Mučení a děsivé kšefty s lidskými orgány. Opozice s hercem Potměšilem šili do Číny

Autor: Nikola Forejtová - 
28. listopadu 2019
18:01

Zatímco prezident Miloš Zeman je s Číňany jedna ruka, oni bez obalu kritizují hrubé porušování lidských práv v Číně, násilné odebírání orgánů a následné kšefty s nimi, uvězňování lidí kvůli politickým názorům a náboženským přesvědčením. Představitele opozičních stran doplnil ve Sněmovně nezvykle herec Jan Potměšil.

Porušování lidských práv, uvězňování na základě politických názorů i náboženského vyznání a dokonce i násilné odebírání orgánů - taková je podle řady institucí i českých politiků situace v Čínské lidové republice. 

„Násilný prodej orgánů, to není abstraktní věc. Skrývají se za nimi mrtví lidé. Takoví, o kterých jejich rodiny neví, kde jsou. Je to vážná věc, byznys,“ pohoršovala se poslankyně Olga Richterová (Piráti).

Opoziční strany a hnutí se snaží prosadit, aby se ke státům kritizující Čínu za porušování lidských práv přidalo i Česko.

O situaci v Číně v souvislosti s pořádně drsným zacházením s vězni se mluví mj. i kvůli dokumentu Hard to Believe (Těžko uvěřit) z roku 2015. V britskoamerickém snímku na základech řady svědectví tvrdí i to, že se čínští vězni rozřezávají na kusy.

Stoupenci Fa-lun-kung tvrdí, že čínská vláda s nimi zachází velmi krutě.Stoupenci Fa-lun-kung tvrdí, že čínská vláda s nimi zachází velmi krutě. | Profimedia.cz

Opoziční zákonodárci se tak na minulé schůzi snažili protlačit na bod programu usnesení, které by tyto praktiky odsuzovalo. Nesetkali se ale s vřelým přijetím. Koalice bod programu zavetovala.

Rakušan: Ostudné veto

Reakcí na „ostudné veto“, jak tento čin nazval předseda STAN Vít Rakušan, bylo mj. i pozvání herce Jana Potměšila na půdu Sněmovny a tisková konference zástupců opozičních stran. 

„Nyní si připomínáme 30 let svobody a jsme v situaci, kdy se dozvídáme, že dochází i v jiných zemích k hrubému porušování práv. Tohle je absurdní, je naší vnitřní povinností, abychom na to upozornili a řešili to – nemůžeme mlčet,“ doplnil slova poslanců Potměšil. Dodal, že stejnou podporu k usnesení má i jeho kolega Zdeněk Svěrák nebo Marta Kubišová

„Nesmíme mlčet, je to výzva pro nás a pro politiky. My tu splácíme dluh disidentů, kteří byli i u nás pronásledováni za podporu lidských práv. Splácíme dluh. Budu velmi rád, když si to uvědomí i vládní koalice,“ uvedl šéf STAN Rakušan.

Kaňkovský: Nemůžeme zůstat lhostejní

Nad vysloveným vetem se podivoval i lidovec Vít Kaňkovský. „ČR nemůže zůstat lhostejná k porušování lidských práv, je naší lidskou a morální povinností, i když je to v zemích afrických či v Číně, abychom na to reagovali,“ řekl.

„Máme s nimi čilé obchodí vztahy, a právě i proto nemůžeme být k věznění a mučení politických, náboženských a etnických menšin lhostejní,“ dodal. 

Společně s přítomnými poslanci i nepřítomnou ODS se údajně dohodl, že se pokusí usnesení opět zařadit na bod programu, a to příští úterý.

Na dotaz Blesk Zpráv, jestli se Kaňkovský neobává, že situace dopadne stejně jako při posledním pokusu, odpověděl optimisticky. „Nemyslím si, že by k tomu došlo. Hovořil jsem i se zástupci ANO, kteří rovněž odsuzují situaci v Číně,“ řekl Blesk Zprávám. 

Herec Jan Potměšil (vlevo) dorazil na pomoc zákonodárcům. Vadí mu porušování lidských práv v Číně. U pultu s ním byla i poslankyně Olga Richterová, poslanec Vít Kaňkovský (KDU-ČSL), předseda lidovců Marek Výborný a předseda STAN Vít Rakušan.Herec Jan Potměšil (vlevo) dorazil na pomoc zákonodárcům. Vadí mu porušování lidských práv v Číně. U pultu s ním byla i poslankyně Olga Richterová, poslanec Vít Kaňkovský (KDU-ČSL), předseda lidovců Marek Výborný a předseda STAN Vít Rakušan. | Blesk - Nikola Forejtová

V Hongkongu se svítá na lepší časy?

Kolem Číny je rušno i v Česku z řady důvodů. Nevoli části politické scény vyvolal primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti) vypovězením smlouvy české metropole a Pekingu. 

Hřib během 17. listopadu na Národní třídě svůj krok hájil: „Co se týče té záležitosti se smlouvou mezi Prahou a Pekingem, z mého pohledu šlo primárně o to, abychom odstranili ten článek číslo 3, který mluví o jednotné Číně. Z toho důvodu, že ve smlouvě mezi dvěma městy neměla ta záležitost co dělat. Záležitost jedné Číny je záležitostí pro zahraniční politiku, tedy pro ministerstvo zahraničí. A nota bene je to záležitost, která je velmi interpretačně složitá.“

Naopak prezident Miloš Zeman, který pravidelně vyzdvihuje přínosy čínských investic v Česku a je v asijské zemi častým hostem, ujišťoval v dopise čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi, že Česko jednotu Číny uznává a podporuje.

Jenže právě kolem této jednoty je v poslední době pořádně živo. Nejde ani tak o Tchajwan, ale o Hongkong, který se už několik měsíců otřásá v základech a od června se tam masově protestuje proti vládě de facto každý den. Čínská vláda pochody v ulicích zakázala a jen v letních měsících uvěznila na 600 demonstrantů. Protesty se neobešly i bez slzného plynu, vodních děl a násilností. 

Nyní ale v této čínské provincii svítá na lepší časy. Víkendové volby v Hongkongu usadily do 347 křesel ze 452 míst své prodemokratické kandidáty. Peking na jasné výsledky reagoval slovy, že Hongkong je stále součástí Číny.

Video  Zeman přiznal, že se o šikaně českých podnikatelů v Číně dozvěděl z Blesku.  - Blesk TV

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

liskabystrouska ( 30. listopadu 2019 08:15 )

gabreta presne tak

Kazin ( 29. listopadu 2019 12:19 )

No jo komediat dostal novou roli 🤣

satanas ( 29. listopadu 2019 11:32 )

Zakladnim lidskym pravem je PRAVO NA ZIVOT!! V USA se rocne postrili navzajem vice nez 30 000 lidi...Tady je tema pro "oobrance lidskych prav"! Potmesil asi sije potme, ze si toho nevsiml!

gabreta ( 29. listopadu 2019 10:41 )

"Porušování lidských práv, uvězňování na základě politických názorů i náboženského vyznání a dokonce i násilné odebírání orgánů v Číně"

Kde byl Svěrák s Potměšilem a ostatními "umělci", když se tohle odehrávalo v Kosovu, pod velením válečných zločinců Hashima Thaçiho ze kterého udělali prezidenta a premiéra Ramushe Hardinaje, velitelů UČK? Opoziční strany byly dokonce u vlády a neprotestovaly? Kruci což všichni ztratili paměť?

jedova11 ( 28. listopadu 2019 18:56 )

Těch lidí je mi sice nesmírně líto, nicméně by tito páni udělali lépe, kdyby se angažovali pro české maminky samozivitelky, staré osamocene lidi a bezdomovce

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud