Zvyšujte platy i podle inflace, zatlačí odboráři na firmy. Bankéři: Bude to problém

Autor: ČTK - 
23. února 2020
15:45

Odbory kvůli vývoji inflace přehodnotí své požadavky na růst mezd. Pro letošek chtějí odboráři růst mezd o šest až sedm procent, nově budou chtít do kolektivních smluv zapracovat takzvané inflační doložky. Mzdy by se tak odvíjely navíc i podle inflace. V nedělních Otázkách Václava Moravce v České televizi to řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Spotřebitelské ceny vzrostly v lednu meziročně o 3,6 procenta, což bylo nejvíc od března 2012.

Podle Středuly je už nyní zřejmé, že původně požadovaný růst o šest až sedm procent stačit odborům nebude. „My je (požadavky) jednoznačně přehodnotíme a budeme chtít do kolektivních smluv, aby byly inflační doložky. To znamená: při určitém vývoji inflace, aby došlo k tomu, že tam budeme mít ten rozdíl skutečného růstu těch příjmů. Není přece možné, aby se tímto způsobem znehodnotily mzdy zaměstnanců a platy,“ řekl Středula.

Analytička Helena Horská poukazovala na to, že už v předchozích letech rostly mzdy mnohem rychleji a dosahovaly několikaletých maxim. Člen Bankovní rady ČNB Tomáš Holub poznamenal, že řada firem už je nyní v mělké recesi a pro mnohé podniky by bylo poměrně náročné šestiprocentní mzdový růst splnit.

Video Ptám se, pane premiére: Andrej Babiš hodlá o drahých hypotékách jednat s Jiřím Rusnokem 

Zvýšení sazeb jako signální věc?

Česká národní banka začátkem února především kvůli inflaci zvýšila úrokové sazby. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, stoupla o 0,25 procentního bodu na 2,25 procenta. Holub v neděli v ČT řekl, že v ročním horizontu se inflace bude vracet ke dvěma procentům.

„Podle mého názoru bylo vhodné vyslat určitý signál, že centrální banka je připravena toto snížení inflace podpořit svojí měnovou politikou, to znamená dalším zvýšením úrokových sazeb,“ řekl. Zvýšení sazeb o čtvrt bodu však označil spíše za signální věc.

Není to podle něj nic, co by ekonomický vývoj zlomilo. Guvernér ČNB Jiří Rusnok po zvýšení sazeb uvedl, že další zvýšení sazeb kvůli inflaci v letošním roce již neočekává.

zdenek43 ( 24. února 2020 14:04 )

Zvyšujte platy ... zatlačí odboráři na firmy.

NEJVETSI B L A B O L - lez pod Sluncem......... ODBORARI v Cesku ZATLACI ??? na zvysovani mezd v CR ????

TO SI SKUTECNE DELATE KOZY ????? - - - v Cesku jedete podle DANEHO scenare vyvoj mezd v Cesku podle BEZDEKOVI KOMISE z roku 2004 - za vlady SOUDRUHU-PRATEL z CSSD Vlada Zemana + Spidla + Gross+ Paroubek ..........

!!!! BEZDEKOVA KOMISE vyvoj m e z d v CR 2015 - 29.440 korun, 2025 - 43.570 korun, 2035 - 64.480 korun a v roce 2050 - 116.139 korun. !!!!!

a to i za podpory soudruhu-odboraru tento PLAN - SCENAR schvalili ZAPRODALI spodnich 10 milionu obcanu v Cesku jako lacinou pracovni silu Zapadni Evrope - JAKO OTROKY

a odborari jen e jne OBLBUJI - LZOU - ze chteji ZVYSOVAT PLATY v Cesku ......... AAAAAAAA JE TO VENKUUUUUUUUUU -- soudruzi - odborari budou mit " SLET CARODEJNIC " - přípravách IX. sjezdu svazu, který se uskuteční 12. března 2020 v odborářském hotelu Olšanka v Praze...... AAAAAAAA TO ZASE USLISIME "BACHORKY" L Z I - polopravdy ...... a jedna ztech lziiiii uz je na Svete

OBDORARI ZATLACI ????? - - - mozna , ze zatlaci , ale ne rozhodne kvuli platum a ne kvuli blahu lidu

tomik007 ( 23. února 2020 19:56 )

Od roku 1948 nepretrzite dohanime zapad - s SSSR po nasem boku !

8vox8 ( 23. února 2020 19:42 )

Pan Středula bojuje hlavně za svůj plateček odborářský! Já být odborářem tak ho poženu svinským krokem hezky do práce!!! Ne makat za statisícové peníze, tím že žádá další zvyšování, tak je to hlavně pro ně! Nikoli pro obyčejné odboráře a obyčejné pracující lidi!!!

gabreta ( 23. února 2020 18:59 )

Středulovi se to z cizího rozdává. Sám v životě vlastníma rukama nevyprodukoval ani korunovou hodnotu! Drobní podnikatelé s pár zaměstnanci jsou na hraně, aby se uživili. Pokud budou muset zvednout platy, živnosti zavřou, nebo omezí výrobu a zaměstnance propustí!!

horalysa ( 23. února 2020 17:34 )

Středula chtěl jen říci, že čím větší budeme mít platy, tím vyšší budou ceny. Jen zapomněl dodat, že pouze pro chudý lid. Oni sami jsou dávno za vodou. Jim se ceny zvednou 2x a platy 10x. Pro ně samotné je zdražování nepodstatné. Platy jim rostou oproti "chudině" přímo raketově.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud