Sobota 2. března 2024
Svátek slaví Anežka, zítra Kamil
Oblačno 11°C

Babiš označil poslankyni za „bestii“. „Chová se jak hulvát, ať se omluví,“ zuří šéf STAN

Aktualizováno -
3. března 2020
12:45
Autor: ČTK - 
3. března 2020
12:04

Předseda Starostů a nezávislých (STAN) Vít Rakušan bude v úvodu dnešní schůze Sněmovny žádat premiéra Andreje Babiše (ANO), aby se omluvil poslankyni STAN Věře Kovářové za to, že ji označil jako bestii. Babiše při tom zachytila Česká televize, když se minulé pondělí kabinet společně přesouval na zámek do Lán na oběd s prezidentem Milošem Zemanem. Rakušan novinářům řekl, že Babiš se chová jako hulvát a nemá úctu k ženě a poslankyni.

Kovářová před odjezdem kabinetu do Lán asi deset minut rozmlouvala s ministrem školství Robertem Plagou (ANO). Předala mu seznam obcí, které potřebují peníze na rozšíření kapacity mateřských a základních škol. „Tady ta bestie, co mě tam odchytila, ty školy a školky, no a já nevím, kde to vzala,“ řekl Babišpoté na záznamu, kde mluví s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO).

Rakušan řekl, že s Babišem měl na středu domluvenou schůzku k souboru legislativních návrhů, které vypracovali Starostové v rámci svého balíčku pro jednoduchý stát. Kabinet na posledních dvou schůzích ke všem předlohám zaujal negativní stanovisko. „Ale nevím, jestli se schůzka uskuteční, dnes premiéra vyzvu k omluvě,“ řekl.

„Domnívám se, že toto snad vadí i lidem, kteří Babiše podporují, že se chová jako hulvát, neslušně a nemá žádnou úctu k ženě a poslankyni parlamentu. Místo, aby ocenil, že odvedla velký kus práce za vládu, místo toho ji nazývá těmito slovy,“ uvedl Rakušan. Premiér by se podle něj neměl omluvit jen na plénu, ale za Kovářovou přijít také osobně.

Adamová: Vyzývám ho, aby byl chlap!

Babišův výrok o „bestii“ nebyl jediný, který vyvolal kontroverze. Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová dnes novinářům řekla, že by se měl omluvit předsedkyni rozpočtového výboru Evropského parlamentu (EP) Monice Hohlmeierové, kterou označil za pomatenou. Obdobně by měl postupovat i u europoslanců Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) a Mikuláše Peksy(Piráti), které opakovaně nazval vlastizrádci. Omluvu europoslancům požaduje také předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

„Vyzývám ho, aby byl chlap, uznal, že udělal chybu,“ uvedla Adamová. Omluvu si zaslouží i čeští europoslanci, dodala. Chování premiéra podle ní způsobuje mezinárodní ostudu.

Zdechovský podal trestní oznámení

PodleBabiše Zdechovskýa Peksa škodí vládě tím, že v EP otevírají téma jeho možného střetu zájmů. Zdechovský se proti premiérověvýrokům ohradil, podal trestní oznámení kvůli výhrůžkám, které mu v návaznosti na Babišova slova posílají lidé. Zvažuje také další právní kroky. Peksa novinářům napsal, že o dalších krocích zatím uvažuje. „Právní cestu ve vztahu k panu premiérovi zvažuji, nicméně prioritou pro mne zůstává řešení špatného nastaveni systému dotací,“ uvedl.

Také podle Jurečky Babiš přehnal slova o vlastizrádcích. „Chápu, že možná je to pro pana premiéra nepříjemné, ale pokud člověk má čisté svědomí a nemá obavu z jakéhokoli výsledku šetření, tak řekne na rovinu: jsme otevření, připravení komunikovat, nemáme obavy z toho, co tady zjistíte,“ řekl Jurečka.

„V rozhovoru na Frekvenci 1 se mě redaktorka zeptala, co říkám na to, že po mém vyjádření, že jsou europoslanci Tomáš Zdechovský a Mikuláš Peksa vlastizrádci, jim někdo vyhrožuje smrtí. Odpověděl jsem, že mě to mrzí, asi jsem to přehnal. Omlouvám se za to. Byla to nadsázka,“ napsal dnes na twitteru Babiš. Podle Jurečky ale na v rádiu zazněla z úst předsedy vlády spíše obecná informace, nikoli omluva.

 

 

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

hadisko ( 4. března 2020 17:35 )

kusinda ty jsi retard'

marmat ( 3. března 2020 22:32 )

jjusa:
je to stejné DNA.....MADÁVKY+ NULA argumentů..... HAVÁRIE V 1.KOLE

iFender ( 3. března 2020 19:47 )

sorry vyzyvam....

iFender ( 3. března 2020 19:46 )

Hezky vypasena z penez poplatniku soudruzka Kovářova se nas uz nekolikrat pokusila oklamat kdy se neomalene navezla do premiera Babise se sprostymi polopravdami a nikdy se neomluvila.Co se tyka Adamove-Pekarove vyzivam ji ,aby se uz konecne chovala jako zenska a nehrala si na chlapa-(TRans)?

marmat ( 3. března 2020 19:41 )

borka30:
Je to BABOC­HLAP­....­..Ra­kušan jí skoro nestíhá.....
ráda se poslouchá a prudí, aby se prudilo....
připomíná Michálka, Farského a Bartoška

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa