Babišův poslanec kádroval kandidáty do Rady ČT. Opozice zuří, Faltýnek ho potopil

Autor: kso, ČTK - 
11. března 2020
14:45

Opoziční kluby ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN ve středu vyzvaly předsedu sněmovního volebního výboru Stanislava Berkovce (ANO) k rezignaci na tuto funkci. Pokud Berkovec nerezignuje, je šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura připraven vyvolat jednání o jeho odvolání. Důvodem je uniklý Berkovcův e-mail, v němž hodnotí kandidáty do Rady České televize (ČT). Berkovec ve Sněmovně řekl, že dá svou pozici v čele výboru k dispozici.

Sněmovna následně proti vůli Pirátů odhlasovala, že dnešní sněmovní volba nových televizních radních bude tajná, nikoli veřejná. Poslanci volí i nové radní Českého rozhlasu.

Faltýnek: Za chyby se platí

Volební výbor má ve své působnosti sdělovací prostředky a podílí se na výběru nových členů rad veřejnoprávních médií. Berkovcovi kritici varovali v souvislosti s jeho e-mailem před možnou politizací televizní rady a před návratem do dob komunistického totalitního režimu.

„Moje osobní stanovisko je, že to byla chyba, že Standa prostě udělal chybu, a za chyby se platí,“ prohlásil šéf frakce ANO Jaroslav Faltýnek.

Šéf volebního výboru Sněmovny Stanislav Berkovec (vlevo) a předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek na schůzi Sněmovny (11. 3. 2020)Šéf volebního výboru Sněmovny Stanislav Berkovec (vlevo) a předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek na schůzi Sněmovny (11. 3. 2020) | ČTK/Kamaryt Michal

Berkovec uvedl, že na žádost některých kolegů jim sdělil svůj soukromý názor na kandidáty. Řekl, že se omlouvá za to, že soukromý názor sdělil komukoli dalšímu, a za to, že žádná komunikace politika není komunikací soukromou. „Při nejbližší možné příležitosti nabídnu svoji funkci předsedy volebního výboru k dispozici,“ uvedl.

Berkovec ve svém e-mailu u kandidátů například analyzuje, zda případné zvolení vzbudí protesty médií a zda by mohli v radě zastupovat zájmy generálního ředitele ČT Petra Dvořáka. Berkovce se zastal jeho stranický kolega Pavel Plzák. „Ten e-mail nebyl určen vám, ale byl určen mně,“ vzkázal Stanjurovi. O kandidátech prý chtěl vědět něco víc a zajímala ho i jejich stranickost.

Berkovec jde proti veřejnoprávním médiím

„Co se týká rad, máme hledat profesionály. Vztah k jakékoli politické straně je zcela za hranou,“ prohlásil předseda poslanců KDU-ČSLJan Bartošek.Podle předsedy STAN Víta Rakušana se ANO snaží zvolit radu tím způsobem, aby bylo „odstřeleno“ současné vedení České televize. „Já se opravdu nechci vracet do dob minulých,“ podotkla v souvislosti s Berkovcovými posudky kandidátů a s odkazem na totalitní praktiky předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) připomněl vládní programové prohlášení, v němž se píše o podpoře nezávislosti veřejnoprávních médií. „Tohle nesmí nikdo z nás zpochybnit,“ zdůraznil.

Rozruch vzbudil bývalý člen ODS Václav Klaus(Trikolóra), podle kterého i občanští demokraté, když byl jejich členem, doporučovali, koho volit, že „to je náš člověk“. Stanjura ale takové postupy popřel.

Berkovcovo jednání označil již v úterý za šokující šéf ČT Dvořák. „Naprosto popírá roli Rady ČT jako garanta nezávislosti a objektivity média veřejné služby,“ uvedl o Berkovcovi.

Novináři: Složení rady musí být nestranné

Na poslance se kvůli volbě členů rad veřejnoprávního rozhlasu a televize obrátili zástupci Evropského centra pro svobodu tisku a médií a Evropské federace novinářů. Ve výzvě všem poslancům žádají, aby poslanci vybírali z 18 kandidátů nezávisle na jakémkoli politickém zásahu nebo vnějším ovlivnění. „Složení rady musí být vyvážené a nestranné,“ stojí ve výzvě. Lobbistické pokusy ve prospěch nebo proti konkrétním kandidátům nesmí toto důležité rozhodnutí ovlivnit, uvádí dokument.

Nadační fond nezávislé žurnalistiky vyzval poslance, aby členy rozhlasové i televizní rady zvolili veřejnou volbou. „Důvodem je skutečnost, že Česká televize i Český rozhlas jsou média veřejné služby, financovaná majoritně z poplatků občanů České republiky,“ stojí ve výzvě fondu.

Video Syn legendy Smoljaka promluvil v Senátu o fake news a jejich šiřitelích, kteří chtějí kontrolovat ČT či ČRo - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy

ostuda ( 11. března 2020 20:41 )

jakej váš? pro mě je jakýkoliv politik sprostý slovo. a nakonec, jim je taky jedno v který straně zrovna účinkuje protože hlavní je vlastní prospěch

gabreta ( 11. března 2020 19:57 )

Tak zatím nejvíc stran prošel váš Schlafenberg!! Toho už nikdo netrumfne!!

ostuda ( 11. března 2020 18:19 )

už by bylo na ćase, jenže ten je kluzkej jak had

ostuda ( 11. března 2020 18:17 )

ty se zastáváš jednoho z největších lum pů? ten by šmejdil v jakékoliv straně

ostuda ( 11. března 2020 18:13 )

jedna věc je dnes už jistá, revoluce zvítězila, voe

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud