Bradáčová o zastavení stíhání Babiše a jeho rodiny za Čapí hnízdo: Žalobci předali vyjádření

Autor: ČTK - 
27. listopadu 2019
16:01

Pražské vrchní státní zastupitelství (VSZ) předložilo své vyjádření k rozhodnutí o zastavení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo Nejvyššímu státnímu zastupitelství (NSZ) v Brně. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí pražských žalobců Lenka Bradáčová. Obsah vyjádření neupřesnila. NSZ nyní přezkoumává rozhodnutí, kterým dozorující žalobce Jaroslav Šaroch zastavil stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) a dalších aktérů případu.

„Vrchní státní zastupitelství v Praze informuje, že po provedení dohledového přezkumu rozhodnutí Městského státního zastupitelství v Praze o zastavení trestního stíhání všech obviněných v tzv. kauze Čapí hnízdo předložilo Nejvyššímu státnímu zastupitelství své kvalifikované vyjádření,“ uvedla Bradáčová.

Doplnila, že k obsahu se VSZ nebude vyjadřovat, dokud nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nebude informovat o svém vyhodnocení případu. Rozhodnutí o zastavení stíhání nabylo právní moci 17. září, na přezkum má NSZ tři měsíce.

Mluvčí NSZ Petr Malý uvedl, že vyjádření nebude nijak komentovat. „Nejvyšší státní zastupitelství bude informovat až o konečném rozhodnutí ohledně přezkumu této věci,“ řekl ČTK.

V kauze čelili vedle Babiše obvinění také premiérova manželka Monika, děti Adriana Bobeková a Andrej Babiš, švagr Martin Herodes a také bývalí členové společnosti Farma Čapí hnízdo Jana Mayerová a Josef Nenadál.

Část, která se týkala premiérova syna, byla na jaře vyloučena k samostatnému řízení. Server Seznam Zprávy na konci října uvedl, že policie navrhla jeho stíhání také zastavit.

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila Agrofertu. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. O rok později získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech se společnost vrátila pod Agrofert.

Farmu nyní vlastní společnost Imoba, která loni spornou dotaci státu vrátila. Premiér vlastnil holding do předloňského února, pak jej vložil do svěřenských fondů. O Čapím hnízdě mluvil Babiš i v posledním dílu pořadu Blesk.cz Ptám se, pane premiére, kdy ho štvaly útoky na jeho rodinu.

Video  Babiš o Čapím hnízdě: Z útoků na mé děti je mi na zvracení  - Lukáš Červený, Jaroslav Šimáček / Blesk Zprávy

Šaroch stíhání zastavil mimo jiné proto, že se nepodařilo opatřit důkazy o tom, že by obvinění uvedli v žádosti o poskytnutí dotace nepravdivé údaje, nebo by takové údaje zamlčeli. Protože akcie společnosti byly akciemi na majitele, nelze podle Šarocha také prokázat, kdo je v době podpisu smlouvy o poskytnutí dotace vlastnil.

Výpovědi bankéřů z banky HSBC, která Farmě Čapí hnízdo v minulosti poskytla úvěr, navíc podle Šarocha vyloučily pravdivost záznamů o tom, že byla společnost s Agrofertem v době projednávání žádostí o úvěr, jeho poskytování a splácení, v postavení mateřské a dceřiné společnosti.

O tom, že bankovní dokumenty Čapí hnízdo s Agrofertem a premiérem propojují, psala v minulosti média. Bankéři ale podle Šarochova usnesení materiály označili za nepodložené a nepřesné.

Více o stíhání Andreje Babiše čtěte ZDE

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

satanas ( 28. listopadu 2019 10:36 )

Jsi domyslivej osel..Kdyby to vsichni vedeli tak by vam Letna byla mala!!Takhle za vami chodi jen nudici se mensina ktera se vzdy najde!

satanas ( 28. listopadu 2019 10:32 )

Driv nez Babis tak pred soud ti, co republiku rozkradli dopravdy..Jsou snad dostatecne znami. .A Ze Babis vyuzil toho, co si oni pripravili pro sebe mu jiste vycitat neni mozne..

satanas ( 28. listopadu 2019 10:26 )

Prawda, Babis jako burzoust jiste neni idealni jako premier,,ale koho misto nej kdyz to musi byt "Demokrat" a ne slusny clovek?? Kapitalismus touto selekci mezi spatnymy a horsimy se znici sam..

jjusa ( 28. listopadu 2019 08:29 )

Že by jsme byli v takové fázi že by si mohl každý vybrat svého premiéra?Jsem spokojena s tím jak je to teď-s premiérem i prezidentem!!!

zdenekksevratiI ( 28. listopadu 2019 07:40 )

http­s://ww­w.sez­namzpr­avy.cz­/cla­nek/a­grofert-platil-capimu-hnizdu-za-reklamu-pul-roku-pred-tim-nez-otevrelo-83568?dop-ab-variant=100&seq-no=2­&sou­rce=hp­&utm_s­ource­=www­.sez­nam.cz­&utm_m­edium=z-boxi­ku&ut­m_cam­paig­n=nu­ll

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud