“ tvrdí šéf Pirátů Ivan Bartoš a odkazuje se na práci vlastního krizového štábu Pirátů, konzultace s ekonomy, tvorbu návrhů a jejich předkládání ministrům i poslancům. „Znovu se o to pokusíme tento týden a řada důležitých návrhů jde z celé opozice,“ uvedl.
Upozorňuje na to, že podpory – finanční pomoci ani rozšíření ošetřovného – se nedočkali lidé pracující na DPP a DPČ, co platili pojištění, částečné OSVČ na vedlejší činnost a samoživitelé, kteří přežívali díky brigádě. „Tito lidé, kterých je dohromady statisíce, nedostali nic,“ upozorňuje Bartoš. „Malá s.r.o., kde pracuje pár lidí, je víc jak měsíc bez přijmů. Na COVID I a II nedosáhla naprostá většina. Z první vlny tohoto programu 3000 žádostí nakonec uznali 200 firem. 200 firem v celé ČR!“ čílí se Bartoš.
Vláda dle Piráta Bartoše jedná stylem „sytý hladovému nevěří“, vytkl jí nedostatek flexibility a to, že opatření připravuje podle toho, o jak velkou voličskou skupinu se jedná.

Dnes zasedal již i rozpočtový výbor. „Vyhověl jsem apelu prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy a předložil jsem na rozpočtovém výboru pozměňovací návrh, aby se cigarety se starými kolky mohly v červnu nejenom stahovat, ale i prodávat konečnému uživateli. Výbor můj návrh schválil a doporučuje ho Sněmovně přijmout,“ uvedl Miroslav Kalousek (TOP 09) před dnešním jednáním Sněmovny.
Platby státu do veřejného zdravotního pojištění za jeho pojištěnce se ve dvou krocích patrně zvýší. Sněmovní zdravotnický výbor dnes doporučil plénu schválit beze změn vládní novelu, podle které kvůli koronavirové krizi vzrostou od června o 500 korun měsíčně a od příštího roku o dalších 200 korun z nynějších 1067 korun za měsíc.
Novela je reakcí na propad příjmů a zároveň zvýšení výdajů systému zdravotního pojištění. Stát platí zdravotní pojištění například za děti, důchodce, nezaměstnané a za vězně. Celkem jde o více než 5,9 milionu lidí. Zvýšením plateb letos stoupnou výdaje státu zhruba o 20 miliard korun a příští rok o 50 miliard korun, stojí v důvodové zprávě. Skutečné částky ale budou podle zdůvodnění záviset zejména na vývoji nezaměstnanosti.
Veřejné zdravotní pojištění letos přijde asi o osm miliard korun v souvislosti s úlevami plateb drobných podnikatelů do systému. Propad ekonomiky pak bude podle důvodové zprávy znamenat výpadek 30 až 40 miliard korun. Naopak výdaje systému zdravotního pojištění kvůli nemoci covid-19 řádově o miliardy korun vzrostou, stojí v materiálu.

Kalouska vytočilo dění kolem hobbymarketů
„Máme toho plné zuby. Všichni jsme věděli, že otevření hobbymarketů před Velikonocemi je nejenom riziko, ale hlavně lumpárna. Veškerá zadržená spotřeba utrácela tam, zatímco konkurenční malé obchody smutně koukaly. A teď je třeba zasáhnout… Ano. Proti vládě,“ burcuje na sociální síti šéf poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.
Reagoval tak na slova epidemiologa a šéfa týmu covid-19 Romana Prymuly, který v televizi Prima uvedl, že je možné zpřísnění opatření v hobbymarketech, kam se po jejich otevření 9. dubna nahrnuli lidé a tvoří se tam často – zvláště přes víkendy – velké fronty.

„Máme zásadní plán. 600 miliard na nové úvěry pro tuzemské podnikatele a firmy. Musíme udržet zaměstnanost a ekonomický výkon země,“
vzkázala před jednáním Sněmovny Alean Schillerová (za ANO). Ministryně financí přitom navrhuje i navýšení schodku rozpočtu na 300 miliard. „Krizová situace pořád trvá a státní kasu čeká další bolestivý propad příjmů,“ vysvětluje. Jde prý o opatření, „abychom naši ekonomiku zachránili od nejhoršího“.
„Naše priority zůstávají. Budeme v této nelehké době dál pomáhat zaměstnancům, podnikatelům i firmám a také našemu zdravotnictví. A zajistíme, aby byly ochranné pomůcky po ruce tam, kde jsou potřeba. Stále také počítáme s rekordními investicemi, protože ty jsou pro oživení naší ekonomiky klíčové. Nebudeme je omezovat ani za cenu vyššího schodku. V lepších časech jsme hospodařili s přebytky a spláceli dluhy. A teď v časech horších tento polštář můžeme využít,“ tvrdí na facebooku. Opozice však Schillerové a spol. vyčítá, že právě onen „polštář rozfofrovala“.

