Pondělí 5. června 2023
Svátek slaví Dobroslav, zítra Norbert
Oblačno, déšť 21°C

Čeští policisté se vrací z Iráku, vojáci zůstávají. Jsou v bezpečí, ujišťuje Babiš

Autor: ČTK - 
9. ledna 2020
13:30

Pětice českých policistů se kvůli omezenému provozu ve výcvikovém středisku v Bagdádu přesune z Iráku do České republiky. Na twitteru o tom informoval policejní prezident Jan Švejdar. Mluvčí policejního prezidenta Kateřina Rendlová ČTK řekla, že stažení policistů nesouvisí s vývojem bezpečnostní situace. Čeští vojáci naopak v Iráku zůstanou. Premiér Andrej Babiš (ANO) v souvislosti s konfliktem mezi Íránem a Spojenými státy nevidí nebezpečí pro české občany v Česku ani v zahraničí. Řekl to ve čtvrtek novinářům po jednání Bezpečnostní rady státu, která aktuální situaci řešila. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) uvedl, že čeští vojáci zatím v Iráku zůstávají a velení spojenecké mise, pod kterou spadají, jedná s Bagdádem o pokračování mandátu. 

„Z důvodu přerušení výcviku a omezeného provozu ve výcvikovém středisku v Bagdádu se čeští policisté přesunou do ČR. V okamžiku obnovení standardní činnosti se vrátí zpět do Iráku,“ napsal Švejdar. Také Rendlová zdůraznila, že mise policistů nekončí.

Naopak čeští vojáci v Iráku dál zůstávají. „Pro nás je priorita bezpečnost našich lidí v České republice i všude na světě, samozřejmě i v Iráku,“ řekl Babiš. Zdůraznil, že v této chvíli žádné riziko nevidí, podle Petříčka tomu nasvědčují i zpravodajské informace. Babiš zdůraznil, že v bezpečí jsou čeští vojáci i policisté nasazení na misích v Iráku, stejně jako ostatní Češi, kteří v Iráku jsou z pracovních důvodů, například kvůli obchodu nebo na diplomatické misi.

Premiér uvítal, že po zabití velitele íránských jednotek Kuds Kásema Solejmáního a následném íránském raketovém útoku na spojenecké základny v Iráku nynější kroky obou stran naznačují, že není zájem na další eskalaci konfliktu. „Zdá se, že napětí pomalu opadá. Doufejme, že ten konflikt bude dále řešen politickou cestou, diplomatickou cestou,“ řekl Babiš.

O dalším postupu Česko jedná se svými spojenci, a kdyby došlo na případnou evakuaci vojáků a policistů, má pro ni podle Babiše blokované prostředky. „V této chvíli by bylo předčasné dělat nějaké kroky,“ zdůraznil však premiér.

Podle Petříčka se o pokračování mise jedná mezi spojeneckým velením a iráckou vládou. Ministr také uvedl, že přesun německých a slovenských vojáků působících v misi nebyl národním rozhodnutím těchto zemí, ale rozhodlo o něm spojenecké velení operace. Petříček řekl, že po pozastavení mise jsou nyní čeští vojáci na základnách.

Babiš nechtěl předjímat, zda může nynější incident nějak ovlivnit příští mandát pro vyslání českých vojáků do zahraničních misí, o kterém by měl letos rozhodovat Parlament. KSČM, která toleruje menšinovou vládu, vyzvala ke stažení vojáků v Sýrii. Podle Babiše ale vláda v souvislosti s misemi žádné změny neplánuje, a to ani posilování, ani přemísťování vojáků.

Papeže situace znepokojila

Papež František v projevu k velvyslancům ve Vatikánu vyzval Spojené státy a Írán, aby se vyvarovaly další eskalace napětí a nerozpoutaly tak širší konflikt. „Signály, které přicházejí z celého regionu po eskalaci napětí mezi Íránem a Spojenými státy, jsou velmi znepokojivé,“ uvedl papež v projevu k diplomatům z více než 180 států. Papež doplnil, že nejnovější napětí „ohrožuje postupný proces rekonstrukce Iráku a tvoří základy, které mohou vést k širšímu konfliktu“, jemuž chtějí všichni zabránit.

„Opakuji proto svou výzvu zainteresovaným stranám, aby se vyvarovaly eskalace konfliktu a nechaly plápolat plamen dialogu a zdrženlivosti, a to s plným respektem k mezinárodnímu právu,“ uvedl papež.

Prezident Donald Trump naznačil, že Teherán se spokojí se středečním odpálením raket na Američany využívané základy v Iráku a od další eskalace ustupuje. Šéf Bílého domu také prohlásil, že íránský útok si nevyžádal životy Američanů ani Iráčanů a způsobil jen malé hmotné škody.

kurna1 ( 9. ledna 2020 16:03 )

Komupak by asi ten nejvyšší velel ze žlutého člunu

kurna1 ( 9. ledna 2020 15:48 )

BABIŠ LŽE JAKO KDYŽ TISKNE !!!!! A TAKTO VEDE PODOBNĚ NAŠI REPUBLIKU

Krziz ( 9. ledna 2020 13:07 )

Co pak u nas taky neni napeti zda vyhrajou vontove a nebo cervenacek a spol a to je drama.

Krziz ( 9. ledna 2020 13:04 )

No jen vyresit to kdo nam bude velet asi frantici, jo vsechno jde kdyz se chce, bay, bay

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa