Matku mladé pašeračky konejšil Putin. Babiš i Čaputová zasedli mezi hosty v Izraeli

Autor: Jaroslav Šimáček - 
23. ledna 2020
14:15

Oběti holokaustu uctili v Jeruzalémě na konferenci státníci z více než čtyř desítek zemí světa - včetně českého premiéra Andreje Babiše (ANO) či slovenské prezidentky Zuzany Čaputové. Vedle toho se ale v den konference při příležitosti 75. výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi řešila i politika. A to i za účasti Vladimira Putina, který promluvil s matkou Izraelky vězněné v Rusku.

Pohledná Naama Issacharová (26) byla v Rusku odsouzená loni v říjnu na 7,5 roku vězení - a to kvůli pašování 9,5 gramu hašiše. Její matka Yaffa proti tomu protestovala a tvrdila, že je její dcera „rukojmí“ v politické hře Moskvy, která pro změnu usiluje o vydávání Rusů z USA.

Mladá Izraelka Naama Issacharová byla zadržena v Rusku a odsouzena na 7,5 roku za pašování drog.Mladá Izraelka Naama Issacharová byla zadržena v Rusku a odsouzena na 7,5 roku za pašování drog. | Instagram Naamy Issacharové

Ve čtvrtek se matka vězněné dívky sešla v Jeruzalémě s Vladimirem Putinem, který přicestoval do Izraele na historicky páté fórum k příležitosti 75. výročí osvobození Osvětimi. A řešil tak i případ izraelské pašeračky, jejíž osud je podobný tomu „Terezy“.

Naamu zatkli v Moskvě, když byla na cestě z Indie do Izraele. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu už Putina formálně požádal o propuštění Naamy z humanitárních důvodů. Ve čtvrtek ruský prezident matce mladé Izraelky při setkání údajně řekl: „Všechno bude v pořádku“.

Babiš odletěl, Monika se dobře bavila. S kamarádkou a ministrem vyrazili za krásou

Obdobné potíže kvůli pašování drog má i Češka Tereza Hlůšková (23), která sedí ve vězení pro změnu v pákistánském Láhauru. Ta dostala trest na osm let a osm měsíců.

Matka izraelské pašeračky Naamy se v Jeruzalémě sešla s Vladimirem Putinem, Benjaminem Netanjahuem a jeho manželkou Sarou.Matka izraelské pašeračky Naamy se v Jeruzalémě sešla s Vladimirem Putinem, Benjaminem Netanjahuem a jeho manželkou Sarou. | Reuters

Spory s Poláky pokračují

Putin a Netanjahu vedle toho odhalili v Jeruzalémě památník připomínající obléhání Leningradu během druhé světové války. 

„Rudá armáda nejen že osvobodila Osvětim, ale i významným dílem přispěla k vítězství nad nacisty,“ citoval Putina izraelský deník Haaretz. Právě kvůli proslovu Putina nedorazil do Izraele polský premiér Andrzej Duda, Poláci viní Rusy z „falšování historie“.

Premiér Babiš na dotaz Blesk Zpráv ke sporům Poláků a Rusů uvedl: „Je to samozřejmě nešťastné. Samozřejmě to není dobře. když si připomínáme takové události, tak bychom neměli dělat nějakou politiku a spíš myslet na to, co se stalo. A aby se to znovu nestalo. Přeživších je stále méně, je třeba vnímat jejich situaci a hrůzu, co se stalo a hledat to pochopení, proč se to vůbec stalo.“

Video Babiš se ženami, které unikly vraždění nacistů. Ptaly se, odkud má kytice. - Blesk - Jaroslav Šimáček

Mezi hosty na fóru v Jeruzalémě nechybí ani francouzský prezident Emmanuel Macron, který krátce pohovořil i se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Český prezident Miloš Zeman požádal o zastoupení na akci právě premiéra Babiše.

„Židé se z holokaustu poučili a vědí, že nemohou brát jakékoli hrozby ohledně vyhlazení na lehkou váhu,“ uvedl na fóru Netanjahu pro změnu s narážkou na rostoucí napětí mezi Izraelem a Iránem.

Vladimir Putin v Izraeli na konferenci k holokaustu při příležitosti 75. výročí osvobození Osvětimi (23. 1. 2020)Vladimir Putin v Izraeli na konferenci k holokaustu při příležitosti 75. výročí osvobození Osvětimi (23. 1. 2020) | Reuters

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Schlafenberg ( 24. ledna 2020 19:03 )

Pohledná sice je ale stejně vypadá jako cigoška

Kozomrd ( 24. ledna 2020 15:26 )

Všechno bude v pořádku. 7.5 roku uteče jak voda. Snad se naučí mezitím hulit něco jiného než trávu. Hubu na to má fešnou

tomik007 ( 23. ledna 2020 14:36 )

9 gramu a 9 kilogramu je akysi rozdiel sudruhovia

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud