Ošetřovné 80 procent, Maláčová v potížích stáhla roušku. Fiala: Vláda zabíjí ekonomiku
Ošetřovné poskočí ze 60 na 80 procent, schválila Sněmovna. Ministryně Jana Maláčová (ČSSD) čelila kritice, že jde o návrh, který opozice prosazovala již před měsícem. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) se omlouval, že se v pondělí spletl - připustil nyní, že práce kadeřnic v domácím prostředí u klientů není zakázaná. Opozice kritizuje vládu mj. za přetrvávající zákaz vycestování - vadí Petrovi Fialovi (ODS) i Markétě Pekarové Adamové (TOP 09), jednat o něm chtějí ve středu. Dění z úterního jednání Sněmovny jsme sledovali na Blesk.cz online.
- Vláda nově navrhuje schodek rozpočtu 300 miliard, což je o 100 miliard více, než odsouhlasila Sněmovna 24. března při předchozím návrhu vicepremiérky Aleny Schillerové (za ANO).
- Kritice čelí Babišův kabinet mj. i za schéma uvolňování přísných opatření. Do vlády se ostře pustila ODS, podle jejího šéfa Petra Fialy virus zabíjí lidi, ale vláda zabíjí českou ekonomiku. „Vláda naprosto nezvládá pomoc živnostníkům a firmám. Je čas otevřeně říkat pravdu: virus nás ohrožuje, virus zabíjí lidi, ale česká vláda zabíjí českou ekonomiku,“ uvedl.
- Fiala stejně jako Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) kritizují pokračující zákaz vycestování Čechů, který platí až na drobné výjimky nadále. Opoziční lídři přirovnávají zavřené hranice k době před sametovou revolucí.
- Pochybnosti opozice panují i nad dalším prodloužením nouzového stavu. Ten v Česku platí do čtvrtka 30. dubna – šlo o sněmovní kompromis, vláda původně požadovala 11. května. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) varuje před značnými komplikacemi, pokud by se nouzový stav neprodloužil. Opozice je vesměs proti dalšímu prodlužování, naopak KSČM by kývla na prodloužení do 17. května.
- Předchozí jednání Sněmovny skončilo 9. dubna až ve 2:51, provázela jej mj. noční kritika ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO). Ten se nyní omlouval za svou nepřesnost u kadeřnic - jejich provozovny jsou i nadále uzavřené, u klientů doma však stříhat mohou, byť to ministerstvo důrazně nedoporučuje.
- Sněmovnou v úterý prošel návrh Jany Maláčové (ČSSD) na zvýšení ošetřovného na 80 procent. Opozice ji kritizovala, že toto zvýšená navrhovala již před měsícem, Maláčová se bránila, že již před zvýšením na 60 procent avizovala, že k dnešnímu kroku časem dojde. Prošel i pozměňovací návrh, aby na ošetřovné měli nově nárok i dohodáři - lidé pracující na dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti, kteří však odváděli z dohod nemocenské pojištění. Zvýšení nyní posoudí Senát.
- Dění kolem šíření koronaviru v Česku i ve světě a nárůst počtu nakažených, obětí, ale i uzdravených sledujeme ONLINE zde.

"Kdo bude kontrolovat spravedlnost, legitimitu rozhodnutí nájemce, že opravdu není schopen plnit své závazky, které z té smlouvy vyplývají?" tázal se poslanec Petr Bendl (ODS). Varoval před těmi, "kteří se s tím svezou".
"Jsme svědky takové té dětské hry na peška: chodí pešek okolo, nedívej se na něko, kdo se na něj koukne, toho pešek bouchne. Vláda říká, že pešek nezůstane nájemci, ale pronajímateli," uvedl exministr zemědělství a též exministr dopravy. "V důsledku na to nakonec mohou doplatit oba dva. Stát má vzít břímě na sebe a pomoci oběma, neboť se roztočí kruh, ze kterého nikomu nebude dobře," dodal.

„My rozumíme snaze pomoci lidem, kteří se dostanou do problémů s placením nájemného. Rozumíme tomu, že je spousta provozoven zavřených, podnikatelé nemají tržby, nemají příjmy (...) Rozhodně jsme pro, aby i v takové situaci mezi nájemcem a pronajímatelem stát mohl pomoci, ale nejlepší formou by byla pro nás pomoc přímá nájemcům, což by bylo lepší v tom, že by se jim problém s placením nájemného neodsouval. Anebo například určitým vyváženým přístupem a spravedlivým rozložením mezi nájemce, pronajímatele a státem,“ uvedla Věra Kovářová (STAN).
„Ale k tomu návrhu, který předkládá vláda tak, jak je koncipován, máme značné výhrady, protože nelze úplně souhlasit s principem jednostranného převádění rizika platební neschopnosti z nájemců na pronajímatele. Pomoci jedné skupině na úkor druhé není řešení. Pronajímatelům totiž nijak nezmizí povinnost hradit náklady na držbu nemovitosti,“ dodala Kovářová.

Sněmovna bude ve středu jednat i v noci
Sněmovna bude moci dnes jednat o předlohách, které předložila vláda kvůli koronavirové krizi, i v noci. Stejný postup zvolila také v úterý.
Hlasovat o návrzích se tak dnes bude i po 21. hodině. "Pokud se naše tempo nezrychlí, že bude potřeba ještě možná do té 24. hodiny navrhnout jednání po 24. hodině," upozornil Jan Chvojka (ČSSD). "Já tomu rozumím, nicméně neumím si úplně představit, jak kvalitně budeme diskutovat a hlasovat po 24. hodině," reagoval Zbyněk Stanjura (ODS).

„Připravujeme v rámci Českomoravské záruční a rozvojové banky speciální program, který se bude jmenovat COVID-Nájemné, a ten bude na základě žádostí toto řešit. Tam jde čistě i o to, že v mnoha případech to nebude ani nezbytně nutné, aby se to řešilo, protože oni se domluví, ten pronajímatel s tím nájemcem spolu,“ uvedl dnes ve Sněmovně vicepremiér Karel Havlíček (za ANO).
Většina obchodních center nechce podle prodejců, které ČTK oslovila, jednat o úlevách na nájmech. Kvůli epidemii koronaviru musí být od 14. března většina obchodů uzavřena. Obchodní centra se hájí tím, že i v této situaci musejí dodržovat své závazky a provoz je stojí statisíce korun.
Obchodní centra se podle výkonného ředitele Fann parfumerií snaží situaci nájemců chápat, ale jen jedno jim nabídlo slevu 50 procent na nájemném, řekl.
„S několika nájemníky obchodních center aktuálně řešíme tvrdé ekonomické dopady současné pandemie do jejich hospodaření. Podle našich informací jsou ochotni jednat o úlevách na nájemném pouze majitelé menších obchodních center. Zástupci velkých obchodních center se o úlevách na nájemném nejsou ochotni bavit,“ uvedl Vladimír Veleba z poradenské společnosti BDO.

Zatímco k poslaneckému pultíku vyrazila poslankyně ANO Barbora Kořanová hájit pozměňovací návrh, vicepremiérka Alena Schillerová (za ANO) během přenosu telefonovala a mávala při tom do kamery.

„ČR se může stát plně soběstačnou zemí ve výrobě respirátorů,“
sliboval dnes vedle toho vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) v průběhu jednání s jednou ze společností.
ČR se může stát plně soběstačnou zemí ve výrobě respirátorů. Společně s premiérem finalizujeme dohodu se společností Honeywell, která má v Česku průmyslové zázemí a která obratem vybuduje ve svém areálu u Olomouce závod na výrobu respirátorů s kapacitou pro celou střední Evropu.
— Karel Havlíček (@KarelHavlicek_) April 8, 2020

„My tady přesouváme problém z jedné skupiny na druhou a vytváříme dominový efekt, který jen odkládá ten samotný problém neplacení nájmů někam do budoucna. Jedná se o opravdu nebezpečný jev,“
uvedla šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Ve Sněmovně se řeší opatření ke zmírnění dopadů pandemie na nájemce prostor, sloužících k podnikání, a těch, kteří byli nařízením vlády odstaveni od podnikání. Bod uvedl a opatření vlády hájil vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). „To jsou ti, kteří museli v průběhu března zavřít své provozovny, v drtivé většině se jednalo o provozovny maloobchodu případně provozovny služeb,“ podotkl Havlíček. „Jsou dnes v situaci, že mají příjmy na úrovni nula, ačkoliv pochopitelně mají náklady, které musí vynakládat,“ upozornil.
„Nájemné je jedním ze základních a významných nákladů, je pravdou, že se tyto firmy dostávají do velkých problémů. Je třeba korektně říct, že se jim pronajímatelé snaží v řadě případů skutečně vycházet vstříc. Není to možné paušalizovat. Někdy se ten pronajímatel chová velmi korektně, dokáže se domluvit s nájemníkem na odkladu, někdy mu i odpustí částečně. Někdy se s ním nedohodne,“ upozornil vicepremiér.
„Opsali“ prý německý model, aby pronajímatel nemohl dát výpověď v důsledku toho, že nájemník nemůže nyní platit. „My netvrdíme, že nájemník nemá platit, my pouze tvrdíme to - a že ten termín je do 30.6. - pokud v tomto období nájemník, který byl odstaven od svého živobytí (...), aby měl možnost zažádat o to, že ten pronajímatel mu nemůže dát výpověď,“ podotkl.

Ivan Bartoš se pochlubil pirátskými rouškami, které přišly na klub Pirátů od maminky členky Pirátů.

„Vyhneme se bolestivým škrtům i zvyšování daní, což by bránilo oživení ekonomiky,“ slibuje Alena Schillerová (za ANO).
Je dobře, že @snemovna schválila novelu pravidel rozpočtové odpovědnosti. Vyhneme se bolestivým škrtům i zvyšování daní, což by bránilo oživení naší ekonomiky. Právě teď nastal moment, kdy můžeme léta zodpovědného hospodaření zúročit k překonání této bezprecedentní krize.
— Alena Schillerová (@alenaschillerov) April 8, 2020

„Ministerstvo financí počítá s tím, že by nárok mohlo uplatnit až 700 000 OSVČ, což předpokládá rozpočtový dopad ve výši až 17,5 mld. Kč,“ uvedl resort Aleny Schillerové dnes ohledně kompenzačního bonusu pro živnostníky. Potvrdil své předchozí propočty a uveřejnil nejčastější otázky a odpovědi.
Ministerstvo také uvádí, že očekává, že návrh bude schválen již ve čtvrtek 9. dubna, kdy jej bude posuzovat Senát - poté by zamířil na stůl prezidenta Zemana. „Neprodleně poté Finanční správa, která má administraci programu na starosti, zveřejní doporučený vzor formuláře pro snazší vyplnění žádosti,“ uvedlo ministerstvo.
Je možný souběh 25 000 Kč a ošetřovného či podpory v nezaměstnanosti? „Ano, ve stávající podobě není vyloučen souběh čerpání kompenzačního bonusu ve výši 25 000 Kč s čerpáním kompenzace ošetřovného z programu ministerstva průmyslu a obchodu. Vyloučen nicméně je souběh čerpání kompenzačního bonusu s výplatou podpory v nezaměstnanosti,“ upozorňuje ministerstvo, jehož šéfka se na facebooku mezitím raduje ze schválení dnešních návrhů.

Policisté mohou dávat pokuty na místě až 10 tisíc korun, míní poslanci
Policisté i strážníci asi budou moci pokutovat až 10 000 korunami lidi, kteří budou porušovat opatření proti šíření koronaviru. Sněmovna to schválila. Pro bylo 52 z 96 poslanců, proti 27.
Zpravodaj návrhu Zdeněk Ondráček (KSČM) musel chvílemi řešit padající roušku.

„Když je fakt někdo drzej, nechce poslechnout, tak ho zpokutujte za to, že nechce poslechnout. Ale ne zpokutovat za to, že porušil nařízení, o kterých mnozí z nás neví, jak si je vykládat. Já jsem nevěděl 14 dní, pane ministře, poctivě, jestli můžu vyjet na chatu, nebo nemůžu vyjet na chatu, jestli je to cesta do přírody, nebo to není cesta do přírody, a to přesto, že se po cestě nepotkám s nikým jiným, než se svojí rodinou,“ uvedl Marek Benda (ODS).
Poslankyně Jana Černochová s částí kolegů z ODS nesouhlasí, protože vychází z praxe na Praze 2. „Nesouhlasím s kolegou Markem Bendou, protože přeci celý přestupkový zákon je postaven na principu, že od domluvy se může dávat sankce až do výše 10 tisíc korun. Taky tam není žádný taxativní výčet, za jaké narušení veřejného pořádku strážník určí, že teď se ten člověk dopustil takového a makového deliktu. Je to nějaké krátkodobé řešení, které já respektuji, za které jsem ráda (...). Není jednoduché lidem vysvětlovat, že když chtějí jít běhat, tak mohou jít běhat v lesích bez roušky, ale že na Náplavce cyklisti a běžci roušku mít musí. Já věřím v inteligenci policie i strážníků Městské policie, kteří nota bene jsou ještě mnohem častěji přezkušováni,“ upozornila Černochová.
„Ve chvíli, kdy bude někdo, jako Marek Benda, kouřit otočený k domu tak, aby na nikoho nefuněl pár, dneska už ne cigaretový kouř, aby tady se to řešilo dohodou, ale ve chvíli, kdy to bude pět lidí, kteří popíjí a kouří vodní dýmku u nás na Náplavce a ten policista nebo strážník tam přijde, říká jim to třikrát, ať se rozejdou, že tam nemají sedět, nesmí sedět, že musí mít roušky, tak pokud už to opravdu dojde do toho extrému, že to musí řešit sankcí, tak ať tu možnost má a má ji na místě,“ dodala.

„Když tedy je tak důležité okamžitě stíhat a vyvozovat sankce... Když jste v Lánech podstrkávali sýr pod gumičkou, zakročil policista, nebo budete řešeni ve správním řízení,“
rýpl si Miroslav Kalousek (TOP 09) do Jana Hamáčka (ČSSD). „Rozumím panu poslanci Kalouskovi, že je potřeba využít všech možností, jak si kopnout. Ta věc je v šetření a až ten příslušný orgán, který to šetří na základě podání, vydá svůj verdikt, tak pak můžou padnout sankce,“ odvětil Hamáček.

„Hlas občanů, kteří mi píší a sledují tuto debatu: Kdyby nám ta vláda ty roušky dodala, tak ať nás pokutuje, my jsme si je ušili sami a ještě nás za to mají pokutovat,“
rýpl si Zbyněk Stanjura (ODS).

„Na margo těch obav z policejního státu, pokud vím, Policie ČR se těší důvěře asi 80 procent obyvatelstva,“ uvedl Hamáček a poděkoval policistům za práci. „Jsem přesvědčen, že není důvod, aby se tady někdo obával, že policie bude toto oprávnění zneužívat,“ uvedl ministr. Policisté jsou na kontroly dostatečně školeni, míní.
Odmítl návrh na "sazebníky" - tedy jaký přestupek by měl být za jakou pokutu. „To je potřeba nechat na tom policistovi, a zda je to opravdu opomenutí, to se dá řešit domluvou, nebo zda to je opakované, naschvál činěné porušování. Opravdu platí to, že 99 procent obyvatel tady dodržuje vše, co je nařízeno, a nedělá žádné problémy. Pak je tady nějaké 1 procent těch, kteří z toho mají legraci. A ten policista, když zasahuje, z mého pohledu musí mít tu možost sankci udělit. Je to jednodušší udělat to takto, než jít do správního řízení,“ pokračuje.
Hygienické stanice místo toho, aby trasovaly, musejí papírovat správní řízení, podotkl Hamáček. „Rozhodně to není o tom, že tady policie bude rozdávat desetitisícové pokuty, to určitě ne. Ona se z toho stala debata o rouškách, ale to je o těch různých garážových party a dalších věcech, a tam policie musí mít možnost zasáhnout,“ míní Hamáček.

„Vláda by neměla zpřísňovat ta opatření a hledat si nějaké lepší biče, ale měla by se snažit zlepšit komunikační kanály,“
uvedl Dominik Feri (TOP 09) s tím, že adresáti nemusí znát aktuální mimořádná opatření, protože jsou „fluidní, mění se každým dnem“. „Na mě se obracejí zejména mladší lidé, kteří prostě netuší, co mohou, co nemohou, netuší, kde to najít, kam se podívat,“ řekl s tím, že i příslušníci si mohou vykládat opatření svérázně. „Někdo čekal na zastávce, posadil se a oni už ho chtěli hnát pryč, že je to proti opatřením,“ dodal.

Poslanec ODS Marek Benda s návrhem také nesouhlasí. Uvedl, že vystupuje sám za sebe a klub ODS má volné hlasování. „Samozřejmě každý policista si třikrát rozmyslí, než jde do správního řízení. Třikrát se pokusí o domluvu, říct tomu člověku: Neměl jste roušku, udělal jste tohle, přišel jste příliš blízko, jdete čtyři, nechte toho. Než začne sepisovat nějaký protokol. Lidé jsou na světě líní, i policisté jsou líní. Dát pokutu na místě je mnohem jednodušší,“ míní.
Benda upozornil, že se navíc nyní ve stavu nouze postupuje podle nařízení ministra zdravotnictví, která jsou ale vydaná třeba ráno a každý je nemusí znát. „Už jsme několikrát zažili i ministra vnitra, i pana Prymulu, kteří říkají: My rozumíme tomu, že v lese nemusíte mít roušky, ale zatím je to zdravotnictvím napsáno, že ji musíte mít všude, my rozumíme tomu, že jedete v autě jen se svou rodinou, se kterou jste celý víkend, týden nebo tři neděle doma, tak je zbytečné, abyste všichni měli roušky, ale v tom nařízení to prostě takhe napsáno není. Já mám velké obavy, že to, co se dnes vykládá zdravým rozumem, najednou se toto začne řešit mimo správní řízení pokutou na místě. A budou z toho jenom podle mého názoru hádky a spory,“ varoval.
A to i proto, že život přináší různé okamžiky. „Znamená to, že se na ulici můžu najíst? Může pan premiér sníst zmrzlinu, když si ji koupí? Můžu, když si stoupnu do kouta, tak si dát cigaretu, nebo musim vlézt do domu? Takových situací je celá řada a je mimořádně nešťastné, že ty zákazy nejsou jasně vydefinované,“ dodal Benda s narážkou na jarní vycházku na zrmzlinu Andreje Babiše s Tünde Barthovou, vedoucí Úřadu vlády, kdy premiér tvrdil, že zmrzlinu pod rouškou s odepnutými dolními konci.

Poslanec SPD Radovan Vích varuje před nastolením policejního státu, kdy „policisté budou chytat cyklisty a dělat si čárky, kolik chytili“. „Policie má pomáhat a chránit a nikoli v době restriktivních opatření občany peskovat,“ dodal.

„Já pořád pevně doufám, že tohle nemyslíte vážně. Nejsem připraven posílit represivní instrumenty státu. Mně se naprosto příčí, aby policisté mohli za tohle vybírat na místě, popř. smlouvali za kolik,“
reaguje opět Miroslav Kalousek (TOP 09). Upozornil na apely na veřejnost, aby dodržovala hygienické předpisy, nosila roušky, platila bezhostovostně. „Kdo si myslíte, že u sebe bude nosit hotovost, aby těm policistům zaplatil? A i když budou mít u sebe platební terminál, tak kdo má na kartě příslušný limit dvou, pěti, deseti tisíc?“ táže se.
„V okamžiku, kdy dostanou tu pravomoc - taky pevně doufám, že většina z nich je normálních a poctivých, ale nemůžete vyloučit určité procento, pro které to korupční lákadlo bude mimořádné a výše pokuty se bude odehrávat podle toho, kolik jim ten, kdo přestupek spáchal, dal do kapsy. Já si vybavuji mediální případy, kdy policisté napomínali nudisty u rybníka, že nemají roušky. Já nevím, odkaď by jim ti nudisti platili. A ten policajt, který zfackoval 19letou holku, ten by vybral kolik?“ táže se Kalousek. „To byl strážník, to nebyl policajt,“ je v pozadí slyšet hlas Jana Hamáčka.

Zpravodajem návrhu je poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM). "Za víkend 4. a 5. dubna policie podala 300 oznámení o porušení zákona o ochraně zdraví a 240 oznámení o porušení krizového zákona," uvedl Ondráček. "Všechna tyto jednání, těch 540, musí projednat správní orgány obce s rozšířenou působností v případě toho druhého zákona, nebo správní orgány krajských hygienických stanic v případě toho prvního," upozornil s tím, že to obce i hygienické stanice, ale i policisty zbytečně zatěžuje a uložení blokové pokuty je rychlejší způsob, jak to vyřešit.
"Neznamená to, že ta částka musí být uložena v nejvyšší míře, těch 10 tisíc korun. Nikdo nemusí mít obavu. Já věřím tomu, že naši policisté i strážníci jsou dostateční profesionálové a dokáží posoudit společenskou škodlivost daného jednání. Využívají i institut napomenutí, vyřešit přestupek na místě domluvou a to se děje v nejčastějším případě," podotkl Ondráček.

Ve Sněmovně se nyní řeší posílení pravomocí policie - mj. možnost udělovat pokuty na místě až do výše 10 tisíc korun za porušení vládních nařízení v souvislosti s bojem proti koronaviru.
Přítomen je již ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). „Policie ČR a obecní policie v rámci své činnosti odhaluje porušování nařízených opatření, a proto je žádoucí, aby mohla tato porušení na místě projednat. Příkazem na místě lze uložit pokutu až do výše 10 tisíc korun. A přijetím navrhovaného zákona přijde k posílení vymahatelnosti nařízených opatření,“ uvedl Hamáček.

„Nazývejme věci pravými jmény. Po tomto hlasování, prosím, nenazývejme tento zákon zákonem o rozpočtové odpovědnosti, ale říkejme mu pravdivě. Zákon o rozpočtové neodpovědnosti. Nic jiného to není,“
povzdechl si Kalousek.

Odpor opozice byl opět marný, Kalouskova slova vyzněla do prázdna a Schillerová slaví další prosazený návrh, byť po ostré slovní bitvě. Sněmovna vyslovila souhlas s návrhem novely zákona o pravidlech rozpočtové zodpovědnosti. Pro bylo 52 z 99 poslanců, proti 47.

Dalším hlasováním Sněmovna omezila maximální výši úroků z dlouho nesplácených spotřebitelských úvěrů. Zavedla limit pro sankce živnostníkům za opožděné splátky úvěrů.

„Zásadní instrumenty hospodářské politiky byly z politického vedení země převedeny na ČNB, a to ještě zcela netransparentně, protože Sněmovna zamítla návrh pana poslance Skopečka, abychom o tom byli informováni. Vy jste souhlasili s tím, že tady budou lítat desítky a stovky miliard, aniž byste se o tom mohli dozvědět. Je mi vás líto,“
řekl poslancům na jejich rozhodnutí Kalousek poté, co byl smeten i Skopečkův návrh na pravidelné informování o krocích ČNB.

Poslanci rozšířili ČNB kompetence. Může více obchodovat
Sněmovna nyní bude opět jednat a hlasovat o novele o ČNB, která Rusnokovi a spol. dává rozsáhlejší kompetence a o které podobně vášnivá debata probíhala dopoledne. Kalousek uvedl, že opoziční pozměňující návrh omezuje navržené instrumenty ČNB. Poslanec Janulík (ANO) navrhl nechat nástroje tak, jak jsou ve vládním návrhu, ale také omezit platnost návrhu do konce roku 2021.
Návrh opozice neprošel. Pro bylo 36 z 96 poslanců. S pozměňovacím návrhem poslance ANO Janulíka přitom souhlasila i Schillerová. Pro bylo 97 poslanců, proti žádný. Poslanecká sněmovna odsouhlasila i celý návrh zákona o rozšíření pravomocí ČNB. Pro bylo 68 poslanců z 97 přihlášených.
ČNB bude moci podle novely obchodovat s cennými papíry s delší splatností a také s více subjekty, tedy například s pojišťovnami, penzijními společnostmi nebo dalšími investory, kteří jsou běžnými držiteli státních dluhopisů. Obchodovat bude moci nejen se zlatem, ale se všemi drahými kovy.

„Pana Mikuláše Ferjenčíka, který se věnuje politické práci 10 let, do Poslanecké sněmovny zvolili lidi pro jeho kvality. Poslaneckou sněmovnou jste neprošla, vás do pozice ministryně vybral pan premiér Andrej Babiš. Byla to jeho volba. Já bych si vyprosil, abyste poslance nebo senátory shazovala úrovní jejich vzdělání či znalostmi, lidé si evidentně zde zvolených poslanců váží, z různých důvodů. Proto je evidentně sem zvolili. Vy jste byla do té vlády vybrána na základě kvalit, které vyhodnocuje pan premiér Babiš, tak bych vás chtěl poprosit, abyste se chovala slušně k poslancům,“ peskuje Ivan Bartoš (Piráti) Schillerovou.

„Já si vás dovolím pro kolegy přeložit do češtiny. Pan poslanec Ferjenčík je příliš mlád a nezkušený. Členové Národní rozpočtové rady jsou idioti, kteří tomu nerozumí a nemají žádné právní vědomí, pan poslanec Kalousek je demagog a jenom vy jste letadlo a máte tady pravdu,“
reaguje na Schillerovou Kalousek. „Kdybyste byla schopná se stydět, což asi nejste, protože jinak byste nemohla být členkou Babišovy vlády, ale kdybyste byla schopná se stydět, tak bych vám doporučil, abyste se styděla,“ dodal Kalousek.

„Mícháte to vy, pane poslanče Ferjenčíku, pane předsedo Kalousku. Panu poslanci Ferjenčíkovi to odpouštím, on má před sebou ještě léta odborných studií. Ale vám ne, pane předsedo, pane exministře financí, vám to neodpouštím, vám ne. Vy dobře víte, jak vypadá pakt stability EU,“
vrací úder Schillerová. „Nemaťte posluchače, přítomné poslance. Je to váš názor, komu věříte, anebo nevěříte. Ale exekutivní zodpovědnost má vláda, vláda má takovéto stanovisko, a proto si přišla říct o novelu tohoto zákona. Protože trvám na tom, že bez ní bychom museli konsolidovat 150 miliard. Buď škrty, nebo navyšováním daní,“ dodala.

„Paní ministryně řekla, že Národní rozpočtová rada jsou ekonomové, kteří nerozumí právu. Přes polední pauzu jsem měl možnost zjistit, že Národní rozpočtová rada má právní stanovisko, má právní analýzy,“
reagoval na poslední vystoupení Schillerové Kalousek a ministryni vytýká, že chvíli argumentuje evropskou legislativou, chvili národní, jak se jí to zrovna hodí. „Znám všechny členy Národní rozpočtové rady osobně, mnoho jsem se od nich naučil a děkuji jim za to. Jejich právní vědomí a úcta k právu je mnohem větší, než právní vědomí a úcta k právu všech členů vlády s právnickým vědomím dohromady a plně důvěřuji jejich stanovisku a naprosto nedůvěřuji účelovému stanovisku vlády,“ rýpl si. A opět ho zradil zvonící telefon, od úterý při projevech již potřetí.

Kalousek svůj projev k rozpočtové "neodpovědnosti" vlády umístil i na facebook.

Hamáček: Na Velikonoce nikomu neotvírat
Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) místo Sněmovny vyrazil dnes na jednání Ústředního krizového štábu. Uvedl, že opatření se přes Velikonoce zpřísňovat nebudou. „Jsme přesvědčeni, že současná opatření stačí,“ řekl Hamáček.
Podle svých slov spoléhá na to, že si lidé uvědomí, že i při návštěvě mohou někoho nakazit. „Věřím, že lidé jsou a budou rozumní a nepustí domů někoho, kdo by jim tam mohl potenciálně zanést nějakou nemoc,“ řekl Hamáček. „Kdybych byl doma, tak prostě neotevřu, protože bych se bál, že mě někdo nakazí,“ dodal.
Ústřední krizový štáb se podle něj zabýval tím, jestli by nemohla být umožněna nějaká setkání lidí v menším počtu, zatím to ale možné není. Například bohoslužby tak podle Hamáčka budou muset být odslouženy dálkově. „Je to nepříjemné, ale riziko je stále velké,“ doplnil Hamáček.

Jsem rád, že dodávka respirátorů dorazila!👍 https://t.co/p2CUgA67Ya
— Adam Vojtěch (@adamvojtechano) April 8, 2020

„Mediální vystoupení pana Šmuclera nejsou vystoupeními TOP 09. Přepočítávání hodnoty života na peníze je mi cizí. Tisíce zdravotníků ale zůstaly s holýma rukama. Těm pan Šmucler pomáhá, aby se nadále mohli starat o pacienty. To je záchrana lidských životů, o kterou jde především,“ uvedla na twitteru šéfka Topky Markéta Pekarová Adamová.
Právě TOP 09 nominovala Šmuclera do Ústředního krizového štábu. „Jeden život je kalkulován na 1,2 M. Spočtěte ponížení peněz do ZP (zdravotní péče, pozn. red.), zmenšete to využitím rezerv a je to. Zítra to počítám celý den,“ uvedl totiž na twitteru Šmucler. Více čtěte ZDE.
„Před všemi svými přáteli a lidmi, kterých si vážím, se chci distancovat od podobných výroků Romana Šmuclera. Je to excelentní odborník v oblasti ambulantních ordinací, proto jsme ho do KŠ delegovali. Jeho kalkulace lidského života na peníze je ale v přímém rozporu s hodnotami TOP 09,“ reagoval Miroslav Kalousek.
Europarlament bude vařit pro zdravotníky a osoby v nouzi
„Kvůli covid-19 dočasně uzavřená kuchyně Evropského parlamentu v Bruselu se probudí k životu. Každý den bude vařit tisíc jídel, která budou poté distribuována mezi zdravotní personál a osoby v nouzi. Vynikající nápad. Každý podobný akt má obrovský význam,“ upozornila europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM) na tweet šéfa europarlamentu Davida Sassoliho.
Čeští poslanci jsou mezitím na obědové pauze, jednání začne opět ve 14:30. Od Tomia Okamury (SPD) dnes opět zazněl v průběhu jednání Sněmovny návrh na vystoupení z EU.
Europe's strength is its solidarity, and as @Europarl_EN we want to continue to set an example. Our kitchens in Brussels will make 1,000 meals a day to be distributed to those in need, as well as to those working tirelessly in our hospitals. https://t.co/n5EuAaO7z6 pic.twitter.com/KqAzuZDvgY
— David Sassoli (@EP_President) April 8, 2020
Banky jsou v rámci možností spokojené se zákonem o odkladu splátek. „Odložení splátek bude pro klienty dobrovolné a nebudou s ním spojeny žádné poplatky,“ uvedla Schillerová, když hájila moratorium na úvěry a hypotéky, které Sněmovnou prošlo včera.
Zákon tedy ponechává na rozhodnutí klienta, zda i po nabytí účinnosti zákona ponechá bez dalšího v platnosti dohodu o odkladu splátek, kterou s bankou uzavřel před nabytím jeho účinnosti, upozornil poradce České bankovní asociace Vladimír Staňura. Možnost odkladu splátek se vztahuje na úvěry sjednané a čerpané před 26. březnem 2020. U hypotečních úvěrů postačí, že byly před 26. březnem 2020 sjednány, ale klient z nich ještě nemusel čerpat.
„Schválený zákon přináší řešení, které uleví klientům. V každém případě je ale nezbytné vyjasnit si, jak technicky aplikovat některé detaily, které vzešly z přijatých pozměňovacích návrhů,“ uvedl generální tajemník České leasingové a finanční asociace Jaroslav Krutilek.

Zástupci většiny realitních firem a developerů zrušení daně z nabytí nemovitosti označili za správné. Zrušení daňových odpočtů z úroků u hypoték naopak odmítli jako krok zpět, na kterém by někteří klienti s hypotékou prodělali.
Chystané zrušení daně z nabytí nemovitosti ohlásila ministryně Schillerová koncem března, když uvedla, že kvůli rozpohybování realitního trhu je opatření třeba přijmout co nejdříve. Dnes uvedla, že návrh musí ještě projednat v rámci koalice a poté předložit vládě, která se zatím přednostně zabývala opatřeními proti epidemii.
Sazba daně z nabytí nemovitostí činí 4 procenta a od roku 2016 ji platí kupující, předtím ji hradil prodávající a kupující byl v pozici ručitele. Loni neúspěšně navrhoval zrušení daně Senát. Státní rozpočet díky výnosu této daně dostává 13 až 14 miliard ročně.

„Aktuální vývoj ukazuje, že se nám podařilo nekontrolované šíření koronaviru zastavit a je možné se připravit na pozvolný a kontrolovaný návrat k normálnímu životu,“
ohlásil dnes ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).
Aktuální vývoj ukazuje, že se nám podařilo nekontrolované šíření koronaviru zastavit a je možné se připravit na pozvolný a kontrolovaný návrat k normálnímu životu! Podíl pozitivních záchytů z celkového počtu provedených nadále klesá. Současný trend je tak velmi pozitivní. pic.twitter.com/iw7PfFADzf
— Adam Vojtěch (@adamvojtechano) April 8, 2020
„Stojíme si také velmi dobře v mezinárodním srovnání. Podíl pozitivních záchytů z celkového počtu provedených testů nás řadí velmi daleko za země, jako je Velká Británie či USA. Obdobný scénář tak u nás podle posledních dat nehrozí,“ tvrdí Vojtěch.
Stojíme si také velmi dobře v mezinárodním srovnání. Podíl pozitivních záchytů z celkového počtu provedených testů nás řadí velmi daleko za země, jako je Velká Británie či USA. Obdobný scénář tak u nás podle posledních dat nehrozí. pic.twitter.com/6R2rGC0w2R
— Adam Vojtěch (@adamvojtechano) April 8, 2020

Pravicové nicky co nechali beztrestně vytunelovat naši vlast se zase ozývají ?,Fuj !!Milan mid:Pomatený lh.ř kalosek !!OKAMURA CHCE REFERENDUM O VYSTOUPENI S EU !! JÁ TAKY !! Vystoupení z EU: Sněmovna hlasovala. Výsledek znamenal šok
22. 4. 2020 13:37
V poslanecké sněmovně se dnes hlasovalo o návrhu místopředsedy SPD Tomio Okamury na zařazení nového bodu - vyhlášení referenda o vystoupení z EU. K výsledkům hlasování, v němž se 69 poslanců zdrželo, se vyjádřil bývalý europoslanec Petr Ježek a také předseda České stomatologické komory Roman Šmucler.
Vystoupení z EU: Sněmovna hlasovala. Výsledek znamenal šok
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU
V době hlasování bylo přihlášeno 190 poslanců. Pro bylo 28 poslanců, proti 93 zákonodárců. 69 poslanců se zdrželo, mimo jiné i předseda ČSSD Jan Hamáček. „Návrh nebyl přijat. Pevné zařazení nebudeme hlasovat," zaznělo po hlasování. Proti bylo například 25 poslanců ANO, 21 poslanců ODS a 17 poslanců Pirátů. Proti byli i lidovci, topkaři, sociální demokraté i poslanci STAN. Pro byli přitomní poslanci SPD a také KSČM.
„Víc jak polovina přítomných poslanců se zdržela nebo byla pro návrh T. Okamury na zařazení bodu vyhlášení referenda o vystoupení z EU. Jakkoli něco jde možná i na vrub obecných dohod ANO s SPD, je to naprosto neuvěřitelné. Zdržel se i předseda vládní ČSSD," sdělil bývalý europoslanec Petr Ježek (ANO).
Víc jak polovina přítomných poslanců se zdržela nebo byla pro návrh T.Okamury na zařazení bodu vyhlášení referenda o vystoupení z EU. Jakkoli něco jde možná i na vrub obecných dohod ANO s SPD, je to naprosto neuvěřitelné.
Jinak je bohužel pravdou, že mnozí poslanci a předsedající Zákon o jednacím řádu Poslanecké sněmovny nerespektují. Je to pouze zákon. pic.twitter.com/fFVNVQe9aC
„Mezitím velká podpora (minimálně nebránění) referendu o vystoupení z EU v PSČR. Jde do tuhého..." poznamenal k aktuálnímu hlasování stomatolog Roman Šmucler