Opozici nevoní ani některá dílčí opatření – poslanci zuří mj. kvůli zvažování omezení u hobbymarketů a „nepředvídatelné vládní politice“, jak vytkl Babišovu kabinetu jeho ostrý kritik Miroslav Kalousek (TOP 09), který vyzývá k zásahu proti vládě.
Petr Fiala (ODS) kritizuje plán na uvolňování opatření, který dle něj postrádá logiku. Ivan Bartoš (Piráti) varuje, že není možné nechat padnout lidi a jeji firmy na dno, vláda dle něj postupuje stylem „sytý hladovému nevěří“.
Řešit se dnes mají nová opatření, ale také senátní vratky. Jde o trojici protikrizových návrhů, které Senát smetl či navrhoval úpravu – odklad nájemného v bytech a v prostorách pro podnikání, působení lékařů ze zemí mimo EU bez potřebné aprobace, úprava daňového řádu. Schůze začíná tradičně ve 14:00, od 11:00 však bude dusno i na tradičních tiskovkách.

Dobrý den, ve Sněmovně dnes začíná standardní schůze, ovšem nadále ve stavu legislativní nouze. A řešit se tak opět budou opatření týkající se koronaviru. Vláda v pondělí odklepla schodek navýšený na 300 miliard, opozice žádá vysvětlení.

Pravicové nicky co nechali beztrestně vytunelovat naši vlast se zase ozývají ?,Fuj !!Milan mid:Pomatený lh.ř kalosek !!OKAMURA CHCE REFERENDUM O VYSTOUPENI S EU !! JÁ TAKY !! Vystoupení z EU: Sněmovna hlasovala. Výsledek znamenal šok
22. 4. 2020 13:37
V poslanecké sněmovně se dnes hlasovalo o návrhu místopředsedy SPD Tomio Okamury na zařazení nového bodu - vyhlášení referenda o vystoupení z EU. K výsledkům hlasování, v němž se 69 poslanců zdrželo, se vyjádřil bývalý europoslanec Petr Ježek a také předseda České stomatologické komory Roman Šmucler.
Vystoupení z EU: Sněmovna hlasovala. Výsledek znamenal šok
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU
V době hlasování bylo přihlášeno 190 poslanců. Pro bylo 28 poslanců, proti 93 zákonodárců. 69 poslanců se zdrželo, mimo jiné i předseda ČSSD Jan Hamáček. „Návrh nebyl přijat. Pevné zařazení nebudeme hlasovat," zaznělo po hlasování. Proti bylo například 25 poslanců ANO, 21 poslanců ODS a 17 poslanců Pirátů. Proti byli i lidovci, topkaři, sociální demokraté i poslanci STAN. Pro byli přitomní poslanci SPD a také KSČM.
„Víc jak polovina přítomných poslanců se zdržela nebo byla pro návrh T. Okamury na zařazení bodu vyhlášení referenda o vystoupení z EU. Jakkoli něco jde možná i na vrub obecných dohod ANO s SPD, je to naprosto neuvěřitelné. Zdržel se i předseda vládní ČSSD," sdělil bývalý europoslanec Petr Ježek (ANO).
Víc jak polovina přítomných poslanců se zdržela nebo byla pro návrh T.Okamury na zařazení bodu vyhlášení referenda o vystoupení z EU. Jakkoli něco jde možná i na vrub obecných dohod ANO s SPD, je to naprosto neuvěřitelné.
Jinak je bohužel pravdou, že mnozí poslanci a předsedající Zákon o jednacím řádu Poslanecké sněmovny nerespektují. Je to pouze zákon. pic.twitter.com/fFVNVQe9aC
„Mezitím velká podpora (minimálně nebránění) referendu o vystoupení z EU v PSČR. Jde do tuhého..." poznamenal k aktuálnímu hlasování stomatolog Roman Šmucler