Odvolaný šéf NÚKIB se pustil do Babiše. Premiér prý věděl o hrozbách Huawei předem, tvrdil ale opak

Autor: ČTK - 
17. prosince 2019
21:32

Premiér Andrej Babiš (ANO) věděl o varováních Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) před čínskými firmami Huawei a ZTE minimálně 11 dní předem, řekl Radiožurnálu odvolaný šéf úřadu Dušan Navrátil. Uvedl to dnes server iROZHLAS.cz. NÚKIB varování vydal loni před Vánocemi, premiér poté úřadu vyčetl, že varování vládu překvapilo, nebylo opřené o důkazy a úřad ho s nikým nekonzultoval.

„Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost situaci nezvládl,“ prohlásil podle serveru Babiš minulý rok na vídeňském fóru Evropa Afrika. Varování označil za překvapivé a zároveň nedomyšlené. Úřad i Navrátila za varování kritizoval také prezident Miloš Zeman.

Navrátil ale tvrdí, že vládu i bezpečnostní služby s materiálem seznámil dopředu, a to na konci listopadu ještě před setkáním Bezpečnostní rady státu, které se uskutečnilo 6. prosince. „Bezpečnostní rada státu za účasti premiéra i většiny ministrů tuto problematiku projednávala,“ cituje iROZHLAS.cz Navrátila.

Video Situace, ve které všichni prohrávají. Vítězně z ní mohou vyjít i Číňané. Hodnotí vyostřující se kauzu Huawei ICT specialista. - Markéta Volfová, Lukáš Červený

NÚKIB varování před používáním softwaru i hardwaru společností Huawei a ZTE zveřejnil 17. prosince 2018. Premiér následně uvedl, že úřad varování vydal, aniž zároveň předložil analýzu jeho dopadů na státní tendry. Metodiku, na jejímž základě mohou správci kritické infrastruktury analýzu rizik užívání technologií obou firem provést, NÚKIB vydal o tři týdny později.

Video Zeman: V případu Huawei jde o obchodní válku, ne o špiclování. - Blesk TV

Vláda Navrátila z čela NÚKIB odvolala v pondělí, pro odvolání hlasovali i ministři koaliční ČSSD. Babiš krok zdůvodnil Navrátilovou nízkou odborností a nedostatečnými manažerskými a komunikačními schopnostmi.

Podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO) odvolání nesouvisí s varováním před Huawei, NÚKIB podle ní nedostatečně spolupracoval s jednotlivými ministerstvy při nastavování bezpečnostních metodik a kritérií. Navrátilova nástupce vybere nová sedmičlenná komise obsazená mimo jiné šéfy zpravodajských služeb.

pooresh ( 19. prosince 2019 19:26 )

Jooo pratele,Babis je velky dluznik u rejzozroutu,bude to tezky,tezky.....a to nevime,kolik si pozical u kolegy z Lubjanky!

hradnihulvat ( 18. prosince 2019 20:56 )

Babiš prostě poklekl vedle čínsko-ruského patolízala Zemana a oba se sklonili před diktátem čínského diktátora. Zbabělci jsou to oba.

dobryclovek ( 18. prosince 2019 14:46 )

nic neumíš tak mazej!!

al.bunda ( 18. prosince 2019 09:22 )

Tady se krásně potvrzuje že "chcípající kobyla kope kolem sebe"

Ebba ( 18. prosince 2019 05:49 )

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud